Jak leczyć zapalenie zatok u dzieci? Poradnik dla rodziców

Inf. prasowa komentarzy: 0

Infekcje dróg oddechowych są częstym schorzeniem u najmłodszych, w tym także stany zapalne zatok. Leczenie tej przypadłości zależy od źródła problemu. Jak zatem leczyć wirusowe zapalenie zatok u dzieci, a jak bakteryjne? Na jakie objawy zwrócić uwagę i jak łagodzić je domowymi sposobami?

Zatoki – co warto o nich wiedzieć?

Zatoki są pustymi przestrzeniami, które znajdują się w twarzoczaszce. Niestety, wyściełające je błony śluzowe dość często stają się obiektem zainteresowania wirusów i bakterii, które wywołują stany zapalne. U młodszych dzieci to przede wszystkim zapalenie zatok sitowych i szczękowych, zaś nastolatków i młodych dorosłych dotyka zwykle zapalenie zatok czołowych i klinowych. Dlaczego występują takie zależności? Ponieważ zatoki rozwijają się stopniowo – około 3. roku życia upowietrzniają się pierwsze z dwóch wymienionych wyżej rodzajów i tym samym rozpoczynają dalszy rozwój tego obszaru. Koniec kształtowania się zatoki klinowej ma miejsce około 15. roku życia, zaś czołowej około 20.

Zapalenie zatok u dzieci – ile trwa?

 • Ostre – zaczyna się gwałtownie i trwa zazwyczaj od kilkunastu dni do 4 tygodni (dłuższym przebiegiem i intensywniejszymi objawami charakteryzuje się zapalenie o podłożu bakteryjnym),
 • podostre – trwa od 4 do 8 tygodni,
 • przewlekłe – symptomy są obecne przez okres dłuższy niż dwa miesiące lub stany zapalne zatok często nawracają.

Zapalenie zatok u dzieci – objawy

W przebiegu zapalenia zatok pojawiają się przede wszystkim symptomy dotykające górne drogi oddechowe. Między innymi występują:

 • katar i wyciek z nosa,
 • uczucie zatkania, niedrożność nosa,
 • ból gardła,
 • ból głowy w obszarze wokół oczodołów – boleć mogą także zęby,
 • obrzęk i tkliwość twarzy (dotyczy przede wszystkim infekcji bakteryjnej).

Zapaleniu zatok często towarzyszą też objawy ogólnoustrojowe, jak podwyższona temperatura ciała (w przypadku stanu zapalnego powstałego w wyniku zakażenia bakteryjnego, gorączka może sięgać powyżej 39°C). U dziecka można obserwować także osłabienie, zmęczenie, brak apetytu czy zaburzenia węchu. Jeśli objawy są nasilone lub pojawiły się nagle, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Leczenie zapalenia zatok

Jak to zostało wspomniane, inaczej leczymy infekcje powstałe na tle bakteryjnym, a inaczej wirusowym. Pierwszy z wymienionych tu przypadków wiążę się z terapią przyczynową, którą jest podawanie antybiotyków – zwykle po 2-3 dniach obserwuje się poprawę (cały cykl antybiotykoterapii trwa około 10-14 dni). Konieczna może być także konsultacja z laryngologiem (dotyczy to przede wszystkim stanów przewlekłych).

Jeśli zaś zapalenie zatok u dzieci wystąpi na tle wirusowym, powinniśmy oprzeć się na terapii objawowej. Pomocne są w tym leki działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, jak np. ibuprofen lub paracetamol. U starszych dzieci – powyżej 12. roku życia – można zastosować złożone środki, jak np. Tantum Flu. Łączy w sobie wspomniany paracetamol oraz fenylefrynę, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się uczucie zatkania nosa oraz uciążliwy katar.

Domowe sposoby na zapalenie zatok u dzieci – co może pomóc?

 • Podstawą jest odpowiednie nawodnienie organizmu – pamiętajmy o regularnym podawaniu dziecku płynów, zwłaszcza wody.
 • Dbajmy o prawidłowe nawilżenie powietrza – przesuszone błony śluzowe górnych dróg oddechowych znacznie zwiększają ryzyko infekcji i utrudniają wyleczenie tej, która już się pojawiła. Optymalna wilgotność powietrza to 45-65 proc.
 • Pomocne mogą okazać się inhalacje – wystarczy gorąca woda z solą kuchenną lub dodatkiem olejku, np. eukaliptusowego. Wesprze to udrażnianie zatok.
 • Wsparciem może być także płukanie zatok solą fizjologiczną (dostaniemy ją w każdej aptece).
 • Kolejnym domowym sposobem na zapalenie zatok u dzieci są ciepłe okłady. Do ich stworzenia można wykorzystać np. rozgrzaną gruboziarnistą sól jodowo-bromową. Owijamy ją w płócienny materiał i przykładamy do bolących miejsc (zwłaszcza czoła i okolic nosa). Co ważne, uważajmy, by okład nie był zbyt gorący – bo ma pomóc, a nie dodatkowo zaszkodzić!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.