Podczas karmienia piersią między matką a dzieckiem wytwarza się niezwykła więź, dlatego tak ciężką decyzją dla obojga jest odstawianie od piersi.
Maluszek bardzo mocno związał się z matką i nie łatwo będzie mu zrezygnować z takiego sposobu karmienia. Z kolei matka martwi się, czy oby odstawienie od piersi nie wpłynie negatywnie na psychikę dziecka, poza tym dla niej samej dotychczasowa bliskość z dzieckiem była bardzo ważna i potrzebna. Jednak kiedyś moment odstawienia od piersi musi nastąpić, tylko kiedy jest odpowiedni czas?
Jak długo karmić piersią według ekspertów? Co sądzą rodzice?

Jak długo karmić piersią? WHO zaleca…
Jak długo karmić piersią?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Nie podaje się w tym czasie żadnych dodatkowych płynów typu: woda, soki, herbatki. Po tym czasie zaleca się wprowadzenie nowych produktów i kontynuowanie do drugiego roku życia karmienia piersią.
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej, jeśli zachodzi potrzeba. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca tak długie karmienie piersią, jak tylko matka i dziecko tego potrzebują. W krajach rozwijających się zaleca się karmienie piersią, co najmniej przez 3 lata, by uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii.
Jak długo mleko matki zachowuje wartości odżywcze?
Istnieje wiele opinii jakoby mleko matki w drugim półroczu było bezwartościowe i zbędne w diecie dziecka. Jednak wiele badań potwierdza, że skład mleka kobiecego dostosowuje się do potrzeb rosnącego dziecka. Mleczny pokarm kobiecy wzmacnia system odpornościowy na dłuższy czas. Nie ma znaczenia, ile czasu kobieta karmi piersią, jej pokarm jest nadal skarbnicą składników odżywczych.
Badania mleka potwierdziły, że u rocznego dziecka pokrywa ono 50 % zapotrzebowania na tłuszcze, białko i witaminy. W kolejnym roku pokrywa 1/3 część zapotrzebowania na składniki odżywcze. Udowodniono również, że poziom przeciwciał w mleku matki wzrasta wraz z długością trwania laktacji.
Jakie korzyści ma matka z długiego karmienia piersią?
Jak długo karmić piersią? Niektórzy twierdzą, że jak najdłużej…
Długie karmienie piersią ma znaczny wpływ na zdrowie matki. Każdy kolejny rok karmienia piersią zmniejsza nawet o 15% zachorowania na cukrzycę, ponadto minimalizuje zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporozę i nowotwór sutka. Natomiast badania kobiet po menopauzie wykazały, że te które karmiły dłużej niż rok rzadziej zapadały na choroby układu krążenia, cukrzycy, nadciśnienia, wysokiego cholesterolu.
Kiedy znaleźć właściwy moment na odstawienie dziecka od piersi?
Wiele badań wskazuje na to, że warto, jak najdłużej karmić piersią. Jednak nie należy popadać w skrajność i znaleźć odpowiedni czas, kiedy odstawić malca od piersi. Trudno jednoznacznie określić, kiedy przestać podawać dziecku pierś, jest to sprawa indywidualna uzależniona od potrzeb dziecka.
Zatem, jak długo karmić piersią?
Na pewno nie może być tak, że matka karmi w nieskończoność a dziecko nie chce przyjmować pokarmów stałych. Po szóstym miesiącu najlepiej zacząć wprowadzać malcowi oprócz piersi „normalne” jedzenie i rozszerzać jadłospis.
Stopniowo liczba karmień piersią powinna być mniejsza na rzecz pokarmów stałych. Duże znaczenie w odstawieniu do piersi jest gotowość matki i dziecka. Jeśli oboje jeszcze nie czują takiej potrzeby, nic z tego nie będzie. Trzeba zdać sobie sprawę, że obie strony muszą być odpowiednio nastawione, że przyszedł ten czas, niestety na siłę będzie ciężko i pozostanie niemiłe wspomnienie.
Najgorzej odstawienie od piersi znoszą maluszki, zwłaszcza te, które nie są jeszcze gotowe na rozstanie z ulubionym mlekiem. Wiele mam właśnie z tego powodu przedłuża karmienie nawet do 3 roku życia i nie ma w tym nic złego, jeśli oboje to akceptują. W okolicach 3 roku życia dziecko jest zwykle ciekawe świata, staje się bardziej samodzielnie i dojrzewa do rezygnacji z piersi. Niezależnie od tego, co mówią statystyki, badania, rodzina, znajomi to my matki decydujemy, jak długo karmić piersią (chyba, ze dziecko zdecyduje wcześniej za nas), biorąc pod uwagę dobro dziecka i kwestie indywidualne obojga.
5 niezrozumiałych powodów, dla których kobiety nie chcą karmić piersią
Dziesięć powodów, dla których warto karmić piersią
Nie chcę karmić piersią, czyli mleczna wojna
Domek dla lalek Wader
„Latanie z dzieckiem to wyraz egoizmu rodzica! Trzeba tego zabronić”
Leszek Peszek i sezon na kichanie+ wyniki konkursu
„Jak poradziłam sobie z atakami histerii u dziecka?” LIST CZYTELNICZKI
dla mnie karmienie powyzej 3 roku zycia to mocno przeginka
Pierwsze 15 miesiecy i cyca zabrałam drugie tez dluzej nie zamierzam a moze odstawi się szybciej
Każde dziecko i mama ustawiaja własne granice. Warto karmić jak najdłużej a to, ze komuś sie nie podoba nie powinno żadnej mamy obchodzić. Ja karmiłam bliźniaki do około 2,5 roku i dziewczyny mialy czas na bieganie Emotikon wink Mało mnie obchodziło co inne osoby o tym myślą
Jak dla mnie do roku to wystarczajace i dla mamy i dla dziecka :)
dzieci karmione w wieku 3 lat…to dla mnie za długo. nie zgadzam się, że to zgodne z naturą. to zazwyczaj problem mamy, która nie potrafi skończyć…i nie godzi się z dorastaniem jej dziecka.
