Choć zapewne wielu przyszłym mamom w chwili potwierdzenia ciąży przez lekarza wydaje się, że na powitanie na świecie nowego członka rodziny będą musiały czekać bardzo długo, to tak naprawdę czas ten upłynie w okamgnieniu. Wizyty lekarskie, badania kontrolne, szkoła rodzenia, szykowanie pokoju dla dziecka i wyprawki szpitalnej będą tak absorbujące, że nagle termin rozwiązania stanie się bardzo
bliski. W ostatnich tygodniach ciąży wiele przyszłych mam (szczególnie tych oczekujących na wydanie na świat swojego pierwszego maluszka) z niecierpliwością i podenerwowaniem oczekuje dnia terminu porodu. Wtedy w ich myślach cały czas pojawiają się pytania: czy to właściwy czas, jak będzie wyglądał poród, jak rozpoznam, że już się zaczyna, czy też kiedy jechać do szpitala? To pełne napięcia oczekiwanie często sprawia, że ciężarne nieprawidłowo rozpoznają odczucia towarzyszące ostatnim dniom przed rozwiązaniem i błędnie uznają, że właśnie rozpoczyna się akcja porodowa. Taką sytuację określa się mianem porodu pozornego i zdarza się ona częściej, niż można byłoby się tego spodziewać. Aby nieco uspokoić przyszłe mamy, które niepokoją się o to, czy właściwie rozpoznają „ten moment”, przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże rozróżnić objawy porodu prawdziwego od pozornego – zapraszamy do lektury.
Jakie odczucia towarzyszą porodowi pozornemu?
Poród pozorny to odczucia i objawy, które nie są związane z faktycznym rozpoczęciem akcji porodowej. Przyszła mama jednak błędnie je interpretuje i utożsamia z symptomami towarzyszącymi prawdziwemu porodowi. Najczęściej do objawów porodu pozornego, które mogą zmylić ciężarną, należą:
- pojawienie się brązowej wydzieliny pochwowej – rozwieranie szyjki macicy w przypadku prawdziwego porodu powoduje odejście tzw. czopa śluzowego – to galaretowaty jasny, różowy lub krwisty twór, który ciężarna zauważa na bieliźnie.
- brak odpłynięcia wód płodowych – po odejściu czopa śluzowego (co nie zawsze zostanie wcześniej zauważone przez przyszłą mamę) w trakcie prawdziwego rozpoczęcia akcji porodowej zwykle następuje odpłynięcie wód płodowych – to objaw którego, jak mówią świeżo upieczone mamy, nie da się pomylić (ale należy pamiętać, że w niektórych przypadkach pęknięcie pęcherza
płodowego i odpłynięcie wód płodowych następuje dopiero przy większym zaawansowaniu porodu). - odczuwanie bólu brzucha – bóle brzucha zlokalizowane w podbrzuszu o małym nasileniu nie świadczą o rozpoczynającym się porodzie i nie należy mylić ich ze skurczami porodowymi. Ból towarzyszący akcji porodowej rozpoczyna się w okolicy krzyżowej i przemieszcza się do podbrzusza.
- pojawienie się niecharakterystycznych skurczy – nieregularne skurcze, które nie przybierają na sile i nie występują w coraz krótszych odstępach czasu, nie są skurczami porodowymi. Dodatkowo w trakcie takich skurczy ruchy płodu nasilają się, a one same całkowicie ustępują podczas chodzenia, delikatnych ćwiczeń czy zmianie pozycji (w przypadku prawdziwych skurczów porodowych takie działania mogą nieco złagodzić odczuwany ból, jednak całkowicie go nie eliminują).
Choć wyżej wymienione objawy mogą zaniepokoić przyszłą mamę i wydawać się rozpoczęciem porodu, to tak naprawdę są one jedynie wykładnikami porodu pozornego.
Rozpoczęcie prawdziwego porodu – kiedy udać się do szpitala?
Aby nie panikować w przypadku wystąpienia objawów porodu pozornego, każda przyszła mama czekająca na rozwiązanie powinna wiedzieć, jak rozpoznać faktyczne rozpoczęcie porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
Prawdziwy poród rozpoczyna się, gdy:
- nastąpiło odejście czopa śluzowego i/lub odpłynięcie wód płodowych.
- występują regularne skurcze, o coraz większym nasileniu i w coraz krótszych odstępach czasu – nie ustępują one przy zmianach pozycji, ćwiczeniach oraz podczas chodzenia, może towarzyszyć im biegunka.
W przypadku wystąpienia tych objawów trzeba jak najszybciej udać się do szpitala, bo lada moment na świat może przyjść wyczekiwany tak długo maluszek.
Należy pamiętać także o tym, że natychmiastowa wizyta w szpitalu jest konieczna również w przypadku:
- odpłynięcia brunatnych, krwistych lub zielonych wód płodowych.
- wystąpienie bardzo silnego bólu głowy – może on świadczyć o groźnym dla życia matki, jak i dziecka stanie przedrzucawkowym.
- krwawienie z dróg rodnych – najczęściej jest spowodowane przedwczesnym odklejaniem się łożyska lub łożyskiem przodującym.
- brak odczuwania ruchów płodu.
Choć ostatnie dni przed rozwiązaniem mogą być przepełnione niepewnością, obawami i niecierpliwym oczekiwaniem na przyjście na świat długo wyczekiwanego maleństwa, mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli przyszłym mamom nabrać nieco spokoju oraz
że po jego przeczytaniu bez błędu uda im się odróżnić rozpoczęcie prawdziwego porodu od tego pozornego.
Komentarze