Jak dbać o pępek noworodka?

Prawidłowa pielęgnacja pępka wymaga od rodziców dużo pracy i uwagi. Bardzo ważne jest jednak to, aby o pępek dbać. Nieprawidłowa pielęgnacja może natomiast doprowadzić do zakażeń i wielu powikłań.

Jak wygląda kikut pępowinowy?

Zaraz po porodzie, kiedy ustaje tętnienie pępowiny, położna zakłada zacisk na pępowinę w odległości około 2-3 cm od brzuszka noworodka. Pępowina jest wtedy koloru biało-niebieskiego. Na zacisk, jeszcze na sali porodowej zakładany jest jałowy opatrunek z gazika. Kikut pępowinowy szybko zasycha i kurczy się, staje się różowo-brązowy, a następnie ciemno-brązowy. Zacisk z kikuta położna zdejmuje najczęściej w 2 dobie, jeszcze na oddziale noworodkowym.

Kiedy odpada kikut pępowinowy?

Kikut pępowinowy odpada zazwyczaj do 14 dnia życia dziecka. Często zdarza się, że kikut odpada już po kilku dniach od porodu, lub przeciwnie, pomimo prawidłowej pielęgnacji, nie chce odpaść. Żadna z tych sytuacji nie jest patologiczna, dopóki okolice pępka nie wykazują cech zapalenia. Każdy noworodek jest inny, inne są też pępowiny, dlatego kikut odpada w różnym czasie. Ważne jest natomiast, żeby obserwować okolice pępka. Zarówno mama, jak i położna środowiskowa musi zwracać szczególną uwagę na zaczerwienienie, wydzielinę i zapach z pępka. Pojawienie się któregokolwiek z tych objawów może świadczyć o rozpoczynającym się procesie zapalnym. Niekiedy kikut trzyma się pępka po 14 dniu życia, ale nie wykazuje żadnych objawów zakażenia. Sytuacje takie są częste i nie wymagają szczególnej opieki, a jedynie obserwacji.

Jak dbać o pępek?

Według najnowszych rekomendacji, obowiązującym postępowaniem jest sucha pielęgnacja pępka.

Pamiętaj, żeby nie moczyć kikuta podczas kąpieli. Oczywiście nic się nie stanie, jeżeli na pępek spadnie kilka kropli wody, albo zamoczysz go na chwilę, myjąc brzuszek malucha. Ważne jest natomiast, żeby pępka nie moczyć pod wodą. Po każdej kąpieli należy pępek dobrze wysuszyć! Wiele mam boi się dotknąć kikuta i osuszyć  go dokładnie u nasady, myśląc, że sprawia to ból ich dziecku. Nic bardziej mylnego!

Kikut pępowinowy to tkanka martwa, a noworodek nie odczuwa bólu, kiedy go dotykamy. Wysusz więc dokładnie pępek, pamiętaj, żeby przetrzeć pępek przy nasadzie (polecam używać do tego zwykłych patyczków do uszu). Po dokładnym osuszeniu, wywietrz pępek. Po każdej zmianie pieluszki, również możesz zostawić dziecko z odsłoniętym brzuszkiem. Zakładając pieluszkę, pamiętaj, aby nie zakrywała ona kikuta. Możesz po prostu odgiąć górną część pampersa lub wyciąć nożyczkami otwór na pępek. Ułatwia to cyrkulację powietrza, a dodatkowo zabezpiecza przed zmoczeniem kikuta moczem.

Nigdy nie odrywaj kikuta! Nawet jeżeli „trzyma się na ostatnim włosku”, chroń go i pozwól mu odpaść!
Do czasu odpadnięcia kikuta, postaraj się nie kłaść noworodka na brzuszku.

Czy używać spirytusu?

Podczas wizyty w szpitalu pępek noworodka przemywany jest Octeniseptem. Często położne zalecają spryskiwanie tym środkiem kikuta również w domu. Rekomendacje mówią natomiast, że nie jest to konieczne, a Octenisept stosuje się tylko w szpitalu, aby ograniczyć szpitalną florę bakteryjną.

Przemywanie pępka spirytusem powoduje natomiast wiele podrażnień, przez co powstają mikrouszkodzenia naskórka, które są wrotami, do powstania zakażeń. Z tego powodu odchodzi się od pielęgnacji pępka spirytusem.

Sucha pielęgnacja, czyli osuszanie, wietrzenie i nie podrażnianie okolic pępka dają dużo lepsze wyniki- pępek  nie  ulega zakażeniom, a nawet odpada wcześniej.  Jeżeli koniecznie chcesz odkażać pępek, nie używaj spirytusu! Dużo lepszym wyborem jest Octenisept, który nie podrażnia delikatnej skóry noworodka.

Kiedy się niepokoić?

Każde obawy możesz zgłaszać swojej położnej środowiskowej na wizytach patronażowych.  Jeżeli ona będzie miała jakiekolwiek zastrzeżenia, zgłosi dziecko do pediatry. Objawami niepokojącymi są:

 • zaczerwienienie
 • obrzęk
 • wydzielina z pępka (ropna lub krwista)
 • wydzielina brzydkopachnąca
 • gorączka towarzysząca zmianom w okolicy pępka.

