Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę?

Samodzielne picie jest niezwykle ważną umiejętnością niezbędną dla prawidłowego rozwoju dziecka. Maluchom, które ukończyły 8. miesiąc życia i potrafią stabilnie siedzieć można już powoli wprowadzać inne metody przyjmowania płynów. Jedną z nich jest picie przez słomkę. Taka czynność nie tylko uczy dziecka niezależności, ale też utrwala właściwy schemat pracy mięśni i oddechu, a także pomaga uniknąć wad zgryzu w przyszłości. Jak nauczyć więc pociechę prawidłowego picia przez słomkę?

Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę?

Dlaczego należy uczyć dziecko pić przez słomkę?

Każdy zdrowy noworodek rodzi się już z wykształconym odruchem ssania. Dzięki tej umiejętności jest bowiem w stanie aktywnie ćwiczyć wargi i język, które są mu niezbędne do przyjmowania pokarmu. Po kilku pierwszych miesiącach życia odruch ten zaczyna jednak powoli zanikać. Dla dalszego prawidłowego rozwoju malca należy więc wtedy rozpocząć naukę picia przez słomkę. Tego typu czynność przede wszystkim pozwala niemowlęciu nadal trenować mięśnie języka, warg oraz policzków, co korzystnie wpływa na właściwy rozwój aparatu artykulacyjnego. Ponadto uczy poprawnego oddechu, dzięki czemu pociecha ćwiczy odpowiednią koordynację nabierania powietrza i połykania.

Warto również pamiętać, że zbyt długie podawanie dziecku smoczka może przyczynić się do powstania próchnicy oraz problemów z uzębieniem. Dodatkowo nadmierne ssanie utrwala nieprawidłowy schemat pracy mięśni, co z kolei doprowadza do wad zgryzu i zaburzeń rozwoju mowy.

Oczywiście maluch, który opanuje umiejętność picia przez słomkę staje się też bardziej samodzielny, bowiem może wreszcie sam w każdej chwili ugasić swoje pragnienie.

Kiedy zacząć naukę picia przez słomkę?

Naukę picia przez słomkę można rozpocząć już pomiędzy 8. a 10. miesiącem życia dziecka. Wcześniej ryzyko przypadkowego zachłyśnięcia jest jeszcze zbyt duże. Koniecznie trzeba też zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie powszechnie dostępne kubeczki z rurką są właściwe dla niemowląt. Istotne, aby wybrana słomka była więc odpowiednio szeroka, żeby maluszek mógł swobodnie objąć ją ustami.

Jednocześnie nie może być za miękka, co mogłoby niepotrzebnie utrwalić u dziecka odruch gryzienia rurki. Najlepiej sprawdzą się tutaj kubeczki ze słomką przeznaczone typowo dla dzieci bądź kubki niekapki z wygodnymi uchwytami.

Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę?

Pierwszą lekcję picia przez słomkę, warto rozpocząć od zwykłej wody mineralnej. Jeśli jednak maluch jeszcze się przy niej krztusi, można alternatywnie podać mu gęstszy sok przecierowy, smoothie bądź mleko.

Na początku należy spokojnie wytłumaczyć podopiecznemu, co znajduje się na samym końcu rurki. Przydatne okaże się dodatkowe zwilżenie końcówki słomki wybranym napojem.

Następnie powinno się nabrać do słomki nieco danego płynu, jednocześnie zatykając jej końcówkę palcem. Potem można już włożyć słomkę do ust maluszka i puścić palec. Dzięki temu nasza pociecha zorientuje się, że z rurki wypływa coś dobrego do picia. Czynność należy powtarzać kilkukrotnie.

Podczas kolejnego etapu nauki trzeba ponownie umieścić słomkę w buzi dziecka, ale tym razem bez puszczenia palca. Pociecha będzie
więc musiała samodzielnie wessać napój. Po kilku takich lekcjach maluszek powinien już opanować picie przez słomkę. Jeśli jednak ta metoda nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, można również spróbować z kartonikiem z soczkiem. W takim przypadku wystarczy delikatnie ściskać kartonik, dopóki płyn nie wypłynie prosto do buzi malca. Czynność trzeba powtarzać, aż do momentu, kiedy dziecko zorientuje się, jak samemu powinno się to robić.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne okaże się ciągłe zdobywanie nowych umiejętności. Z pozoru proste czynności pomagają więc efektywnie wpłynąć na dalszy progres malca. Picie przez słomkę jest dosyć ważnym punktem, którego zdecydowanie nie powinno się omijać. Pociecha aktywnie ćwiczy wtedy mięśnie związane z aparatem mowy, a także robi jeden z pierwszych kroków w kierunku samodzielności.

Bibliografia:
Fertleman C., Simone C., Twoje niemowlę tydzień po tygodniu. Poradnik opieki nad maluszkiem,
Wydawnictwo K.E. Liber 2011.Murkoff H., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy
REBIS, Poznań 2016.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.