Jak dbać o piersi podczas nawału pokarmu?

Nawał pokarmu to wciąż problem, z którym zmaga się prawie każda kobieta po urodzeniu dziecka.

W związku z szybkimi wypisami ze szpitala, młode mamy muszą radzić sobie z przepełnieniem piersi same. Wiele z nich nie do końca wie, jak zmniejszyć dyskomfort związany z tym stanem, a mnogość porad (często wykluczających się) prowadzi do podstawowych błędów w pielęgnacji piersi podczas nawału. W chwilach kryzysu warto pamiętać, że nawał pokarmu świadczy o prawidłowym przebiegu laktacji i dobrze rokuje na przyszłość.

Nawał pokarmu – kiedy występuje?

447443_29087569Nawał pokarmu to fizjologiczne przepełnienie piersi w 2-4 dobie po porodzie (30-40 godzin po narodzinach dziecka). Zdarza się też, że początek nawału występuje później: w 5 a nawet 6 dobie po porodzie.

Przepełnienie piersi związane jest z uwolnieniem hormonów odpowiedzialnych za rozpoczęcie laktogenezy II, czyli dojrzewania laktocytów, produkujących od tej chwili mleko posiadające coraz więcej składników mleka dojrzałego.

Zwiększona ilość pokarmu w piersiach łączy się także z większym napływem krwi i limfy do gruczołu, co skutkuje jego napięciem i przepełnieniem. Zjawisko to jest fizjologiczne, czyli zupełnie naturalne.

Kiedy kończy się nawał?

Najtrudniejsze chwile to pierwsze 2-3 dni nawału. Stabilizacja laktacji następuje po około 2 tygodniach, czasami objawy nawału mlecznego mogą pojawiać się jeszcze przez kilka tygodni. Dolegliwości towarzyszące nawałowi są jednak dokuczliwe, a zaniedbanie gruczołu piersiowego w tym czasie może prowadzić do wielu powikłań.

Jak wyglądają piersi w nawale mlecznym?

Przepełnienie piersi jest wyraźnie widoczne: gruczoł piersiowy jest ciężki, mocno wypełniony, młode mamy prawie zawsze czują dyskomfort w piersiach, często da się zauważyć samoistne wypływanie pokarmu.

Nawał pokarmu występuje zazwyczaj w 2-4 dobie i dotyczy obu piersi. Jeżeli zauważyłaś inne objawy, takie jak: bolesność piersi, zaczerwienienie, podwyższona temperatura ciała lub zastój pokarmu warto skonsultować się ze specjalistą. Cechy te nie świadczą o stanie fizjologicznym i wymagają leczenia.

Nawał mleczny: co robić?

Nawał jest stanem fizjologicznym, więc nie wymaga leczenia. Warto jest jednak znać zasady postępowania w nawale mlecznym, aby zminimalizować jego objawy i zapobiegać jego powikłaniom.

Najważniejszą zasadą w nawale mlecznym jest zakaz odciągania pokarmu (ręcznie lub laktatorem). Niewielką ilość pokarmu można upuścić z piersi w dwóch sytuacjach: jeżeli pierś jest napięta tak, że noworodek ma problemy z jej chwyceniem, wtedy odciągamy odrobinę pokarmu, aby zmniejszyć napięcie brodawki lub między karmieniami, gdy dziecko nie chce ssać.

W drugim przypadku warto pamiętać, żeby pokarm ściągać tylko do uczucia ulgi, a nie do całkowitego opróżnienia piersi! Całkowite odciąganie pokarmu może spowodować nadmierną jego produkcję.

Pamiętajmy, że okres nawału mlecznego to okres stabilizownia się laktacji. To organizm matki uczy się od dziecka, ile mleka musi wyprodukować. Ściągając duże ilości pokarmu, przekazujemy naszemu ciału błędne informacje o konieczności wyprodukowania jeszcze większej jego ilości.

Wartymi polecenia sposobami radzenia sobie z nawałem pokarmu są okłady.

Na następnej stronie przeczytasz: jak przygotować okłady na piersi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Paulina- jestem studentka 3 roku położnictwa na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Kierunek wybrałam z przypadku, ale zanim się zorientowałam, położnictwo stało się moją pasją. W przyszłości chciałabym pracować na sali porodowej. Moim marzeniem jest, aby każda kobieta traktowała swój poród i macierzyństwo jako najpiękniejszy okres w swoim życiu. Mam nadzieje, ze napisane przeze mnie artykuły pomogą przyszłym i młodym mamom, poradzić sobie z nową sytuacją, w której się znalazły.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Agnieszka Agnieszka

    Oj, chciałabym mieć taki „problem”. Niestety u mnie mleka było jak na lekarstwo…

  2. Sandra Sandra

    Agnieszko jeśli masz problem z ilością pokarmu to przystawiaj dziecko częściej do piersi niż normalnie, pij dużo płynów, zdrowa dieta to wiadomo, odpoczynek no i możesz sobie kupić REKLAMA, na pewno da Ci duże wsparcie.