Jak oczyszczać nosek dziecka?

Czyszczenie noska podczas kataru

Zdarza się, że maluch przechodzi infekcję, zwiększa się ilość wydzieliny w nosku, powodując niekiedy całkowite jego zatkanie. Dziecko nie jest w stanie samo opróżnić nosa, więc katar spływa do gardła, powodując kaszel, dyskomfort i rozdrażnienie.

W tym czasie oczyszczanie noska powinno odbywać się częściej. W zasadzie technika czyszczenia noska jest taka sama jak na co dzień, jednak może trwać dłużej i wymaga więcej cierpliwości. Malucha kładziemy na pleckach, aplikujemy do noska sól fizjologiczną i w tej pozycji czekamy chwilę, by wydzielina się rozrzedziła, dopiero wtedy można użyć aspiratora lub gruszki.

Zabieg zapewne trzeba będzie powtórzyć kilkakrotnie, żeby udrożnić nosek. W razie potrzeby można użyć kropli do nosa, jednak tylko za zgodą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Nie należy nadużywać kropli, żeby nie wysuszyć nadmiernie śluzówki nosa. Po skończonym zabiegu można natłuścić skórę wokół noska kremem nawilżającym dla dzieci lub maścią np. majerankową, Alantanem.

Tego nigdy nie rób podczas oczyszczania noska!

Do czyszczenia noska nie używamy patyczków, a tym bardziej żadnych innych przedmiotów, które mamy zamiar włożyć dziecku do noska.

Nigdy nie wkładamy dziecku do noska palców i nie próbujemy w żaden sposób zdrapywać zaschniętej wydzieliny. Każda taka ingerencja może uszkodzić delikatną śluzówkę nosa, co jest po prostu niebezpieczne.

Maluchom nie podajemy również żadnych kropli chyba, że wynika to z zaleceń lekarskich.

Wiem, że to trudne ale nie oczyszczajmy dziecku noska na siłę, maluch może bardzo mocno się zrazić a nawet przeżyć traumę z tym związaną. Poza tym krzyczące i wyrywające się dziecko ciężko utrzymać w jednej pozycji, łatwo wtedy o zranienia i uszkodzenia noska. Podczas używania aspiratora czy gruszki trzeba być ostrożnym. Dobrze, by gruszka miała odpowiedni ogranicznik zapobiegający zbyt głębokiemu włożeniu do noska a co za tym idzie zranieniu. Natomiast podczas używania aspiratora nie należy przesadzać z zbyt dużą siłą ssącą, gdyż można uszkodzić delikatną skórę wewnątrz noska, powodując krwawienie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Ula Ula

    Ja polecam gruszkę – wiele osób zniechęca do jej używania u nas sie sprawdziła super…i jest tania, także nie bac sie