Jak nauczyć dziecko liczyć w pamięci?

Umiejętność liczenia w pamięci to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów rozwoju matematycznego dziecka. Dzięki niej uczniowie mogą szybciej i o wiele efektywniej wykonywać zadania matematyczne, co przełoży się potem na lepsze wyniki w szkole. Aby sam proces nauki liczenia przebiegał bez większych trudności lub zniechęcenia ze strony malca to warto już we wczesnych latach powoli zaznajamiać pociechę z podstawowymi pojęciami matematycznymi. Jak nauczyć więc dziecko liczyć w pamięci?

Jak nauczyć dziecko liczyć w pamięci?

Kiedy rozpocząć naukę liczenia w pamięci?

Pierwsze elementy związane z nauką liczenia w pamięci pojawiają się już w przedszkolu. Można bowiem tę wiedzę przemycić w różnych grach i zabawach lub podczas wykonywania codziennych czynności.

Edukatorzy uważają, że sześciolatek powinien potrafić liczyć w pamięci do dziesięciu. Uczeń kończący pierwszą klasę szkoły podstawowej musi mieć już opanowaną umiejętność pamięciowego liczenia do stu.

Współczesne wyniki badań jasno pokazują, że im wcześniej dzieci rozpoczynają naukę, tym lepsze rezultaty przy tym osiągają. Przyjmuje się jednak, że najlepiej wprowadzić pierwsze lekcje matematyczne około 3-4 roku życia malca.

Jak nauczyć dziecko liczyć w pamięci?

Oczywiście pierwszym krokiem, jaki należy podjąć rozpoczynając z dzieckiem naukę liczenia jest zapoznanie malca z podstawowymi pojęciami matematycznymi, takimi jak dodawanie czy odejmowanie.

Najmłodsze dzieci przeważnie uczą się dodawania na patyczkach bądź kolorowym liczydle. Warto też zainicjować zabawę nawiązującą do liczenia. Rodzic lub opiekun może więc na przykład poprosić kilkulatka o zliczenie ilości konkretnych przedmiotów, jakie znajdują się w pokoju czy na stole. Mogą to być zarówno pluszaki, jak i klocki, a nawet sztućce. Istotne, aby wybrane rzeczy mogły w sposób wizualny przedstawić brzdącowi pojęcie matematyczne. Przy podejmowaniu pierwszych prób liczenia koniecznie trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Kłopoty z podstawowymi rachunkami u niektórych dzieci mogą trwać dosyć długo, ale systematyczna nauka w końcu przyniesie oczekiwane rezultaty.

Wykorzystywanie zabawy i technik wizualnych

Niezwykle przydatne przy nauce liczenia okażą się techniki wizualne. Można tutaj wykorzystać rozmaite diagramy, ilustracje, tabele czy obrazki, które pomogą malcowi efektywniej zrozumieć najważniejsze pojęcia matematyczne. Dobrym pomysłem jest przedstawienie za pomocą rysunku różnych grup przedmiotów. Następnie należy zlecić dziecku zliczenie rzeczy z danej kategorii i zidentyfikowanie ich jako konkretną sumę. Niektórzy do nauki liczenia w pamięci stosują też linijkę liczbową. Wystarczy
nauczyć pociechę, jak prawidłowo porównywać liczby na linijce, żeby ułatwić jej samodzielne wykonywanie prostych działań matematycznych.

Dzieci najskuteczniej chłoną jednak wiedzę poprzez zabawę. Warto więc wykorzystać różnego rodzaju gry planszowe, karty, a nawet aplikacje mobilne, które znakomicie zaangażują malca do interaktywnej nauki podstaw matematyki.  

Jak długo zajmuje nauka liczenia w pamięci?

Tempo w jakim dziecko nauczy się swobodnie liczyć w pamięci zależy wyłącznie od indywidualnych zdolności i umiejętności. Najistotniejsze jednak, aby zadbać o systematyczność lekcji, a także częste powtórki. W zależności od wieku oraz etapu rozwojowego malca mogą to być zarówno codzienne lekcje, jak i po dwie, trzy w tygodniu. Ważne też, żeby pamiętać o nagradzaniu postępów oraz sukcesów pociechy. Koniecznie trzeba więc ją chwalić za prawidłowe odpowiedzi, co jednocześnie zachęci dziecko do dalszej nauki.

Liczenie w pamięci to wyjątkowo przydatna umiejętność, która przede wszystkim ma ogromne praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Maluchy potrafiące liczyć nie tylko lepiej radzą sobie w szkole, ale również na zakupach czy w wypełnianiu codziennych obowiązków domowych. Nie można też zapominać, że nabycie umiejętności liczenia w pamięci pozytywnie wpływa na ogólny rozwój matematyczny oraz logiczne myślenie dziecka.

Bibliografia:Zaremba D., Jak tłumaczyć dzieciom matematykę. Poradnik nie tylko dla rodziców,
Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*