Jak oczyszczać nosek dziecka?

Dziecko w pierwszym roku swojego życia oddycha wyłącznie przez nos. Każde nawet delikatne zatkanie, zabrudzenie noska a tym bardziej katar u niemowlaka utrudniają oddychanie.

Maluch nie może swobodnie jeść, pić a także i spać. Staje się niespokojny i marudny a przecież wystarczy odpowiednia, systematyczna pielęgnacja noska, by maluch był zadowolony. Jak oczyścić prawidłowo nosek maluszka? Kiedy jest to konieczne? Na co uważać?

Dlaczego regularne czyszczenie noska jest takie ważne?

Niemowlę oddychając tylko noskiem, nie ma innej drogi, by swobodnie wdychać i wydychać powietrze. Dlatego trzeba dbać by był on zawsze czysty, drożny i odpowiednio nawilżony.

Wnętrze nosa z natury powinno być wilgotne w celu oczyszczenia i przefiltrowania powietrza, które trafia do płuc. I właśnie to, co zostało odfiltrowane (kurz, pyłki a także i bakterie) może zalegać w nosku i  utrudniać oddychanie. Z kolei zbyt suche wnętrze nosa może powodować dyskomfort u dziecka a także sprawi, że powietrze, które trafi do płuc nie będzie oczyszczone, a więc nos przestaje spełniać swoją podstawową funkcję i łatwiej o infekcję. Ponadto zaniedbanie w oczyszczaniu noska może spowodować sapkę niemowlęcą.

oczyszzcanie noska

Jak ułatwić dziecku oddychanie przez nosek?

Najważniejsze to czysty, drożny i nawilżony nosek. Ale to nie wszystko. Należy jeszcze zadbać o otoczenie malca, by w żaden sposób nie przyczyniać się do zatkania noska.

W pomieszczeniu , którym przebywa dziecko nie powinno być zbyt ciepło, optymalna temperatura to 21 stopni.

Powietrze powinno być nawilżone, a pomieszczenie często wietrzone, co może być trudne zwłaszcza zimą. W razie potrzeby można wokół łóżeczka lub na grzejnikach rozwiesić wilgotne ręczniki lub użyć nawilżacza powietrza.

Akcesoria przydatne do czyszczenia noska

Czyszczenie noska powinno być szybkie, sprawne i całkowicie bezpieczne dla dziecka. Wszystko zależy od zręczności i wprawy rodziców. Dobrze już wcześniej przygotować odpowiednie akcesoria, by nie przedłużać całego zabiegu i nie stresować malca. Do oczyszczania noska przydadzą się:

  • aspirator do czyszczenia lub gruszka,
  • chusteczki higieniczne,
  • chusteczki nawilżane,
  • sól fizjologiczna (0,9 % roztwór chlorku sodu) lub woda morska – dostępne w aptece.
  • w razie kataru – krople do nosa przepisane przez pediatrę, krem nawilżający dla dzieci,

Czyszczenie noska dziecka krok po kroku

Oczyszczanie noska jest zwykle dość trudnym zadaniem, maluch boi się, więc nierzadko reaguje płaczem, dochodzi do tego stres rodzica, co może dodatkowo utrudniać cały zabieg. Dlatego najlepiej w tym czasie zająć czymś malca lub spokojnym głosem rozmawiać z dzieckiem i oczyścić sprawnie nosek.

Dobrze jest przyzwyczajać do tego zabiegu niemowlę już w pierwszych tygodniach życia, maluch oswoi się i będzie to dla niego znanym, codziennym rytuałem.

Najlepszą porą jest wieczór, gdy dziecko jest wykąpane, wtedy najłatwiej oczyścić nosek.

Na początek kładziemy dziecko na pleckach, wpuszczamy po 2 krople soli fizjologicznej w każdą dziurkę. Następnie powoli przekładamy dziecko na bok lub na brzuszku, by wydzielina mogła sama spłynąć. Wycieramy nos chusteczką higieniczną a w razie potrzeby nawilżaną. Jeśli w nosku dziecka nadal coś zalega, trzeba oczyścić delikatnie nosek za pomocą gruszki lub aspiratora. Nosek powinien być drożny i dobrze nawilżony.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Ula Ula

    Ja polecam gruszkę – wiele osób zniechęca do jej używania u nas sie sprawdziła super…i jest tania, także nie bac sie