Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że nauka języków obcych przynosi mnóstwo korzyści. Pozwala na rozwój intelektualny oraz kulturowy, dlatego warto zacząć ją już w jak najmłodszym wieku. Okazuje się, że już 15 minut dziennie, pozwala na robienie postępów w opanowaniu obcej mowy, poprzez wypracowywanie skojarzeń w pamięci. Dodatkowo czas ten jest optymalny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, jednak sukces osiągniemy jedynie poprzez codzienną pracę. Poniżej przedstawiono różne metody, które można wykorzystać w trakcie codziennej lekcji, a które dodatkowo sprawią, że dziecko chętnie będzie siadało do nauki.
Nauka poprzez zabawę
Zabawa jest najefektywniejszą formą nauki, szczególnie u małych dzieci, ponieważ opiera się na niewerbalnych oraz intuicyjnych procesach. Uaktywnia w mózgu ważne obszary, stymuluje pole ruchowe, a także pobudza do działania. Można wykorzystywać ją codziennie, dostosowując jej rodzaj do upodobań dziecka, wybierając do tego celu, kolorowanki, gry czy ulubione zabawki. Jest to z pewnością jedna z najprzyjemniejszych form nauki obcojęzycznych słów, wyrażeń i zwrotów.
Do nauki poprzez zabawę, można wykorzystać wiele narzędzi, które dowolnie modyfikujemy do naszych potrzeb, jak np. memory, obrazkowe bingo, kalambury, zabawa w głuchy telefon, zamianę miejsc czy „zgadnij o czym myślę”. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji służących do opanowania języka obcego, które poprzez wykorzystanie elementów zabawy angażują dziecko w naukę.
Nauka poprzez taniec i śpiew
Dzieci, a przynajmniej większość z nich, uwielbiają muzykę. Warto zadbać o odpowiedni dobór piosenek, dostosowanych do poziomu i wieku dziecka i używać ich podczas lekcji. Dziecko słuchając prostych tekstów i wesołych melodii, szybciej poznaje i zapamiętuje nowe zwroty i słowa, doskonali swoją wymowę. Dodatkowo możemy wprowadzić elementy tańca. Udowodniono, że mózg ludzki szybciej i lepiej przyswaja oraz zapamiętuje nowe treści, gdy w proces nauki zaangażuje się więcej kanałów percepcji. Doskonałą formą nauki z wykorzystaniem muzyki będzie nauka piosenki, wspólne karaoke czy nagrywanie filmików.
Nauka poprzez czytanie
Czytanie rozwija wyobraźnię dziecka, pobudza jego ciekawość, a przede wszystkim wzbogaca jego słownictwo. Doskonałym rozwiązaniem na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest zatem czytanie dziecku lub przez dziecko książek obcojęzycznych. Wybierając lekturę należy dostosować ją do rozwoju pociechy, rozpoczynając od prostych tekstów i rymowanek. Dobrze jest pozwolić dziecku, by samo wybrało książeczki do czytania, zwracając szczególną uwagę na ilustracje, które ułatwią zrozumienie tekstu.
Metoda komunikacyjna
Opiera się na wykorzystywaniu codziennych sytuacji i wykonywanych czynności do komunikowania się w wybranym języku obcym. Np. możemy się umówić, że podczas obiadu (we wtorki i czwartki) zawsze rozmawiamy tylko w języku angielskim. W ten sposób uczymy dziecko przydatnych zwrotów i wyrażeń, motywujemy do mówienia, a przy okazji możemy kontrolować poprawność wypowiedzi. To, że dziecko zaczyna mówić w języku obcym, działa na nie mobilizującą. Metodę komunikacyjną możemy wykorzystać w różnych sytuacjach, np. przy spożywaniu posiłków, przygotowywaniu i pakowaniu się do wyjazdu, tworzeniu list zakupów, itp.
Systematyczność w nauczaniu dziecka języka obcego to podstawa
Czas jaki poświęcimy na naukę dziecka nie musi być długi – codzienne spędzenie 15 minut na kontakt dziecka z językiem obcym, jest zatem idealnym rozwiązaniem. Dzięki systematycznym aktywnościom dziecko będzie poznawało i utrwalało nabyte już umiejętności. W ten sposób osiągnie trwałe rezultaty i nie zniechęci się do dalszej nauki. Codzienne obcowanie z językiem stanie się dla dziecka czymś naturalnym. Aby rozpocząć przygodę z nauką warto ustalić zasady, które będą obowiązywać każdego dnia – tj. określić stałą godzinę nauki, ustalić dzień w tygodniu, w którym będziecie komunikować się za pomocą języka obcego, zaproponować dziecku oglądanie bajek i filmów bez lektora czy dubbingu. Oczywiście to są jedynie propozycje, które można wprowadzić w swoim domu i dowolnie je modyfikować wg potrzeb – najważniejsze jest to, by nie rezygnować z najważniejszej zasady, czyli codziennej 15-to minutowej nauki.
Złota zasada w nauce języka obcego – chwal i doceniaj swoje dziecko
Każdy lubi być doceniany, nic tak nie motywuje dziecka, jak pochwała z ust rodzica. Ważne jest, by doceniać malucha, nawet jeśli nie zawsze wszystko mu wyjdzie. Nadmierne poprawianie dziecka czy wytykanie błędów może zahamować lub całkowicie zablokować jego rozwój. Ważne jest, by utrwalać poprawne wzorce, ale bez naciskania, tylko poprzez naturalne zachęcanie go do powtórzenia w sposób prawidłowy słowa czy zwrotu. Pamiętajmy, że nauka języka obcego jest procesem, który trwa przez całe życie, dlatego jeśli zależy Ci na wspieraniu swojej pociechy, konieczne uzbrój się w cierpliwość i dobre nastawienie.
Komentarze