Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?

Katar u niemowląt zazwyczaj usuwamy przy pomocy aspiratora. Wraz z upływem czasu, dziecko próbuje oczyszczać nosek samodzielnie. Choć wydawałoby się, że wydmuchiwanie nosa to prosta czynność, takie podejście zmienia się diametralnie z chwilą, kiedy zostajemy rodzicami. Okazuje się bowiem, że nie jest to umiejętność nabyta i trzeba się jej po prostu nauczyć. Nic prostszego? Niestety, nie wystarczy wytłumaczyć dziecku jak to robić. W tym przypadku najlepsza okazuje się praktyka i niewielka rodzicielska pomoc. Sprawdźmy zatem, jak nauczyć dziecko dmuchać nos.

jak nauczyć dziecko dmuchać nos

Kiedy warto przystąpić do nauki dmuchania nosa?

Trening wydmuchiwania nosa u dzieci wymaga nieco chęci, dużej dozy cierpliwości i bezstresowego podejścia rodziców. Dzięki temu nauka będzie nie tylko skuteczna, ale także przyjemna.

Przyjmuje się, że do pierwszych prób wydmuchiwania nosa najlepiej przystąpić w okolicach drugiego roku życia dziecka. Niezależnie jednak, od tego kiedy dziecko osiągnie pełen sukces, warto je wspierać w samodzielnym wykonywaniu też czynności już od najwcześniejszych lat życia. 

Praktyczne sposoby na naukę dmuchania nosa

Nie istnieje jedna skuteczna metoda, która pozwoli dziecku opanować sztukę samodzielnego wydmuchiwania nosa. Istnieje natomiast kilka sprawdzonych sposobów, które z pewnością pozwolą przyspieszyć ten proces.

Zanim dziecko opanuje tą niezwykle praktyczną umiejętność, warto je zachęcać do podejmowania prób “na sucho” czyli wtedy, kiedy jego nosek jest czysty i drożny. W trakcie choroby dziecko zazwyczaj bywa rozdrażnione i niezbyt skore do podejmowania nowych aktywności, a co za tym idzie nauka przychodzi mu z większą trudnością.

Na początek warto uświadomić dziecku istnienie toru oddechowego choćby poprzez zabawę z unoszeniem i opadaniem rączek. Należy tym samym zachęcać malucha do podejmowania prób wdychania i wydychania powietrza tylko ustami lub tylko noskiem, albo naprzemiennie ustami i nosem w różnych konfiguracjach. 

Sposobem na oswojenie malucha z czynnością oczyszczania nosa jest dmuchanie na różne przedmioty znajdujące się w domu. Dziecko może na przykład próbować zdmuchnąć świeczkę noskiem, albo przesuwać wydychanym powietrzem pióra wyciągnięte z poduszki lub kawałki kolorowej bibuły. Można nawet urządzić zawody z rodzicami, w których wygrywa ten, kto pierwszy zdmuchnie nosem dany przedmiot ze stołu. Warto w takim momencie wyjaśnić dziecku, że na tym samym polega wydmuchiwanie nosa.
Zdaniem logopedów doskonałym miejscem do nauki dmuchania jest także basen. Można wówczas pokazać dziecku jak się nurkuje wstrzymując oddech oraz zachęcać do robienia nosem bąbelków w wodzie.

Jak jeszcze pomóc dziecku w nauce?

Niekiedy dziecko nie chce podejmować prób wydmuchiwania, kiedy jego nosek jest niedrożny,  a sama czynność nie przynosi pożądanego rezultatu.

Wówczas warto rozrzedzić zalegającą wydzielinę na przykład poprzez zaaplikowanie roztworu soli fizjologicznej. Można wtedy poprosić dziecko, aby zatkało paluszkiem jedną dziurkę i mocno dmuchnęło, a następnie powtórzyło czynność z drugą dziurką.

Przykład zawsze idzie z góry. Jak nauczyć dziecko dmuchać nos

Nie ulega wątpliwości, że najefektywniejszy sposób nauki to praktyka. U małych dzieci równie istotną kwestią jest naśladownictwo. Mały człowiek bacznie obserwuje swoich rodziców i to od nich uczy się podstawowych umiejętności niezbędnych do życia.  

Warto zatem pokazywać dziecku do czego służą chusteczki higieniczne, w jaki sposób się ich używa i jak poprawnie wydmuchiwać nos. Równie ważne jest tłumaczenie, dlaczego należy regularnie oczyszczać nos podczas kataru. Można w tym celu wykonać kilka wdechów i wydechów przed wydmuchiwaniem nosa, a następnie tuż po tej czynności. Kiedy dziecko usłyszy różnicę w jakości oddechu, łatwiej zrozumie istotę całego procesu.

Podsumowanie

Wydmuchiwanie nosa, choć wydaje się intuicyjne, wymaga od dziecka długiej praktyki i chęci do podejmowania prób. Aby nauka szybko zakończyła się sukcesem, najlepiej ją traktować jako formę dobrej zabawy i okazję do wspólnego spędzania czasu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.