Jak myć głowę niemowlaka? Kąpiel bez stresu

Świeżo upieczeni rodzice często stresują się wizją pierwszej kąpieli dziecka. Oczami wyobraźni widzą swoje nieporadne ruchy i płaczące niemowlę. Zastanawiają się, jak zrobić to sprawnie i w komfortowych warunkach. Szczególnie sporo wątpliwości przynosi zagadnienie, jak myć głowę niemowlaka? Jakich kosmetyków używać, jak często myć głowę niemowlaka i jakich błędów się wystrzegać.

Kąpiel może być przyjemnością

Kąpiel noworodka czy starszego dziecka może być przyjemnością, chwilą relaksu oraz miłym czasem bycia we dwoje. Z czasem może stać się świetną okazją do zabawy. By jednak mogło tak się stać, warto dobrze się przygotować do kąpieli. Poznanie kilku ważnych zasad uchroni od niepotrzebnego stresu i zdenerwowania.

Jak myć głowę niemowlaka – krok po kroku

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna. Bardzo łatwo o jej podrażnienie, dlatego tak istotne jest, by dbać o nią w szczególny sposób.

jak myć głowę niemowlaka

 1. Wybierz delikatny szampon stworzony do mycia włosów niemowlaka. Produkt dedykowany najmłodszym ma pH neutralne dla skóry i tak skomponowany skład, by na skórze nie powstawały podrażnienia. Szampony dla niemowlaków nie posiadają składników uczulających, są bezpieczne i wygodne w stosowaniu. Nie szczypią również w oczy. Na rynku znajdziesz produkty polecane od pierwszego dnia życia. Przeczytaj, jak wybrać szampon dla noworodka.
 2. Niektórzy eksperci polecają w pierwszym miesiącu życia myć główkę dziecka nie szamponem, ale bezzapachowym hypoalergicznym mydełkiem polecanym dla niemowląt. Sięgnięcie właśnie po mydełko jest objawem zwiększonej ostrożności, która w opinii niektórych jest wskazana w przypadku najmłodszych dzieci. Mydełko dla dzieci poradzi sobie zarówno z niemal łysą główką, jak i tą, na której znajduje się więcej włosów.
 3. Zanim przystąpisz do kąpieli, przygotuj wszystkie potrzebne produkty, tak, żebyś miała wszystko pod ręką – ręcznik, pieluszkę, ubrania do przebrania, kosmetyki, itd. Zadbaj o optymalną temperaturę w pomieszczeniu.
 4. Rozbierz dziecko i delikatnie włóż do wanienki, jedną ręką pewnie trzymaj maluszka, a drugą myj. Zacznij od ciała, główkę umyj dopiero, gdy ciało jest czyste. Jeśli dziecko boi się wody spływającej po twarzy, zachowaj szczególną ostrożność, by uchronić maluszka od tego dyskomfortu. W trakcie kąpieli możesz śpiewać dziecku lub mówić uspokajająco, wprowadzając tym samym relaksującą atmosferę.
 5. Po namoczeniu włosów, sięgnij po mydełko lub szampon i delikatnymi ruchami rozprowadź na włosach, uzyskując pianę. Na koniec spłucz dokładnie głowę dziecka, by pozbyć się reszty kosmetyków.
 6. Po zakończeniu kąpieli połóż dziecko na miękki, czysty ręcznik, delikatnie osusz skórę. Nie ma potrzeby, by suszyć dziecku włosy suszarką. Delikatne włosy niemowlaka szybko wysychają.
 7. Gdy włosy przeschną, uczesz niemowlę przy użyciu szczotki z miękkim włosiem.

Jak często myć głowę niemowlaka?

Włosy niemowlaka nie przetłuszczają się. Mogą się brudzić, gdy dziecko ulewa lub w przypadku starszego niemowlaka w trakcie jedzenia czy podczas zabawy.

Najczęściej jednak wystarczy myć dziecku główkę raz- dwa razy w tygodniu. Taka częstotliwość mycia pozwala zadbać o czystość główki. Zazwyczaj nie ma potrzeby mycia włosków przy każdej kąpieli. Jeśli jednak widzisz, że włoski są brudne, myj je tak często, jak trzeba.

Jakich błędów się wystrzegać?

 • unikaj sztywnych, drapiących ręczników,
 • nie pocieraj mocno skóry dziecka,
 • zanim włożysz dziecko do kąpieli upewnij się, czy temperatura wody jest odpowiednia. Zbyt ciepła lub zbyt zimna woda mogą wystraszyć maluszka.
 • nie obawiaj się ciemiączka, które sprawia wrażenie delikatnego, nie ma ryzyka, że podczas kąpieli zrobisz dziecku krzywdę,
 • szampon dla dzieci to nie to samo, co szampon przystosowany dla niemowlaka. Czytaj etykiety!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.