Jak dbać o włosy dziecka? Pielęgnacja + metody na wzmocnienie włosów

Grubość, gęstość i struktura włosów dziecka uzależnione są od genetyki. Innymi słowy, to czy dziecko będzie miało delikatną blond fryzurę czy też gęste, bujne ciemne włosy zależne jest od tego, jak wygląda fryzura jego rodziców, czasami także dziadków. Dziedziczymy nie tylko wygląd włosów, ale również tendencję do wszelkich chorób skóry głowy i włosów – na przykład łojotokowego zapalenia skóry, łysienia.

Jak dbać o włosy dziecka?

Czy to zatem znaczy, że wszelkie działania mające poprawić wygląd włosów u dziecka są pozbawione sensu? Czy prawdą jest, że nie mamy kompletnie wpływu na gęstość i tempo wzrostu włosów u dzieci?

Na szczęście nie musimy czuć się bezradni. Istnieje szereg czynników, które możemy kontrolować, a które determinują wygląd włosów. Kondycja włosów odzwierciedla ogólny stan zdrowia, dlatego na podstawie wyglądu fryzury możemy sporo powiedzieć o dobrobycie dziecka, o tym, jak się odżywia, czy pije wystarczająco dużo wody, w jaki sposób pielęgnowane są jego włosy.

Co zatem robić, by fryzura maluszka wyglądały dobrze? Jak dbać o włosy dziecka? Jakich błędów unikać?

Jak szybko rosną włosy dziecka?

U przeciętnego dziecka włosy rosną średnio pół centymetra w trakcie każdego miesiąca przez okres dwóch do sześciu lat, następnie przechodzą w stan spoczynku, który trwa około trzech miesięcy, a po nim włosy zaczynają wypadać. Normą jest tracenie około 50 do 100 włosów każdego dnia. Taki ubytek jest fizjologiczny i nie należy się nim martwić.

Warto również dodać, że każde dziecko ma swój własny wzorzec wzrostu włosów. To dlatego niektóre maluchy rodzą się łyse, inne z bujnymi czuprynami, większość do ukończenia trzeciego roku życia po okresie przypadającym na wycieranie pewnych obszarów na głowie zyskuje gęstą fryzurę.

Od czego zależy gęstość włosów dziecka?

Dzieci, które mają duże mieszki włosowe będą miały grube włosy, natomiast te, które mają niewielkie mieszki włosowe mają cienkie włosy. Gęstość włosów zależy też od innych czynników, takich jak dieta i ewentualne problemy zdrowotne.

W związku z tym, że włosy są ostatnie na liście odbiorców ważnych witamin i mikroelementów to właśnie na podstawie ich kondycji można stwierdzić, czy dieta dziecka jest wystarczająco bogata w cenne składniki odżywcze. Poza tym z kondycji fryzury można również wyczytać informacje o ewentualnych chorobach.

Mając to na uwadze, można zadbać o takie warunki dla wzrostu włosów, by dziecko miało gęstą i mocną fryzurę.

Jak dbać o włosy dziecka? Dieta dla mocnych, lśniących i zdrowych włosów

Jeśli jadłospis kilkulatka obfituje w wysokoprzetworzoną żywność, sporo w nim słodyczy, włosy dziecka mogą być słabe, matowe i łamliwe. Zmiany w codziennym menu mogą pozwolić poprawić kondycję fryzury.

Oto informację, jak dbać o włosy dziecka, podając odpowiednie produkty spożywcze:

 • pomarańczowe i żółte warzywa dostarczają witaminę A, która jest niezbędna dla zachowania zdrowej skóry głowy,
 • owoce cytrusowe i ciemnozielone warzywa są źródłem witaminy C, która chroni włosy przed zniszczeniem,
 • zielone warzywa dostarczają witaminę E, która jest niezbędna dla zachowania mocnych włosów,
 • lucerna i buraki to źródło krzemionki budującej kondycję fryzury od podstaw.
 • jajka – ważne źródło cysteiny i l-aminokwasu, niezbędnych dla włosów, zapewniają również mineralny wzrost włosów, dzięki zawartości manganu i biotyny,
 • pełne, ciemne ziarna, mąka, makaron, pieczywo – dostarczają witamin z grupy B i biotyny, decydującej o tempie wzrostu włosów,
 • chude mięso, ryby drób – są ważnym źródłem białka, niezbędnego budulca włosów, inozytola chroniącego cebulki i witamin z grupy B, które są niezbędne do produkcji hormonów stojących na straży wzrostu włosów,
 • ryby – niezbędne źródło kwasów omega 3, które stymulują zdrowy wzrost włosów.

