Jak dbać o skórę noworodka?

Świeżo upieczeni rodzice stają przed niezwykle trudnym, ale też ekscytującym zadaniem opieki nad noworodkiem. Jednym z ważnych tego aspektów jest właściwa pielęgnacja bardzo delikatnej skóry maluchy. Zatem, jak prawidłowo dbać o skórę noworodka? Jakich najważniejszych błędów się wystrzegać? Jak dbać o skórę noworodka?

Jak dbać o skórę noworodka?

Skóra noworodka – czym różni się od skóry dorosłego?

Jak dbać o skórę noworodka?

Nowo narodzone dziecko nie jest jeszcze w pełni przystosowane do życia poza organizmem matki. W procesie adaptacji krok po kroku młody organizm uczy się funkcjonowania w nowym otoczeniu. Zmiany adaptacyjne zachodzą także w skórze noworodka, a cały proces kończy się dopiero po około 2-3 latach życia. Wtedy to też skóra osiąga praktycznie pełną dojrzałość i praktycznie przypomina tą, jaką posiadają dorośli.

Jakie więc odmienności względem skóry dorosłych prezentuje skóra nowo narodzonego maluszka? Oto one:

  • Powierzchnia ciała noworodka w porównaniu do jego masy jest o wiele większa niż u dorosłego. Stąd też maluszki łatwiej tracą ciepło i szybciej się odwadniają.
  • Odczyn (pH) skóry malucha jest nieco bardziej kwaśny, a warstwa lipidowa jeszcze niestała. Sprawia to, iż noworodek jest o wiele bardziej wrażliwy niż dorosły na czynniki chemiczne w wodzie, kosmetykach, czy też powietrzu.
  • Skóra donoszonego noworodka jest nieco cieńsza i bardziej delikatna w porównaniu do dorosłych. Jest też mniej elastyczna i jaśniejsza, co czyni ją bardziej wrażliwą na działanie promieni słonecznych,
  • Dzieci urodzone przedwcześnie mają na skórze meszek zwany lanugo. Co więcej, skóra jest też cieńsza i ma mniejszą grubość tkanki podskórnej.
  • Włosy noworodka rosną i wypadają synchronicznie – może to powodować przejściowe łysienie w wieku kilku tygodni.
  • Ponieważ skóra noworodka wykazuje tyle odmienności, nie można postępować z nią tak samo, jak ze skórą dorosłych lub starszych dzieci.

Jak dbać o skórę noworodka?

Prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka nie jest łatwa i należy mieć na uwadze wiele aspektów. Jednym z najważniejszych jest odpowiedni dobór kosmetyków. Najlepiej wybierać te, które są przeznaczone specjalnie dla noworodków i niemowląt. Dodatkowo
preparaty takie powinny mieć jak najkrótszy i najbardziej naturalny skład. Należy także pamiętać, iż ilość kosmetyków dla dobra dziecka powinna być ograniczona do absolutnego minimum.

Niezwykle ważnym aspektem jest także dokładne osuszanie ciała maluszka po kąpieli. Szczególną uwagę należy poświęcić fałdkom w okolicy pachwin i ramion oraz pośladkom. Na niedokładnie wytartej i zawilgoconej skórze po jakimś czasie mogą się bowiem pojawić niechciane wykwity.

Oprócz pielęgnacji, na stan delikatnej warstwy skórnej mogą wpływać również ubranka, które malec nosi. Najlepsze będą więc ubrania z miękkich, naturalnych materiałów.

Należy także pilnować, by nie były one zbyt ciasne i nie krępowały ruchów maleństwa – w innym wypadku mogą spowodować otarcia naskórka. Ubranka powinny być też odpowiednio dostosowane do temperatury, tak aby dziecko się w nich nie przegrzewało.

Co warte bowiem zaznaczenia, pot ma silne działanie drażniące.

Jak dbać o skórę noworodka?

Kolejnym aspektem jest pranie ubranek. Niewłaściwy sposób ich czyszczenia może doprowadzić na przykład do powstania skórnych reakcji alergicznych. Nadrzędną zasadą, której przestrzeganie pomoże temu zapobiec, jest stosowanie do prania specjalnych preparatów dla dzieci. Powinny być one delikatne, mieć jak najkrótszy skład oraz być pozbawione substancji zapachowych. Samo pranie natomiast powinno być wykonywane w minimum 40 stopniach i zakończone porządnym wypłukane, tak aby nie pozostały na ubraniach resztki detergentów.

