Jak motywować dziecko do nauki?

Problemy z nauką u dziecka mogą mieć różne przyczyny. Niezrozumienie tematów omawianych na zajęciach, nieumiejętność gospodarowania czasem, a także nieprawidłowa technika nauki – wszystko to może sprawić sporo kłopotów z przyswajaniem nowych informacji. W jaki sposób motywować dziecko do zdobywania wiedzy? Wbrew pozorom, słowna reprymenda czy szlaban często nie stanowią najlepszego rozwiązania. Co więc robić, gdy Twoje dziecko nie chce się uczyć?

Dziecko ma problem z nauką? Zacznij od rozmowy

Choć na szkole świat się nie kończy, stanowi ona dla dziecka bardzo istotną dziedzinę życia, podobnie jak dla dorosłych praca. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w zakresie uczenia się swojego dziecka warto zacząć od szczerej rozmowy na ten temat. Młody człowiek powinien zdawać sobie sprawę z tego, że szkoła to ważna sprawa i powinna być traktowana poważnie.

Edukacja nie polega bowiem wyłącznie na nauce określonych zagadnień. Uczęszczanie do szkoły powinno uczyć również pewnego systemu nauki, sumienności i zaangażowania. Tłumacząc dziecku jak ważna jest edukacja w ogólnym sensie, młody człowiek z pewnością zacznie o niej inaczej myśleć. Nie jak o przykrym obowiązku, a o wieloetapowym sposobie na doskonalenie samego siebie i swoich umiejętności.

jak motywować dziecko do nauki

Zapewnij dziecku odpowiednie warunki do nauki

Ważnym jest, by zachęcić dziecko do poważnej postawy względem swojej edukacji. Takiego rezultatu rodzic nie osiągnie gderaniem o tym, że: szkoła jest ważna i nie ma innego wyjścia. Kluczem do redukowania problemów z nauką jest aktywne wspieranie dziecka i jego poważne traktowanie. Co więc można zrobić? Warto zadbać o podstawowe aspekty, czyli:

  • zdrowe odżywianie,
  • dbanie o stałe godziny snu,
  • opracowanie systemu pracy dostosowanego do dziecka,
  • otwarta rozmowa na temat niepowodzeń w nauce,
  • rozumienie i akceptowanie emocji dziecka.

Pokazując dziecku, dlaczego edukacja jest ważna i dbając o jego potrzeby, można uzyskać oczekiwane rezultaty. Oczywiście, nie da się ukryć, że to zadanie wymaga zaangażowania ze strony rodziców. Jednak traktując swoje dziecko poważnie, można mieć pewność, że postępy w nauce pojawią się dużo szybciej.

Problem z nauką? Podręcznik nie jest jedynym rozwiązaniem

Szkolne książki i zeszyty często stanowią główne źródło wiedzy na temat omawiany podczas zajęć. Jeśli dziecko ma problem z konkretnym przedmiotem, warto poświęcić nieco więcej czasu na zrozumienie przyczyny problemu. Być może wina nie tkwi w samej dziedzinie, a w formie nauczania.

Treści zawarte w podręczniku nie będą tak samo interesujące dla każdego dziecka. Często pomocnym okazuje się dokupienie dodatkowej książki lub znalezienie innego źródła wiedzy. Dobrym pomysłem może okazać się więc sięgnięcie po filmy edukacyjne na YouTube, a nawet samodzielna praca z dzieckiem nad konkretnym zagadnieniem.

Przydatnymi metodami na skuteczną naukę są również wszelkiego rodzaju narzędzia edukacyjne. Mapa myśli, pałac pamięci, fiszki czy tworzenie historii na podstawie omawianych informacji – wszystko to może okazać się dużo bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem niż kilkugodzinne ślęczenie nad podręcznikiem. Mnemotechniki są ciekawą alternatywą od klasycznej nauki, o których często zapomina się w szkole. Proponując je dziecku, może okazać się, że nagle zacznie ono doskonale rozumieć zagadnienia, które wcześniej sprawiały mu sporo kłopotów.

Motywacja do nauki – ciężką pracą ludzie się bogacą

Oczywistym jest, że każdy człowiek posiada indywidualne talenty i predyspozycje. Wiele badań pokazuje jednak, że ciężką pracą i odpowiednim zaangażowaniem można zyskać co najmniej zadowalające wyniki w danej dziedzinie. Dziecko dużo łatwiej zmotywuje się do nauki, gdy będzie miało na horyzoncie coś, o co warto się starać.

Warto też uświadamiać dziecko, ile można osiągnąć ciężką pracą. Można to zrobić za pomocą dokumentów o znanych naukowcach, artystach czy sportowcach. Często zdarza się, że dziecko dużo łatwiej może być zmotywowane przez idola, niż przez własnego rodzica. Warto więc spróbować również tej metody.

Sposobów na motywowanie do nauki jest równie wiele co rodzajów problemów edukacyjnych. Przed zaproponowaniem dziecku konkretnych rozwiązań na poprawę jego ocen, należy zapytać go wprost, skąd się biorą jego problemy. Ważne, by w trakcie rozmowy traktować dziecko poważnie i z szacunkiem. Zaufanie rodzica do dziecka i dziecka do rodzica stanowi kluczowy aspekt związany ze stopniowym niwelowaniem problemów z nauką.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.