Jeżeli uważasz, że objawy te są bardzo nasilone, od razu udaj się do lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Paulina- jestem studentka 3 roku położnictwa na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Kierunek wybrałam z przypadku, ale zanim się zorientowałam, położnictwo stało się moją pasją. W przyszłości chciałabym pracować na sali porodowej. Moim marzeniem jest, aby każda kobieta traktowała swój poród i macierzyństwo jako najpiękniejszy okres w swoim życiu. Mam nadzieje, ze napisane przeze mnie artykuły pomogą przyszłym i młodym mamom, poradzić sobie z nową sytuacją, w której się znalazły.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. miraga_ miraga_

  U nas była pielęgnacja sucha, tak nam zalecili już w szpitalu, a później również położna i pani doktor.

 2. kiniowata kiniowata

  Octanisept, ale chyba na wyrost. teraz bym nic nie stosowała. dzięki temu artykułowi :)

 3. ewanka ewanka

  Przy dwójce dzieci stosowałam spirytus i do tygodnia mieliśmy spokój z kikutem, przy trzecim dostałam nowe zalecenia. Po trzech tygodniach stwierdziłam że mam gdzieś te ich wnioski i badania i stracony czas na głupoty tych naukowców, wróciłam do spirytusu i dwa dni miałam z głowy kikut. Przez to samo przeszła moja siostra, ino cały brzuch dziecko miało zdarte od tego kikuta zaschniętego. zrobiła to samo i po sprawie :-)

  • sosrodzice sosrodzice

   Ewanka, to co przy trzecim stosowałaś?

 4. Kinia Kinia

  A co to pępek? :) Ja moczyłam, ale też sporo czasu wietrzyłam i też odpadł po ok 2 tyg ;)

 5. beata beata

  U pierwszego synka używałam spirytusu i pięknie odpadł w 8 dobie a dwa miesiące temu, przy 2 synku, lekarz pediatra i położna zalecały pielęgnacje na sucho, z pępka zaczeła wypływać ropa, co wiązało się z dwoma wizytami u lekarza pediatry, skończyło się na Octenisepcie a ostatecznie kikut odpadł w 16 dobie. Ja jednak jestem za spirytusem :) (suchą skórkę wysuszoną przez spirytus zawsze można posmarować np, linomagiem)

 6. monika06 monika06

  stosowaliśmy suchą pielęgnację i po tygodniu już było po kikucie;)))
  patyczki do uszu świetnie się sprawdziły gdy podczas kąpieli kropelki wody nam poleciały do pępuszka;)

 7. Julia Julia

  U nas najlepiej sprawdziły się nasączane gaziki Leko. Prócz tego przecieranie octeniseptem przy każdym przewijaniu i pępuszek jak marzenie :)

 8. OlkaG OlkaG

  Powiem tak: wzór na pielęgnację pępka zmienia się co jakiś czas. Nie wiem, na jakiej podstawie jest ustalany. W każdym razie dążę do tego, że to, co dobre dla jednego pępka niekoniecznie jest dobre dla drugiego! Będąc 2 tygodnie na patologii noworodka z synkiem (z gronkowcem i zapaleniem pępka) widziałam, ile noworodków trafiało na oddział właśnie przez najnowsze zalecenia pielęgnacyjne ( a raczej ich brak…). Podobnie było z nami.
  Same pielęgniarki mówiły, że wzór braku pielęgnacji zaczerpnięty z Holandii (zwanej Krajem Gnijących Pępków, bo nic tam się z kikutami nie robi!) nie jest wcale taki dobry. Każdy pępek jest inny – tak jak każde dziecko jest inne. Wystarczy, że pępowina będzie grubsza (tak było w naszym przypadku), a już kikut nie będzie się tak ładnie zasuszał bez spirytusu czy fioletu. A mycie wodą z mydłem to już w ogóle duże ryzyko. Owszem – w kąpieli nie trzeba na kikut uważać, ale zbytnie go rozmoczenie na pewno nie przyniesie nic dobrego.
  Radzę bacznie obserwować pępek i nie ufać bezgranicznie każdemu wymyślonemu nowemu zaleceniu. Ja – jeśli jeszcze kiedyś będę ten etap przechodzić – postanę wierna fioletowi.

 9. m m

  Jak pielęgnowac pepek po odpadnieciu kikuta?

  • Dorota Dorota

   Podobnie jak przed odpadnięciem. Jeszcze przez co najmniej tydzień, a optymalnie dwa oczyszczać, odkażać i starannie osuszać. Wszelkie zmiany konsultować z lekarzem.

 10. anula anula

  ja wybieram suchą pielęgnację

 11. Lileczka36 Lileczka36

  Pamiętam, że po prostu odkażałam miejsce pod kikutem octeniseptem, a gdy ten już odpadł, raz dziennie przemywałam nim pępek, bo sączyła się z niego delikatna wydzielina. Mój wybór padł właśnie na ten preparat, bo wiedziałam jak delikatny i skuteczny jest.

Zobacz również