Jak objawia się refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci?

Ulewanie u niemowląt to częsty problem, który zazwyczaj mija z wiekiem. Niestety czasami przybiera bardziej poważny wymiar i przechodzi w wymioty po wypiciu mleczka a później w zwracanie po zjedzeniu niektórych posiłków. Objawy te mogą pozostać z maluszkiem przez cały pierwszy rok życia a nawet dłużej, spowalniać rozwój dziecka, powodując wiele przykrych konsekwencji. Jednak czy to już refluks żołądkowo-przełykowy, który trzeba leczyć? Jak postąpić, gdy zaobserwujemy wymienione wyżej symptomy?

Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci, czyli co?

Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci pojawia się na skutek niedojrzałości dolnego zwieracza przełyku, co powoduje przepływ wsteczny treści żołądka do przełyku.

Jak obawia się refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci?

placzace dzieckoObjawy refluksu żołądkowo-przełykowego typowe dla dorosłych (zgaga, nieprzyjemne uczucie płynące z żołądka) mogą być trudne do zdiagnozowania u dzieci.

U najmłodszych dzieci refluks żołądkowo-przełykowy związany jest z konsekwencjami wynikającymi z częstych wymiotów, czyli powolnym przybieraniem na masie – dziecko rośnie wolniej, zazwyczaj jest niespokojne, drażliwe, gorzej śpi, często się wybudza, trudniej je uspokoić.

 • dziecko jest płaczliwe, drażliwe,
 • ma niewielki apetyt,
 • wolno rośnie,
 • obserwuje się bezdech nocny,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • ból gardła, chrypka,
 • częsty, przewlekły kaszel,
 • nawracające zapalenie płuc,
 • świszczący oddech

Objawy niespecyficzne:

 • u niemowląt – problemy ze snem, płacz, rozdrażnienie, czkawka, nieprawidłowości rozwojowe, zespół Sandifera.
 • u starszych dzieci – problemy z zębami, szkliwem, ubytki.

Jak diagnozuje się refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci?

Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci diagnozuje się na podstawie objawów. Chorobę można stwierdzić empirycznie. Jeśli jednak objawy są nietypowe, pozostawiają wątpliwości, a leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne mogą okazać się dalsze badania i szukanie przyczyn problemów.

Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie manometrii przełyku, panendoskopii, biopsji do oceny zmian, badania radiologicznego, itd.

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci powinno się skupiać na zmniejszeniu wydzielaniu kwasów żołądkowych, jak również przyspieszenie czasu opróżniania żołądka, by trawienie było bardziej efektywne. Pomocne mogą być również częste karmienie dziecka, ale niewielkimi porcjami, pozycjonowanie maluszka po karmieniu (odbijanie), podniesienie poduszki tak, by maluszek leżał nieco wyżej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. iwona iwona

  nasz bąbel ma refluks…może z tego wyrośnie? na razie zalecona jest dieta…z opisanymi wyżej sposobami jest znacznie lepiej