Zdrowe odżywianie ma bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój każdego dziecka. Wyprawiając swoją pociechę do szkoły, nie można więc zapomnieć o przygotowaniu jej drugiego śniadania. Niestety, wielu zabieganych rodziców podrzuca maluchom do plecaka wyłącznie słodycze lub wysokokaloryczne przekąski. Niektórzy pozwalają również, aby uczniowie zaspokajali głód w szkolnym sklepiku. Śniadanie powinno być jednak w jak największym stopniu pełnowartościowe i bogate w cenne składniki odżywcze. Co zapakować dziecku do szkoły, kiedy inni rodzice dają swoim pociechom po prostu słodycze?
Śniadanie do szkoły – co powinno zawierać?
Śniadanie dla dziecka przede wszystkim musi być smaczne i zdrowe. Zbilansowana dieta powinna bowiem efektywnie pokrywać dzienne zapotrzebowanie młodego organizmu na energię oraz dostarczać niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Oprócz trzech głównych dań istotne znaczenie ma także drugie śniadanie, które maluch spożywa w szkole. W prawidłowo przygotowanym posiłku kluczowa okaże się zawartość węglowodanów złożonych, dodających energii i zapewniających poczucie sytości. Nie może też jednak zabraknąć białka oraz wapnia. Komponując drugie śniadanie dla swojej pociechy, jednocześnie trzeba unikać podawania słodkości, słonych przekąsek i napojów gazowanych. Ich wartość odżywcza jest znikoma, co zdecydowanie nie wspiera prawidłowego rozwoju malucha.
Propozycje zdrowych śniadań do szkoły
Przygotowanie pełnowartościowego śniadania do szkoły dla dziecka nie musi być wcale czasochłonne. Oto kilka propozycji pysznych i zdrowych przekąsek dla każdego ucznia!
Kanapka
Kanapka to wprawdzie najprostsza forma śniadania, ale dająca niezwykle duże możliwości urozmaicenia. Ważne jednak, aby zadbać o różnorodność składników, dzięki czemu posiłek nie znudzi się dziecku po tygodniu. Wartościowa kanapka może zawierać zarówno wędlinę, jak i ser, pastę warzywną, hummus, twarożek czy wędzonego łososia. Dobrym rozwiązaniem okaże się również uzupełnienie posiłku o orzechy, pestki dyni lub jajko. Oczywiście nie wolno też zapominać o rozmaitych warzywach – pomidorze, papryce, sałacie, ogórku czy rzodkiewce. Dodatkowo dla zwiększenia wartości odżywczej kanapki, lepiej zastąpić białą bułkę pieczywem pełnoziarnistym, które stanowi bogate źródło błonnika pokarmowego i składników odżywczych. Okazjonalnie można podawać także dziecku kanapkę z masłem orzechowym, miodem czy dżemem owocowym.
Jogurt naturalny z owocami albo płatkami
Doskonałą opcją na zdrowe śniadanie jest jogurt naturalny z owocami lub płatkami. Nie tylko łatwo i szybko się go przygotowuje, ale też zawiera cenny wapń, niezbędny dla właściwego rozwoju malucha. Do jogurtu można również dosypać rozmaite dodatki, w tym orzechy, płatki zbożowe czy świeże lub suszone owoce. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę, aby wybierać wyłącznie produkty bez dodatku cukru, konserwantów oraz sztucznych aromatów.
Sałatka makaronowa
Jeśli dziecko nie przepada za klasyczną sałatką warzywną to alternatywnie lepiej przygotować dla niego wariację makaronową. Najzdrowsza wersja posiłku powinna zawierać makaron pełnoziarnisty, świeże lub gotowane na parze warzywa, pestki i ziarna, a także orzechy oraz zioła. Dla zwiększenia kaloryczności dania, zwłaszcza kiedy maluch tego dnia ma więcej lekcji, można dorzucić kawałki pieczonego kurczaka bądź indyka. Tak przygotowana sałatka zapewni prawidłową pracę mózgu oraz dostarczy optymalnej energii na kolejne godziny lekcyjne.
Koktajl owocowy
Zmiksowane owoce połączone z mlekiem roślinnym, jogurtem, maślanką czy kefirem stanowią znakomitą propozycję na pyszne drugie śniadanie dla dziecka. Koktajl dodatkowo można też wzbogacić płatkami owsianymi bądź otrębami. Tego typu rozwiązanie jest świetnym pomysłem dla maluchów, które na co dzień unikają spożywania surowych owoców.
Komponowanie śniadania do szkoły dla swojej pociechy nie musi więc być czasochłonne, ani skomplikowane. Niektóre produkty da się przygotować już wieczór wcześniej, co pomoże nieco zaoszczędzić czasu o poranku. Warto jednak zadbać o to, aby dziecko spożywało w jak największym stopniu pełnowartościowe posiłki, co o wiele skuteczniej wesprze jego prawidłowy rozwój, niż kolejna paczka czipsów lub czekoladowy batonik.
Komentarze