Jak leczyć kolki u niemowlaka? Sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą

Inf. prasowa komentarzy: 0

Kolka niemowlęca jest dla dziecka bardzo bolesną dolegliwością, która dodatkowo skutkuje nieprzespanymi nocami zmartwionych rodziców. Mimo że jest to przejściowe zaburzenie, warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Czym objawia się kolka niemowlęca i co robić, gdy wystąpi?

Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Kolka to dolegliwość, która zazwyczaj pojawia się u dzieci pomiędzy 3. tygodniem a 5. miesiącem życia, a jej jednoznaczne przyczyny nie są znane. Pediatrzy wskazują jednak, że kolkę może powodować między innymi:

  • niedojrzałość układu pokarmowego i nerwowego,
  • zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach,
  • alergie i nadwrażliwości pokarmowe (szczególnie na białko krowiego mleka).

Pierwszym objawem, który może wskazywać na wystąpienie kolki niemowlęcej, jest intensywny, napadowy płacz dziecka. Pojawia się on regularnie w godzinach popołudniowych i wieczornych i utrzymuje, mimo że wszelkie potrzeby niemowlęcia są wówczas zaspokojone.

W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dziecka. Charakterystyczne dla kolki jest:

  • nerwowe podkurczanie nóżek,
  • prężenie ciała,
  • napięty i wzdęty brzuch.

Niemowlę cierpiące na kolkę jest również wyraźnie rozdrażnione, o czym może świadczyć zaczerwieniona twarz.

W przypadku, gdy powyższym objawom nie towarzyszą żadne zaburzenia rozwoju dziecka, najprawdopodobniej przyczyną jest właśnie kolka. W razie jakichkolwiek wątpliwości i związanych z nimi zmartwień zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Wskaże on sposoby na radzenie sobie z kolką, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci dodatkowe badania, wykluczające inne możliwe przyczyny napadowego płaczu dziecka.

Jak leczyć kolkę niemowlęcą?

Leczenie kolki niemowlęcej zazwyczaj nie polega na podawaniu dziecku środków farmakologicznych, ponieważ dolegliwość ta nie jest chorobą. Łagodzenie uciążliwych dla niemowlęcia objawów w znacznej mierze sprowadza się do ograniczenia ilości powietrza, które dziecko może połykać podczas karmienia.

Pediatrzy zwracają bowiem uwagę, że pęcherzyki powietrza skumulowane w jelitach noworodka przyczyniają się do występowania silnych dolegliwości bólowych związanych z kolką. Wobec tego bardzo istotne, aby podczas karmienia dziecko znajdowało się w odpowiedniej pozycji. Poleca się również używanie antykolkowych smoczków.

Co więcej, ze względu na fakt, że kolkę mogą powodować niewykryte alergie pokarmowe dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób odżywania mam, które karmią piersią. Podczas laktacji warto zrezygnować z produktów mogących spowodować wzdęcia. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • krowie mleko,
  • ryby,
  • fasolę,
  • groch,
  • orzechy,
  • soję.

Kobiety, które zdecydowały się na karmienie piersią, powinny również ograniczyć picie herbaty oraz kawy – zawarte w nich teina i kofeina mogą powodować rozdrażnienie u dziecka, co jeszcze bardziej nasili objawy kolki.

Warto również zwrócić uwagę na ilość spożywanych przez mamę naparów ziołowych, które powszechnie stosuje się w celu wspomagania laktacji. Są to między innymi napary z kopru włoskiego i rumianku. Herbaty ziołowe mogą uczulać, przez co nasilą nieprzyjemne dolegliwości u niemowlęcia.

Domowe sposoby na kolkę u niemowlaka

Aby poradzić sobie z uciążliwą kolką, niezbędne jest zapewnienie niemowlęciu poczucia bezpieczeństwa. Kluczowa okazuje się w tym przypadku bliskość rodzica z dzieckiem i wypracowanie sposobów, które sprawdzają się w danym przypadku. Może być to przytulanie i delikatne kołysanie, a także układanie dziecka w pozycji na brzuchu. Ułatwia to wydostawanie się pęcherzyków powietrza z jelit.

Skuteczne w łagodzeniu objawów kolki mogą okazać się również delikatne masaże brzucha lub pleców oraz kąpiele w ciepłej wodzie. Wszystko to ma na celu usprawnienie pracy jelit, a co za tym idzie – pozbycie się skumulowanych w nich gazów.

Działanie przeciwbólowe wykazują także okłady rozgrzewające, przy czym należy pamiętać, że nie mogą być one zbyt ciepłe, aby nie podrażnić delikatnej skóry niemowlęcia. W tym celu można wykorzystać na przykład rozgrzaną żelazkiem pieluszkę.

Dobrym sposobem na zrelaksowanie i uspokojenie dziecka podczas kolki jest również włączenie tak zwanego białego szumu. Są to wszelkie jednostajne odgłosy, na przykład pracującej suszarki, odkurzacza czy wentylatora. Biały szum przypomina dźwięki, które dzieci słyszą, znajdując się w brzuchu mamy, wobec czego działa na nie uspokajająco.

Mamy mogą zdecydować się także na zakup zabawek emitujących biały szum, zainstalować w tym celu specjalną aplikację bądź puszczać nagrania zamieszczone w internecie. Bardzo ważne jest jednak, aby szumy nie były dla niemowlęcia za głośne. Maksymalne, bezpieczne natężenie dźwięku, którego przez dłuższy czas ma słuchać dziecko to 50 decybeli.

W niektórych przypadkach lekarz pediatra może zalecić stosowanie delikatnych kropli na kolkę, które są dostępne w aptekach bez recepty. W ich składzie znajduje się symetykon, czyli substancja pomagająca poradzić sobie z pęcherzykami gazu zalegającymi w jelitach dziecka.

 

Bibliografia:

J. Rusin, Kolka niemowlęca – czym jest, jak leczyć?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a469-Kolka_niemowleca__czym_jest_jak_leczyc, [dostęp: 21.10.2022]

M. Kolary, Co na kolki u niemowlaka?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a501-Co_na_kolki_u_niemowlaka, [dostęp: 26.10.2022]

I. Stadnicka, T. Grzelewski (rec.), Naturalne sposoby na kolkę niemowlaka, https://zdrowie.parenting.pl/naturalne-sposoby-na-kolke-niemowlaka, [dostęp: 21.10.2022]

I. Migalska-Łyczko, Kolki u noworodka – jak rozpoznać i łagodzić objawy?, https://www.bebiklub.pl/niemowle/zywienie/dolegliwosci-trawienne/kolka-u-noworodka-jak-rozpoznac-i-lagodzic-objawy, [dostęp: 21.10.2022]

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*