Jak dobrać rower do wieku dziecka?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Kiedy dziecko rośnie, zdobywa kolejne umiejętności, a zakres jego aktywności znacznie się poszerza. Już 4- i 5-latki mogą jeździć na rowerze, rozwijając tym samym tak zwaną motorykę dużą. Jazda na rowerze korzystnie wpływa na cały organizm, wyraźnie poprawiając kondycję i wydolność. Aby jednak była dla dziecka bezpieczna i przyjemna, niezbędny jest odpowiedni rower dziecięcy. W sprzedaży rodzice znajdą dzisiaj wiele modeli różniących się nie tylko kolorem, ale również wielkością. Chcąc kupić rower dla dziecka, pamiętaj, że musi on być dopasowany do wzrostu dziecka.

1.W jakim wieku dzieci mogą jeździć na rowerze?

2.Czy chcąc dobrać rower dla dziecka, należy uwzględniać wiek?

3.Jak prawidłowo dobrać rozmiar roweru?

4.Jaki rozmiar kół w rowerze będzie odpowiedni dla dziecka?

5.Czy rower z kółkami bocznymi to zawsze dobry wybór?

W jakim wieku dzieci mogą jeździć na rowerze?

W sprzedaży znajdują się różne rowery dziecięce. Wśród nich znajdują się modele odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Zanim maluch ukończy drugi rok życia, warto podsuwać mu różnego rodzaju jeździki. Po nich można postawić na rowerek biegowy, który jest świetnym sposobem na zaprzyjaźnienie dziecka z rowerem i zaszczepienie w nim miłości do tej formy aktywności. Warto podkreślić, że jazda na rowerku biegowym przynosi szereg korzyści rozwojowych. Dzieci korzystających z takich rowerków:

  • poprawiają koordynację ruchową;
  • uczą się utrzymywania równowagi;
  • opanowują umiejętność balansowania ciałem.

Rowerki biegowe mają różne kolory i wzory, co sprawia, że z łatwością uda Ci się znaleźć ten, który spodoba się Twojemu dziecku. Od około drugiego – trzeciego roku życia dziecko może korzystać już z małego rowerka mającego cztery kółka.

Czy chcąc dobrać rower dla dziecka, należy uwzględniać wiek?

Wielu rodziców sądzi, że kryterium, które należy uwzględnić, wybierając rower dla dziecka, jest przede wszystkim wiek pociechy. W wielu przypadkach okazuje się, że takie kryterium dość dobrze się sprawdza, ale należy pamiętać, że kierowanie się nim zawsze i bez żadnej refleksji może skutkować kupnem za dużego bądź za małego roweru. Nie wszystkie dzieci w danym wieku mają bowiem taki sam wzrost. Wybierając rozmiar roweru, należy przede wszystkim uwzględnić wzrost dziecka, a także jego możliwości fizyczne.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar roweru?

Jeśli zależy Ci na dobrym wyborze roweru dla dziecka, pamiętaj, że dobrą metodą jest zmierzenie długości nóg pociechy, robiąc to od wewnętrznej strony. Pamiętaj, aby zrobić to razem z butami. Następnie trzeba obliczyć tak zwany przekrok.

Aby to zrobić, musisz ustawić dziecko na podłożu, które jest równe i płaskie. Następnie między nogami pociechy – możliwie, jak najwyżej – umieścić należy niewielką książkę i zmierzyć odległość od górnej krawędzi książki aż do podłoża. Jeśli przekrok jest niewielki, odpowiedni będzie rower wyposażony w mniejsze koła. Niektórzy producenci podają również wartość przekroku, wskazując dla jakich dzieci proponowany rower będzie odpowiedni. Musisz jednak pamiętać, że informacje te mogą się znacznie różnić, dlatego nie należy zbytnio się do nich przywiązywać.

Jaki rozmiar kół w rowerze będzie odpowiedni dla dziecka?

Jeśli interesują Cię rozmiary rowerów, pamiętać, że różnią się one również pod względem wielkości kół. Bez względu na to, czy chcesz kupić rower dla 4-latka, czy rower dla 5-latka musisz postawić na odpowiednie koła. Ich rozmiar jest zawsze określany w calach. Najmniejsze koła w rowerze mają wielkość 12, największe 26. Generalnie w tym przypadku zasada jest dość prosta: im starsze i wyższe dziecko, tym większe koła będą dla niego odpowiednie.

Dla najmłodszych dzieci odpowiednie są rowery z małymi koła. Te, których rozmiar określany jest na 24 – 26 cali przeznaczone są dla nastolatków i dorosłych. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko czerpało prawdziwą radość z jazdy na rowerze, pamiętaj, że roweru nigdy nie kupuje się na zapas. Zbyt duży sprawi, że jazda może być w ogóle niemożliwa, a jeśli jednak będzie, to może być po prostu mało bezpieczna. Z kolei zbyt mały rower to zawsze brak komfortu w czasie jazdy – dziecko może na przykład uderzać kolanami o kierownicę. Jeżeli zależy Ci na tym, aby dziecko mogło z roweru korzystać nieco dłużej, pamiętaj, aby wybrać model z regulacją kierownicy oraz siodełka. Jeśli Twoja pociecha podrośnie, wystarczy wówczas nieco podnieść siodełko i kierownicę, aby nadal mogła korzystać z roweru jeszcze przez jakiś czas.

Czy rower z kółkami bocznymi to zawsze dobry wybór?

Wielu rodziców kupujących pierwszy rower dla swojego dziecka zastanawia się, czy kółka boczne są elementem obowiązkowym. Rowery wyposażone w boczne kółka przeznaczone są dla tych dzieci, które uczą się jeździć samodzielnie na rowerze. Ułatwiają one zachowanie równowagi, sprawiają, że nauka przebiega sprawniej, a dziecko zdecydowanie mniej narażone jest na upadki. Decydując się na zakup roweru dla dziecka, pamiętaj, że dostępne są modele, w których kółka po prostu dokręca się. To oznacza, że kiedy pociecha poczuje się pewniej, można je zdjąć.

Podejmując decyzję o zakupie roweru dla dziecka, pamiętaj, że dobry rower zawsze dopasowany jej do wzrostu dziecka, a także jego możliwości fizycznych. Najlepszy rower to taki, który nie jest ani za mały, ani za duży.

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.