Jak obniżyć gorączkę w ciąży – co robić, gdy leki nie są wskazane

Ciąża niestety nie chroni przed różnymi infekcjami. W trakcie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko może przytrafić się nam przeziębienie, grypa, możemy obserwować u siebie różne symptomy infekcji. Niestety często towarzyszy im podwyższona temperatura. Gorączka w ciąży (powyżej 38,5 stopni) powinna nas zmotywować do wizyty u lekarza. Jak obniżyć gorączkę w ciąży?

Jak obniżyć gorączkę w ciąży? Trzeba interweniować u lekarza

Choć podwyższona temperatura ciała to sygnał, że organizm walczy z infekcją, to wysoka gorączka w ciąży jest niebezpieczna i należy ją obniżyć. Dlaczego? Ponieważ zwiększa ryzyko powstania wad wrodzonych oraz poronienia. Im wyższa jest temperatura ciała i im dłużej trwa problem, tym ryzyko jest wyższe.

Gdy pojawia się gorączka w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista pomoże ustalić przyczynę podwyższonej temperatury ciała i zaleci odpowiednie postępowanie.

jak obniżyć gorączkę w ciąży

Czym nie należy zbijać gorączki w ciąży?

W ciąży nie należy stosować leków  na bazie ibuprofenu, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą być szczególnie groźne w pierwszym trymestrze.  Przyjmuje się, że stosowanie ibuprofenu w II trymestrze jest bezpieczne w dawce do 600 mg na dobę, a w trzecim trymestrze nie należy stosować tej substancji, ponieważ może ona zmniejszać ilość wód płodowych i wydłużać poród.

Gorączka w ciąży nie powinna być też obniżana za pomocą kwasu acetylosalicylowego. Niestety znane są wyniki badań, które wskazują, że substancja ta zwiększa ryzyko powstania rozszczepienia podniebienia, wad serca, zwiększa ryzyko krwawień, dłuższego porodu.

Jak obniżyć gorączkę w ciąży – rekomendowane leki

Kobieta będąca w ciąży lub starająca się o dziecko w razie gorączki powinna sięgnąć po lek zawierający paracetamol. Uznaje się, że leki zawierające ten składnik przy krótkim stosowaniu i w dawkach terapeutycznych są bezpieczne.

Jak obniżyć gorączkę w ciąży – naturalne metody

  • umieść wilgotną, chłodną ściereczkę na czole i na nadgarstkach oraz pod kolanami,
  • weź kąpiel w letniej wodzie (ale nie zimnej, by uniknąć drżenia ciała),
  • pij dużo płynów, by nawodnić organizm i pozbyć się gorączki od środka,
  • włącz wentylator, ale nie pozwól mu dmuchać bezpośrednio na Ciebie,
  • zadbaj o to, by nie było Ci nazbyt gorąco, nie chowaj się pod wielką kołdrą czy pierzyną,
  • stosuj inhalacje z soli fizjologicznej w przypadku objawów przeziębienia.
  • pij gorące mleko z łyżką miodu i rozgniecionym ząbkiem czosnku.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.