Pielęgnacja skóry noworodka to jeden z ważniejszych aspektów opieki nad dzieckiem. Ze względu na to, że jest delikatna i wrażliwa na bodźce zewnętrzne, zarówno kosmetyki, jak i zabiegi powinny być dobrane i wykonywane odpowiednio.
Od czego należy zacząć?
Przed rozpoczęciem zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych należy pamiętać, że skóra dziecka jest delikatna i cienka, a jej warstwa rogowa oraz płaszcz lipidowy są słabo rozwinięte. To sprawia, że wymagany jest dobór odpowiednich kosmetyków do mycia i ochrony skóry.
Kosmetyki do pielęgnacji noworodka stanowią grupę produktów o wyjątkowym składzie. To tzw. emolienty, które pozbawione są toksycznych substancji chemicznych i alkoholu. Wzbogacone o naturalne i łagodne składniki odżywcze, w bezpieczny sposób oczyszczają i nawilżają skórę malucha, nie powodując niepożądanych reakcji organizmu, takich jak świąd, zaczerwienienie, łuszczenie, łzawienie czy pieczenie. Do wieku i potrzeb dziecka należy dostosować także przebieg zabiegów pielęgnacyjnych.
Dbanie o skórę noworodka dobrze jest zacząć od buzi. Warto przemyć ją nasączonym wodą gazikiem jeszcze przed kąpielą. Delikatnymi ruchami, głaszcząc, można wytrzeć czoło i nos, a następnie opracować policzki i brodę. Osuszanie poleca się wykonać poprzez przykładanie ręcznika do skóry, bez pocierania jej. W niektórych okolicach twarzy można zaobserwować wykwity. Stanowią one efekt działania hormonów mamy. To naturalne i niegroźne zjawisko. Krostek nie należy wyciskać ani drapać. Nie jest wskazane też smarowanie ich maściami. Znikną samoistnie, ale na twarz warto przed snem nałożyć krem nawilżający. Trzeba pamiętać też o higienie uszu. Wystarczy przetrzeć delikatnie małżowinę z obu stron, a także okolicę linii włosów za uchem. Należy unikać używania patyczków higienicznych w celach innych niż trudnodostępne fałdki na małżowinie.
Kąpiel i nawilżanie
Kąpiel to jeden z intensywnych zabiegów, jakich doświadcza noworodek w pierwszych dniach życia. Można ją wykonywać także przed odpadnięciem kikuta pępowiny, przy czym należy go dokładnie suszyć po kąpieli. Aby zanurzenie było dla malucha komfortowe, woda powinna mieć temperaturę około 36°C, a jej poziom powinien sięgać do połowy głowy. Do wody można dodać emolienty lub napary roślinne, np. z rumianku. Kąpiel wzbogacona o naturalny susz sprawdzi się zwłaszcza przy problemach skórnych, takich jak potówki czy odparzenia, ze względu na właściwości przeciwzapalne rośliny. Mycie dziecka powinno obejmować przede wszystkim polewanie ciała z ręki lub naczynia. Pomocna może być też gąbka kąpielowa dla noworodków. Nie należy w żaden sposób pocierać skóry. Optymalny czas kąpieli dla dziecka w tym wieku to około 5–10 minut. Zaraz po zabiegu wskazane jest okrycie malucha ręcznikiem i dokładne osuszenie miejsc, takich jak doły pachowe i podkolanowe czy szpara pośladkowa. Podczas natłuszczania ciała z kolei odradza się stosowanie kremów i pudrów jednocześnie. Dobrze jest zdecydować się na emolienty w formie oliwki lub balsamy. Odżywcze kosmetyki do ciała poleca się stosować regularnie do około 3 roku życia dziecka. W trosce o skórę malca warto zwrócić też uwagę na rodzaj detergentów piorących. Ich skład powinien być dostosowany do dzieci w tym wieku.
Komentarze