Niedobory jakich składników mogą prowadzić do wypadania włosów?

Jeśli dziecko ma problem z nadmiernym wypadaniem włosów, warto sprawdzić, czy w jego diecie jest dostateczna ilość cynku i żelaza.

Dwa te składniki są niezbędne do utrzymania zdrowej kondycji włosów. Można je znaleźć w mięsie, ziarnach słonecznika, otrębach, kiełkach pszenicy, warzywach liściastych.

Choroby i złe nawyki a wypadanie włosów u dzieci

Wypadanie włosów u dzieci może byś spowodowane popularnymi chorobami skóry głowy, na przykład grzybicą czy ciemieniuchą. Dlatego tak istotne jest szybkie i skuteczne leczenie, najlepiej pod kontrolą lekarza.

Może również wynikać z nieprawidłowych technik pielęgnacji, na przykład zbyt ciasnego związywania włosów.

Jak dbać o włosy dziecka? Odpowiednia pielęgnacja

By włosy dziecka były mocne i zdrowe, należy pamiętać o pewnych zasadach pielęgnacyjnych:

 • myć włosy maksymalnie dwa razy na tydzień (chyba, że jest potrzeba, by robić to częściej – w przypadku ciemieniuchy, u małych dzieci z powodu ulewania, zabrudzenia, itd).
 • używać do tego celu delikatnych kosmetyków dla dzieci, które nie będą obciążać i podrażniać włosów i skóry głowy, szampony dla dorosłych zawierają związku anionowe, które odpowiadają za obfite wytwarzanie piany, dającej wrażenie dobrego oczyszczania włosów, niestety jednocześnie wysuszającej i osłabiającej włosy.
 • używać do rozczesywania specjalnych odżywek chroniących przed plątaniem się włosów,
 • sięgać po grzebień z szerokimi rozstawionymi zębami, gdy włosy są mokre,
 • rozczesywanie mokrych włosów rozpoczynać od końcówek a nie od szczytu głowy, co może prowadzić do większego poplątania włosów,
 • zaczynać rozczesywanie od nasady szyi, włosy wyrastające z tego miejsca mają największą tendencję do plątania,
 • unikać energicznego pocierania mokrych włosów ręcznikiem.

Jak naturalnie wzmocnić włosy dziecka?

Wielu rodziców martwi się, że włosy ich dzieci są delikatne, łamliwe, niewystarczająco gęste. Czy można coś zrobić, by to zmienić? Doświadczone mamy, stosujące naturalne metody pielęgnacyjne radzą:

 • wykorzystać do domowej pielęgnacji sok z aloesu, który jest naturalną, a jednocześnie silnie działającą odżywką. Wystarczy nanieść sok z aloesu na włosy przy pomocy atomizera, by dodać im miękkości i blasku,
 • olej kokosowy – działa jak naturalna odżywka do włosów, wystarczy kilka kropel roztartych w dłoni i naniesionych na włosy dziecka od nasady aż po końce,
 • świetne właściwości ma ocet jabłkowy – wystarczy połączyć 25 ml octu jabłkowego z 100 ml wody, by uzyskać świetną odżywkę do włosów, która zostawiona na 15 minut przed myciem włosów świetnie nawilży i zmiękczy włosy,
 • nałożyć na włosy dziecka maseczkę z oliwy z oliwek i miodu (połączyć 1/4 szklanki miodu i 1/4 szklanki oliwy z oliwek), pozostawić na włosach około 15 minut, następnie dokładnie umyć, spłukać ciepłą i chłodną wodą, by zamknąć łuski włosów,
 • włosy dziecka można odżywić również bananem, będącym źródłem witaminy A i potasu. Należy połączyć jeden dojrzały banan, 2-3 łyżki oliwy z oliwek, 1/4 szklanki jogurtu naturalnego i 1 łyżkę miodu, nakładając w formie maseczki na włosy dziecka na co najmniej 30 minut, a następnie spłukać.
 • unikać używania suszarek – a najlepiej nie suszyć włosów suszarką w ogóle, by nie uszkadzać delikatnej struktury włosów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

 1. Kaja

  Polecam pięknie pachnące i z bezpiecznym składem kosmetyki Wax Pilomax. Polecone przez farmaceutkę :)

 2. mama

  Dieta i dobre kosmetyki powinny wystarczyć. U nas kosmetyki od REKLAMA.Polecam.