Jak nauczyć dziecko przedsiębiorczości?

Czego nie uczą dzieci w szkole? Na pewno przedsiębiorczości. Umiejętności patrzenia na świat nie tylko z perspektywy pracownika, ale przede wszystkim pracodawcy. Czyli jak szukać okazji, niszy, pomysłów na biznes i jak się mądrze bogacić? Na szczęście tego wszystkiego może bez problemu uczyć rodzic, na przykład podsuwając dziecku dobre książki na ten temat. Poniżej znajdziesz kilka interesujących, wysoko ocenianych tytułów.

Jak nauczyć dziecko przedsiębiorczości?

Czym jest przedsiębiorczość?

Wielu rodziców nie chce uczyć dzieci przedsiębiorczości. Uważają, że to „ciemna strona” życia, bo kryją się za nią tylko „złe” pieniądze, wyścig szczurów, praca, zaharowywanie się. Jednak to dość ograniczone postrzeganie tematu.

W przedsiębiorczości nie chodzi o pieniądze, sławę i władzę. Te wszystkie wymienione korzyści są tylko środkiem, a nie celem. Chodzi o wolność, życiowe spełnienie, czyli poczucie robienia tego, co sprawia nam radość. Podstawą jest spełnianie marzeń. Takie życie, by nie było ono puste i nudne. Wielu chodzi o to, by uchronić się od zostania nic nieznaczącym trybikiem w maszynie życia.

W przedsiębiorczości chodzi o znalezienie swojej drogi życiowej o pełniejsze i bardziej szczęśliwe życie. A zaczyna się to wszystko od samoświadomości, poznania siebie, własnych mocnych i słabych stron, odpowiedzi na pytanie – co mnie kręci, napędza, a co niekoniecznie jest dla mnie odpowiednie.

Czytanie

Dzieci powinny czytać. Niekoniecznie książki o przedsiębiorczości czy zarabianiu pieniędzy, ale wszystko, co interesujące, a co wpadnie im w ręce. Po co? By poszerzać swoją świadomość, zdobywać wiedzę o świecie, o przeszłości, wzbogacać słownictwo. Od klasyki po literaturę ostatnich lat, książki zabawne, ale i poważne, z wartką akcją z opisami przyrody. Im więcej doświadczeń z literaturą, tym lepiej dla dzieci i młodzieży, które przecież dopiero zdobywają wiedzę o świecie.

Można też sięgnąć po książki tematyczne. Takie, jak poniżej.

„Najbogatszy człowiek w Babilonie” George C. Clarcson

W prosty sposób tłumaczy podstawowe pojęcia: czym jest praca, dług, pieniądze. To taka wiedza podstawowa, od której można zacząć, by potem zgłębiać kolejne wątki. Książka niezwykle popularna na całym świecie.

„Szkoła latania” Martin Lechowicz

Polecana dla młodego czytelnika książka, która uczy, jak mądrze kierować swoim życiem. Tłumaczy, czym jest prawdziwa przedsiębiorczość i prawdziwe bogactwo.

„Sekrety amerykańskich milionerów” T. J Stanley W. D Danko

Podstawowa pozycja książkowa, która może pomóc zrozumieć dziecku, jak buduje się bogactwo. Jest sporo o wydatkach, oszczędzaniu, różnicach w myśleniu u ludzi biednych i zamożnych.

„Biedny ojciec, bogaty ojciec” Robert Kiyosaki, Sharon Lechter

Wiele osób sądzi, że trzeba mieć bardzo wysoką pensję, by stać się zamożnym. Ta klasyczna już książka udowadnia, że nie jest to prawda. Wiele lat temu wstrząsnęła opinią publiczną. Jest popularna nadal, mimo upływu lat. Dlaczego? Bo otwiera uczy i pobudza apetyt, by żyć świadomiej i wygodniej.

„Chcę być kimś” Michał Zawadka

Bardzo motywująca książka polecana dla młodego czytelnika. Porusza wiele istotnych z punktu widzenia sukcesu tematów: samodyscyplina, wiara w siebie, łamanie schematów, poszukiwanie własnej drogi. Niezwykła zachęta do działania! Doskonała także dla dorosłych.

„Dzieci mądre finansowo” Dave Ramsey

Kolejna książka pełna inspirującej wiedzy i wskazówek. Pomaga w nauce mądrych finansów. Niewątpliwie warto ją przeczytać.

„6 filarów poczucia własnej wartości” Nathaniel Branden

Co ma wspólnego poczucie wartości z przedsiębiorczością? Okazuje się, że bardzo dużo. Silne poczucie wartości to fundament każdego sukcesu. Właśnie ono pozwala odpowiedzieć na pytanie, czego chcę i zdobyć motywację, żeby to osiągnąć. Książka wiele wyjaśnia i rozjaśnia. Uczy, jak dążyć do celu i kiedy warto to robić.

Bardzo obszerna książka. Wymaga skupienia, chwili zastanowienia się, jednak warto. Szczególnie dla nastolatków może być świetnym drogowskazem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*