Dla niektórych dzieci pożegnanie z butelką ze smoczkiem jest niezwykle ciężkim zadaniem. Tego typu czynność przypomina im bowiem ssanie piersi mamy, co kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa, pomaga się uspokoić oraz szybciej zasnąć. Pediatrzy uważają, że u rocznych dzieci powinno się powoli odstawiać butelkę na rzecz nauki picia z kubeczka. Ze względu na wygodę rozwiązania część rodziców opóźnia jednak moment odejścia od takiego sposobu karmienia. Jak długo dziecko może więc pić z butelki ze smoczkiem?
Kiedy dziecko powinno przestać pić z butelki ze smoczkiem?
Zdaniem większości pediatrów najwłaściwszy czas na odstawienie butelki ze smoczkiem przypada na dwunasty i trzynasty miesiąc życia. Cały proces powinien przebiegać jednak stopniowo, a optymalnie przyjmuje się, że należy eliminować jedno karmienie dziennie co miesiąc.
Jednocześnie trzeba powoli uczyć malca, jak prawidłowo pić z kubeczka. Dzięki temu u półtorarocznego dziecka nastąpi już całkowite pożegnanie z butelką na rzecz łyżeczki i kubka. Warto również zdawać sobie sprawę, że roczna pociecha będzie o wiele bardziej skłonna do zmian, niż chociażby dwuletni maluch. Wynika to z faktu, że na tym etapie życia dzieci mają jeszcze krótką pamięć, a nałóg butelkowy nie jest u nich, aż tak silnie utrwalony. Ponadto istnieją wyraźne sygnały, po których da się łatwo rozpoznać, że to najwyższy czas na odstawienie butelki na bok. Jeśli nasz podopieczny potrafi już pewnie siedzieć, a także dobrze radzi sobie ze spożywaniem pokarmów z łyżeczki to można bez obaw rozpocząć proces wymieniania butelki ze smoczkiem na kubek.
Konsekwencje długotrwałego picia z butelki
Dla rocznego dziecka przedłużone picie z butelki ze smoczkiem stanowi poważne zagrożenie i może wiązać się z wieloma konsekwencjami. Wśród najczęstszych skutków długotrwałego korzystania z butelki przez malca wymienia się:
- Zwiększenie ryzyka zachorowania na próchnicę butelkową. Próchnica, która dotyka tak młody organizm może wyrządzić poważne szkody, od całkowitego zniszczenia nowiutkich zębów po zwiększenie zakwaszenia jamy ustnej;
- Nadmierne używanie butelki prowadzi do wad zgryzu, jednocześnie utrwalając niemowlęcy sposób połykania;
- Maluch, który cały czas korzysta z butelki ma mniejszy apetyt, bo jest pełny i syty poprzez ciągłe przyjmowanie mleka bądź soczków;
- Według licznych badań pociechy, które dłużej piją z butelki są mniej ciekawe świata oraz nieskore do nauki mówienia;
- Częste picie z butelki ze smoczkiem przyczynia się do niewłaściwego pionizowania języka, co z kolei ma ogromny wpływ na rozwój mowy;
- Zbyt długie karmienie dziecka butelką jest jedną z przyczyn niemowlęcej nadwagi i otyłości.
- Dla dobra swojego maluszka, warto więc we wskazanym czasie rozpocząć stopniowe odstawianie butelki, co pomoże uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji w niedalekiej przyszłości.
Jak pomóc dziecku pożegnać się z butelką?
Butelka ze smoczkiem daje dziecku poczucie bliskości oraz bezpieczeństwa. Dlatego podczas jej odstawiania należy więcej czasu poświęcić na rozpieszczanie i przytulanie własnej pociechy. Koniecznie trzeba też pamiętać, aby tego typu proces nie odbywał się dokładnie w tym samym czasie, co inne zmiany w życiu malca. Jeśli podopieczny nie ma jeszcze własnego kubeczka, to warto wspólnie wybrać się na zakupy. A całą wyprawę przedstawić jako wielką przygodę. Dobrym rozwiązaniem okaże się również nauka poprzez zabawę. Można „dawać pić” pluszakom z kubeczka, jednocześnie samemu popijając napój, co prawdopodobnie dziecko zechce naśladować.
Odzwyczajenie dziecka od picia z butelki może okazać się czasochłonne i wymagać od opiekunów ogromnej cierpliwości, zwłaszcza jeśli do tej pory maluch znał tylko taką formę przyjmowania płynów. Na efektywność całego procesu duży wpływ będzie miał więc upór oraz zdecydowanie rodziców. Wprawdzie na samym początku pociecha może być nieco marudna i płaczliwa, to jednak na tym etapie rozwoju dosyć szybko sobie z tym poradzi i z coraz większą chęcią zacznie ćwiczyć umiejętność picia z własnego kubeczka.
Komentarze