Jak leczyć niepłodność u mężczyzn?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Para, która od miesięcy, a być może nawet lat podejmuje bezskuteczne próby zajścia w ciążę, zazwyczaj prędzej czy później trafia do specjalisty, bądź kliniki leczenia niepłodności. Co ciekawe, w społeczeństwie utarło się uznawać, że w przypadku wystąpienia problemów z powodzeniem zapłodnienia, odpowiedzialność za ten stan rzeczy leży z pewnością po stronie kobiety. Rzeczywiście, w wielu przypadkach tak się właśnie dzieje, jednak warto wiedzieć, że coraz częściej lekarze spotykają się z męską niepłodnością. Jakie są jej przyczyny? Czy zmiany cywilizacyjne i tryb życia pacjentów mają wpływ na zdolność do zapłodnienia partnerki? Jak leczyć niepłodność u mężczyzn i na jaką skuteczność można liczyć?

Kiedy mówimy o męskiej niepłodności i jakie są jej rodzaje?

W kontekście niepłodności warto zaznaczyć, że w równym stopniu dotyczy ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oznacza to, że właściwie co druga para borykająca się z problemem braku skuteczności prób zapłodnienia, musi podjąć leczenie pod kątem męskiej niepłodności. W związku z powyższym, regularne współżycie przez okres 12 miesięcy nieprowadzące do ciąży, zazwyczaj jest równoznaczne ze zdiagnozowaniem niepłodności wynikającej z czynnika żeńskiego lub męskiego. W ujęciu ogólnym męska niepłodność oznacza, że u pacjenta występują zaburzenia spermatogenezy, a więc procesu wytwarzania i dojrzewania gamet męskich, inaczej plemników. Okazuje się jednak, że w zależności od okoliczności zdiagnozowania niepłodności, można wyróżnić w tym kontekście:

 • niepłodność pierwotną,
 • niepłodność wtórną,
 • niepłodność idiopatyczną.

Niepłodność pierwotna występuje u mężczyzn, którzy do momentu postawienia rozpoznania, nie mieli nigdy dzieci. W przypadku niepłodności wtórnej, jest odwrotnie i mówimy o niej w odniesieniu do pacjentów, którzy już zostali ojcami, ale z jakichś przyczyn nie mogą począć kolejnego dziecka. Tak samo w niepłodności żeńskiej, jak i męskiej można wyróżnić dodatkowo niepłodność idiopatyczną, która coraz częściej dotyka pary próbujące bezskutecznie zajść w ciążę. W przypadku tego rodzaju niepłodności jej podłoża nie daje się zdiagnozować na podstawie badań fizjologicznych, gdyż najczęściej przyczyna jest w tym przypadku powiązana ze sferą emocjonalną pacjenta. Kluczowym w leczeniu niepłodności idiopatycznej u mężczyzn jest więc poddanie się odpowiednio zaplanowanej psychoterapii.

Przyczyny męskiej niepłodności

Główną trudnością podczas diagnozowania męskiej niepłodności jest mnogość przyczyn, które mogą wpływać na ten stan rzeczy. Okazuje się bowiem, że przekrój czynników zaburzających zdolność do rozrodu u mężczyzn rozpoczyna się od chorób przebytych w wieku dziecięcym poprzez te mogące dotknąć pacjenta, który osiągnął już dojrzałość płciową, a kończy na urazach mechanicznych, nieprawidłowościach anatomicznych, zaburzeniach hormonalnych, bądź emocjonalnych. Generalnie przyjmuje się natomiast, że podstawową przyczyną męskiej niepłodności jest niska jakość nasienia będąca konsekwencją wskazanych wyżej aspektów oraz szeregu czynników środowiskowych i behawioralnych występujących u pacjenta. Należą do nich między innymi:

 • palenie tytoniu,
 • spożywanie nadmiernych ilości alkoholu,
 • zażywanie środków psychoaktywnych,
 • otyłość, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej,
 • przebywanie na co dzień w warunkach obciążających zdrowie (szkodliwe warunki pracy),
 • przyjmowanie niektórych leków (np. na nadciśnienie tętnicze lub choroby układu pokarmowego).

Do niektórych chorób i zaburzeń mogących mieć wpływ na jakość nasienia, a tym samym na męską płodność należą:

 • zapalenie przyusznic (świnka),
 • niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
 • nadciśnienie (kluczowe są przyjmowane przez pacjenta leki),
 • cukrzyca,
 • niedoczynność przysadki mózgowej/podwzgórza,
 • podwyższona prolaktyna,
 • patologie anatomiczne w budowie układu rozrodczego,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • infekcje prostaty i innych narządów układu moczowo-płciowego,
 • choroby weneryczne,
 • choroby genetyczne,
 • choroby nowotworowe (chemioterapia i radioterapia mogą powodować azoospermię).

Jak leczyć niepłodność u mężczyzn – metody

Zasadniczo o tym, jak leczyć niepłodność u mężczyzn decyduje oczywiście prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn tego zaburzenia. W tym celu wykonuje się najczęściej pełen seminogram obrazujący jakość, ilość i ruchliwość plemników w nasieniu. Uprzednio bądź w tym samym czasie zleca się pacjentowi konsultację urologiczną i endokrynologiczną, które mają na celu wykluczenie innych przyczyn niepłodności niż te związane bezpośrednio z jakością ejakulatu. Zasadniczo metody leczenia męskiej niepłodności można podzielić na kilka grup:

 • leczenie chirurgiczne (np. udrożnienie nasieniowodów, usunięcie żylaków powrózka nasiennego),
 • leczenie farmakologiczne (uzupełnienie niedoboru hormonów bądź uregulowanie ich nadmiaru),
 • leczenie na drodze psychoterapii (konieczne w przypadku emocjonalnego podłoża niepłodności),
 • metody wspomaganego rozrodu.

Do ostatniej grupy form leczenia niepłodności u mężczyzn zalicza się procedurę inseminacji oraz zabieg zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. W przypadku pierwszego z wymienionych rozwiązań ejakulat pobrany od pacjenta drogą mastrubacji lub na przykład elektroejakulacji wprowadza się do dróg rodnych kobiety za pomocą specjalnego cewnika. Inseminacja zalecana jest w przypadku niewielkiej ilości plemników w nasieniu bądź ich niewystarczającej ruchliwości. Jeżeli natomiast wszystkie wspomniane wyżej metody leczenia niepłodności u mężczyzn zawiodą, partnerzy mogą zdecydować się na pozaustrojowe połączenie męskich i żeńskich komórek rozrodczych, a następnie ich transfer do dróg rodnych pacjentki. Metoda in vitro, jest dla wielu par ostatnią szansą na posiadanie biologicznego potomstwa.

Jaka jest skuteczność leczenia niepłodności u mężczyzn?

O tym jak leczyć niepłodność u mężczyzn decyduje oczywiście lekarz prowadzący. Skuteczność zastosowanej terapii zależy natomiast od wielu czynników takich, jak powodzenie zabiegu chirurgicznego, reakcji pacjenta na zastosowaną farmakoterapię, czy skuteczności psychologicznego wsparcia udzielonego mężczyźnie. Z przeprowadzonych badań wynika natomiast, że w przypadku inseminacji, skuteczność leczenia wynosi ok. 12 proc., a zabiegi in vitro przeprowadzane są w Polsce z 35-cio procentowym powodzeniem. Więcej o metodach leczenia niepłodności u mężczyzn można przeczytać na stronie https://www.klinikainvicta.pl/nie-moge-zajsc-w-ciaze/nieplodnosc-meska/.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.