Ciąża i narodziny dziecka to długo oczekiwane momenty w życiu każdej kobiety. Przyszła mama jest pełna skrajnych emocji. Cieszy się, że niedługo zobaczy ukochane maleństwo, a jednocześnie czuje lęk, obawia się porodu. Strach potęgują opowieści koleżanek, informacje znalezione w internecie czy zasłyszane w kolejce do lekarza. Młode kobiety boją się bólu, wysiłku, nacinania krocza, ewentualnych powikłań. Są przerażone faktem, że poród może trwać kilkanaście godzin. Nie ma jednej reguły, każda kobieta jest inna, dlatego nie da się ustalić, ile będzie trwała akcja porodowa. Jest do zależne od wielu czynników.
Od czego zależy długość porodu?
Poród zaczyna się w momencie, kiedy pojawiają się regularne, trwające minimum 30 sekund skurcze, powtarzające się co 10 minut. To moment, od którego liczy się czas trwania porodu.
Każdy poród jest inny. Nawet doświadczony lekarz lub położna, który przywitała setki dzieci, nie jest w stanie przewodzić, ile dana kobieta będzie rodzić. Ważne są predyspozycje ciężarnej, jej samopoczucie i nastawienie psychiczne. Na długość akcji porodowej ma również wpływ ułożenie dziecka, jego wielkość, a także to, czy kobieta już wcześniej rodziła. Ważną są środki wspomagające poród oraz przyśpieszające rozwarcie. Jest dużo różnych czynników, ale należy być dobrej myśli. Średnio poród trwa 6-10 godzin, ale są kobiety, które już po godzinie od pierwszych skurczy tulą swoje maleństwo.
Predyspozycje przyszłej mamy
Jedna z teorii głosi, że kobiety pulchne, z szerokim biodrami mają większe szanse na szybki poród. Niestety, pogląd nie ma żadnego naukowego wyśnienia. Budowa ciała i szerokość bioder nie mają żadnego wpływu na przebieg porodu. Ważna jest miednica, ale jej wielkość ciężko określić gołym okiem. Im jest szersza, tym większe szanse, że dziecko szybko przyjdzie na świat. Skuteczną metodą pomiaru miednicy jest zastosowanie miednicomierza. Jeżeli w trakcie badania okaże się, że miednica jest mała, a dziecko jest spore, konieczne może być wykonanie cesarskiego cięcia.
Macica i szyjka macicy
Ważnym narządem, który wpływa na przebieg porodu, jest macica oraz szyjka macicy. W trakcie porodu dochodzi do regularnej czynności skurczowej macicy, a to ma znaczący wpływ na skracanie się szyjki oraz jej rozwarcie. Aby naturalny poród mógł się zacząć, konieczne jest rozwarcie na 10 cm. Czasami do takiego stanu dochodzi po 2 godzinach, w innych przypadkach trzeba czekać nawet kilkanaście godzin.
Pierwszy czy kolejny poród?
Badania dowodzą, że pierworódki rodzą dłużej. Poród trwa zazwyczaj dłużej niż 10 godzin, czasami przeciąga się nawet do 24 godzin. Pocieszające jest to, że przyjście na świat kolejnego dziecka jest mniej bolesne i trwa dużo krócej. U wieloródek, które mają rozluźnione mięśnie i szerszy kanał rodny, pełne rozwarcie pojawia się szybciej, dziecko przychodzi na świat po 1-3 godzinach. Są panie, które rodzą w ciągu kilkunastu minut od pojawienia się pierwszych skurczy.
Nastawienie psychiczne
Stan psychiczny przyszłej mamy ma bardzo duży wpływ na przebieg i czas trwania porodu. Ważne, aby kobieta była pełna optymizmu, otwarta, współpracowała z położną i lekarzem, dzięki temu poród przebiegnie w miłej atmosferze. Złe nastawienie, czarne myśli, silny lęk i brak współpracy na pewno przedłuży poród i pozostawi niemiłe wspomnienia.
Stan fizyczny przyszłej mamy
Oprócz psychiki ogromną rolę odgrywa kondycja młodej kobiety. Duża nadwaga może przedłużyć poród, ponieważ ciężko jest przybrać odpowiednie pozycje. Pani, które są rozciągnięte, w trakcie ciąży ćwiczyły, były aktywne, mają szanse na szybki i niezbyt bolesny poród.
Inne czynniki wpływające na długość porodu
Kobiety, które obawiają się, że poród będzie trwał długo, powinny dowidzieć się, jak rodziły ich mamy i babcie. Czynnik genetyczny ma duże znaczenie i jeżeli kobiety w rodzinie miały szybkie porody, istnieje duża szansa, że również będzie tak w tym przypadku. Na długość porodu mają również wpływ czynności, wykonywane w szpitalu. Istotną rolę odgrywa znieczulenie zewnątrzoponowe. To pomocny wynalazek, które redukuje ból, ale musi zostać podany w odpowiednim momencie. Jeżeli znieczulenie zostanie podane zbyt szybko, poród będzie trwał dłużej. Wynika to z faktu, że zmieni się częstotliwość akcji skurczowej. Zbyt późne podanie znieczulenia może wydłużyć drugą falę porodu. W tej kwestii należy zaufać lekarzom i pozwolić im podać środek znieczulający we właściwym czasie.
Jak przyspieszyć poród?
Jeżeli przyszłe mamy są zmęczone przedłużającą się akcją porodową, mogą spróbować ją nieco przyśpieszyć. Dużą rolę odgrywa ruch, dlatego warto wstać i pozwolić działać sile grawitacji. W pozycji stojącej dziecko będzie samoczynnie dążyć do dołu. Aby nie tracić sił, można podeprzeć się o ścianę lub wesprzeć na ramieniu osoby towarzyszącej. Inną pozycją, która może przyśpieszyć poród, jest kucanie. Dzięki rozkrokowi dochodzi do szybszego rozwierania się szyjki macicy, rozluźniają się również mięśnie kręgosłupa. Na salach porodowych są duże, gumowe piłki. Warto na nich posiedzieć lub delikatnie podskakiwać, bo ta aktywność przyśpiesza rozwieranie się szyjki oraz rozluźnia mięśnie krocza. Jeżeli rodząca ma siłę, może pochodzić po sali lub korytarzu. Spacer spowoduje, że dziecko zacznie uciskać szyjkę, a ta zacznie się szybciej rozwierać.
Nigdy nie można określić, jak długo będzie trwał poród. Jest to zależne od różnych czynników, wiele z nich nie jest zależnych od kobiety. Warto jednak pamiętać, że każdy poród kiedyś się skończy. Pojawienie się na świecie maluszka szybko zrekompensuje ból i pozwoli zapomnieć o wszelkich niegodnościach.
Komentarze