Maks 1,5 roku…Dziecko zaczyna biegać i niech biega za zabawkami a nie cyckiem
Moim zdaniem jest to sprawa indywidualna matki jak i dziecka. Córka odstawila sie sama od cyca jak miała 10miesiecy a synek jak miał 4 miesiące i co miałam go siłą do piersi przystwiac? Wielka szkoda że już cyca niechce ale nic na to nie poradzę musiałam go dokarmiać od urodzenia takie bylo zlecenie lekarzy i zaczął woleć butelkę niż cyca. A jeśli matka i dziecko np dwu letnie chce cyca to nie widzę żadnego w tym problemu chodź dla otoczenia moze wydawać sie to śmieszne. Jestem zdania moje piersi i moje cyce i moja sprawa jak dlugo będę karmiła.
Tak dlugo, jak dlugo odpowiada to i dziecku i matce. I tylko to powinno byc wyznacznikiem jakichkolwiek granic. Konkretna para dziecko-matka. Nawet jesli dla mnie karmienie dziecka powyzej jakiegos wieku jest dziwne, to nie jest podstawa do wyznaczania tego jako granicy.
Jak długo mama i.lub dziecko maja ochote .ja chciałam co najmniej rok córka zrezygnowała po 8 miesiącach
2 lata 2 miesiące syn odstawiony na siłę(bo wszyscy tak radzili), przez dwa dni mnie nienawidził. A ja wyłam jak pies z żalu…
drugi 11 miesięcy, gdy dostałam porządna dawkę antybiotyku, bez problemu wybrał butelkę.a ja wyłam znowu… Trzeci ma 16 miesięcy i dalej jedziemy z cycem, jak długo? Czas pokaże. Bo siła wyższa w moim małym głodnym brzuszku, który właśnie ciężko przechodził ząbkowanie i zapalenia jamy ustnej.Emotikon frown Jedzenie w żadnej postaci nie przeszło, wygrała cyca.Emotikon grin Ktoś pewnie zapyta czy wy matki nie macie dość? Mamy, oczywiście że mamy!!, gdy po raz kolejny siedzimy całą noc z wywalonym cycem,śpimy na siedząco, a rano jak na haju biegamy za maluchem, ale my mamy tak mamy że ponad wszystko kochamy. I gdy jeden lekarz mówi „KOBIETO DOŚĆ JUŻ, ROBISZ SOBIE KRZYWDE” a dwa tygodnie później inny lekarz mówi”BRAWO MAMA MAŁY DOSTOJE WSZYSTKO CO NAJLEPSZE” to ja wychodzę z gabinetu, siadam na ławce zakrywam się pieluszką i mam gdzieś zdanie innych mądrych specjalistów. Przyjdzie na pewno czas, że znowu będę wyć… Ale niech się nie śpieszy. Bo póki co,tak nam dobrze. ♡ i wszystkim mamom które karmią długo życzę aby to one razem z maluszkiem zdecydowały kiedy będzie to” juz wystarczy”
Ja pierwszą córkę karmiłam 3 i pół roku aż sama się „odstawiła ” wobec drugiej córeczki postąpie tak samo i nie widzę w tym żadnego problemu.Dla mnie liczy się dobro moich dzieci a nie opinia obcych przemądrzałych ludzi którzy często z nudów wtykają nosy w nie swoje sprawy
Odpowiedz jest jedna- decyzja należy do matki i dziecka.
U mnie granice postawiły się same – córka w wieku 10m-cy odstawiła się sama, albo raczej MNIE ODSTAWIŁA Emotikon wink
Syna musiałam przestać karmić po 6m-cach ze względów zdrowotnych. Planowałam rok, co wydaje mi się rozsądnym czasem. Ale życie często samo weryfikuje nasze plany. Emotikon smile
Tyle ile dziecko potrzebuje….i na ile mama chce…ponieważ idą za tym pewne wyrzeczeniaja karmilam 2lata i 2 mc….zbieram teraz pozytywne żniwa…ale to sprawa absolutnie indywidualna…Nie neguje mam krótko karmiących.
Ja karmilam 3mc..z powodu refluksu..musialam zageszczac pokarm.I tak dlugo wytrzymalam z wymiotami corci po 3 razy w nocy…masakra!!! Teramz drugi porod…planowalam tak do pol roku:)
ja karmilam 2 lata jedno i drugie moje dziecko i to dla mnie jest granica maks :) A dalej to juz moim zdaniem problem matki nie dziecko ktora nie potrawi odpowiednio odstawic dziecka od piersi. Ja widzialam po moich dzieciach ze w okolicach 2 urodzin oni poprostu juz potrzebowali czulosci tulenia sie do mnie nie jedzenia mleka z piersi !
Taka granicą nie istnieje. W naturze przychodzi taki czas i młode samo odstawia pierś. Niektóre mamy to wiedzą i szanują Emotikon smile
Ja już karmię 17m i jestem wręcz agresywnie nastawiona do każdego kto zabiera w tej kwestii zdanie,mój synek,moje cycki moja sprawa.To tyle
Karmiłam swojego najmłodszego troszkę ponad. 3 lata i uważam ten czas za wspaniały. Niesamowita więź między matką. A dzieckiem.
Wspominam te chwile z łezka w oku:-D pozdrawiam wszystkie mamy;-)