W miarę możliwości warto także pilnować, aby we wsadzie pralki nie znalazły się rzeczy innych domowników.

Ważnym elementem pielęgnacji ciała noworodka jest również oczyszczanie pępka oraz okolicy napletka u chłopców. Pępek powinien zagoić się do około 2 tygodni po porodzie.

Do tego czasu należy go poddawać dokładnej pielęgnacji. Tak więc kilka razy dziennie powinien być on przemywany gazikiem nasączonym roztworem spirytusu. Co więcej, warto pilnować, aby nie zakrywać pępka pieluszką, ani nie moczyć go w wodzie do czasu zagojenia.

Jeśli się to jednak nie uda, należy po prostu przemyć go roztworem spirytusu.

W przypadku chłopców należy bardzo dokładnie prowadzić pielęgnację okolicy napletka i zawsze starać się utrzymywać należytą higienę. Okolicę tą wystarczy przemywać letnią wodą, najlepiej przy każdej zmianie pieluszki. Podczas kąpieli można podjąć próby delikatnego zsunięcia fałdu skórnego, co zmniejszy ryzyko wystąpienia stulejki w przyszłości.

Warto pamiętać, że proces pielęgnacji to również najlepszy moment, aby zauważyć jakieś niechciane zmiany, które mogą zagościć na ciele maluszka. Ich szybkie zauważenie i wdrożenie właściwego postępowania ograniczy szerzenie się zmian i przyspieszy proces leczenia.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry noworodka

Chęć jak najlepszego zaopiekowania się maleństwem niekiedy może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Warto więc wiedzieć, czego w pielęgnacji skóry noworodka należy się bezwzględnie wystrzegać. Do najczęstszych błędów popełnianych przez opiekunów maluszka należą:

  • Stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych lub dla dzieci starszych – jest to chyba najpopularniejszy błąd pielęgnacyjny popełniany przez opiekunów. Skóra noworodka, a zwłaszcza wcześniaka, różni się znacznie od skóry starszych dzieci. Z tego powodu substancje zawarte w środkach do pielęgnacji dla starszych grup wiekowych mogą podrażniać, a nawet uszkadzać
    delikatną barierę skórną maluszków.
  • Zbyt częste kąpiele – pomimo że może wydawać się to dziwne, noworodków i niemowląt nie powinno się kąpać częściej niż 1 raz na dobę. W innym razie warstwa naskórkowa u maleństwa będzie się wysuszać, co znowu będzie wymagało dodatkowej pielęgnacji.
  • Niewłaściwy ubiór dziecka – nieprzewiewne, syntetyczne tkaniny, zbyt ciasne ubrania czy metalowe elementy w ubiorze mogą wzmagać potliwość, powodować otarcia naskórka lub nawet skórne reakcje alergiczne.
  • Używanie preparatów antyseptycznych – stosowanie tego typu preparatów, nierzadko zawierających w swoim składzie alkohol spowodować może podrażnienie skóry, a nawet reakcję alergiczną. Co więcej, zadaniem wykonywanego zaraz po urodzeniu dziecka kangurowania jest między innymi kolonizacja jego skóry „dobrą” florą znajdującą się na powierzchni ciał rodziców. Stosowanie preparatów dezynfekujących i antyseptycznych może doprowadzić natomiast do wyjałowienia warstwy ochronnej naskórka
  • Stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków pielęgnacyjnych – w myśl zasady „co za dużo to niezdrowo”, używane do pielęgnacji preparaty kosmetyczne warto ograniczyć do minimum. Niektórzy specjaliści uważają wręcz, że zdrowa skóra
    powinna sama poradzić sobie z dotykającymi ją problemami. Zapewne w większości przypadków tak jest, jednak każdy (mały) człowiek jest inny, tak samo każda skóra ma własne potrzeby. Jeżeli jednak kierujemy się zasadami całkowitego minimalizmu, pamiętajmy, by stosować odpowiednie kremy ochronne w przypadku przebywania malucha na mrozie i na słońcu.

Jak dbać o skórę noworodka?

Podsumowując, skóra nowo narodzonego dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcona i różni się od skóry dorosłego.  W ciągu pierwszych 2-3 lat życia dojrzewa i zaczyna coraz bardziej ją przypominać. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry maluszka, warto
sięgać po te z krótkim i dobrym składem, dostosowane do wieku dziecka. Najważniejsze, by pamiętać, aby zawsze kierować się umiarem, gdyż zbyt intensywne działania mogą przynieść odwrotny skutek i jedynie zaszkodzić dziecku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*