Kikut pępowinowy to część pępowiny, która pozostaje po jej przecięciu podczas porodu zaraz po urodzeniu dziecka. W tym czasie na pępowinę zakłada się specjalny plastikowy zacisk. Początkowo kikut ma barwę biało-niebieską, zaś w ciągu doby zmniejsza się obrzęk i jego kolor zmienia barwę na czarnobrązową. Jak pielęgnować kikut pępowiny?
Kikut pępowinowy przeważnie odpada między 5 a 15 dniem po urodzeniu (przeczytaj, jak długo może utrzymywać się kikut pępowiny), aby jednak to nastąpiło trzeba odpowiednio o niego zadbać. Jak zrobić to najlepiej ? Który sposób pielęgnacji pępuszka po porodzie wybrać?
Uwaga na zakażenia kikuta pępowiny!
Kikut pępowinowy jest bardzo podatny na zakażenia i infekcje. Dlatego trzeba o niego dbać jak o ranę, odpowiednio dezynfekować i starać się utrzymać go w czystości. Zazwyczaj wystarczy kilka razy dziennie i po wieczornej kąpieli (chyba, że zajdzie potrzeba częstszego oczyszczania – przy każdej zmianie pieluszki) oczyścić odpowiednio pępuszek i odpowiednio często wietrzyć.
Metody pielęgnacji kikuta pępowiny. Jak pielęgnować kikut pępowiny?
Oczyszczanie na sucho: okolice pępka trzeba umyć letnią wodą w mydłem, następnie osuszyć i pozwolić na wyschnięcie z dostępem powietrza. Przy każdej zmianie pieluszki przecierać okolice kikuta wacikiem namoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie i wysuszyć. Często wietrzyć pępek, nie dopuścić do kontaktu z pieluszką.
Przemywanie spirytusem: nasze babcie i mamy do oczyszczania, dezynfekcji i wysuszania okolic pępka używały spirytusu. Czysty gazik nasącza się 70 % roztworem spirytusu i oczyszcza miejsce wokół kikuta pępowinowego. Można kupić gotowy produkt w aptece (np. gaziki namoczone spirytusem) lub wykonać samemu roztwór, mieszając wodę ze spirytusem (2 łyżki spirytusu, 1 łyżka wody). Dziś ta metoda jest mniej popularna, choć nadal polecana i stosowana.
Przemywanie Octeniseptem: jeszcze niedawno do pielęgnacji kikuta zalecano Octenisept. Preparat ma formę sprayu, wystarczy lekko spryskać okolice kikuta i przetrzeć jałowym gazikiem kilka razy dziennie. W razie potrzeby można lekko podnieść do góry kikut i wyczyścić patyczkami kosmetycznymi miejsce pod nim.
Która metoda pielęgnacji kikuta pępowinowego jest najlepsza?
Wytyczne z 2010 roku przez Nadzór Krajowy w Dziedzinie Neonatologii mówią o oczyszczaniu kikuta wodą z mydłem, następnie dokładne osuszanie. Dopiero w razie niepokojących zmian można posiłkować się, używając odkażającego Octeniseptu. Metoda ta została uznana za najbardziej efektywną podczas badań.
Wyniki badań potwierdzają odpadnie kikuta w przypadku metody na sucho: po 13 dniach, metoda z Octaniseptem 17 dni, metoda ze spirytusem 24 dni.
Dodatkowo uważa się, że stosowanie zbyt często środków odkażających w okolicach pępka wysusza i podrażnia skórę dziecka.
Wytyczne z 2010 roku, mimo zaleceń, nadal nie są do końca respektowane przez personel medyczny i rodziców. Pielęgnacja kikuta pępowiny pozostaje kwestią wyboru. To, jaką metodę wybierzemy, jest zależne tylko od nas, rodziców, bo to my decydujemy, co dzieje się z naszym dzieckiem. I niezależnie, jakie mamy przekonania, wybieramy dobro dziecka oraz kierujemy się rodzicielskim przeczuciem.
Tego lepiej unikać podczas pielęgnacji kikuta
- przemywanie kikuta czystym alkoholem (95%), jodyną , fioletem goryczki,
- stosowanie miejscowych antybiotyków
- nakładanie na pępek szczelnego opatrunku, plastra,
- długie moczenie w wodzie,
- pocieranie kikuta gąbką,
- układanie dziecka na brzuchu zanim nie odpadnie kikut pępowiny,
- odrywanie kikuta samodzielnie,
- smarowanie okolic kikuta maścią, kremem,
Zmoczenie kikuta podczas kąpieli. Jak pielęgnować kikut pępowiny
Podczas kąpieli noworodka staramy się unikać moczenia kikuta pępowinowego. Jeśli dojdzie do jego namoczenia, nie trzeba się obawiać skutków, wystarczy dokładnie osuszyć kikut gazikiem i pozostawić nieosłonięty do całkowitego wyschnięcia.
Kikut pępowinowy jest bardzo wrażliwy, dlatego jeśli wokół pępka pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, krwista, ropna wydzielina, brzydki zapach, maluszek gorączkuje, trzeba skonsultować się jak najszybciej z lekarzem, który wykluczy zakażenie lub zleci odpowiednie leczenie.
Odradzam stanowczo przemywanie octaniseptem. Dwa miesiące czekania i skierowanie do chirurga, który jedyny mądry był, dał nam tydzień i kazał spirytusem przemywać, na szczęście odpadł sam bo inaczej miałby operację. Znajoma po 3 miesiącach musiała dziecko pod nóż dać. Nie znam żadnej matki która byłaby zadowolona z octaniseptu, zawsze przedłuża się odpadanie kikuta a położne i lekarze tego nie zauważają i uporczywie każą tak pielęgnować. Przy drugim dziecku będę mądrzejsza, szkoda że dałam się naciągnąć przy pierwszym (człowiek ślepo ufa lekarzom jak nie miał nigdy kontaktu z tak małym dzieckiem). Jestem zniesmaczona nowymi praktykami, bo to nie jedyna rzecz na którą dałam się naciągnąć przez położną i prostowałam później te „nowe super wytyczne” pielęgnacji niemowląt. Polecam sprawdzoną gencjanę, kartoflankę do kąpieli na odparzenia i problemy ze skórą i nie słuchać postępowej służby zdrowia. W octanisept warto zainwestować jak dziecko będzie większe i bardziej kontuzyjne, bo wygodnie włożyć w torebkę i można spokojnie nawet buzię pryskać jak się obetrze a do tego nie szczypie. To jedyne do czego wg mnie można używać tego specyfiku u dzieci.
Aga, dzięki za ten komentarz…Niestety mam podobne doświadczenia i też sceptycznie podchodzę do tego preparatu
U nas też bardzo dlugo nie chcial odpasc na octenisepcie…
jeden dzien po spirytusie odpadl
dla mnie ktos sporo zaplacil za to, by ten produkt był polecany do pielegnacji pepka
jest beznadziejny
Mieliśmy podobnie przy drugiej córce, octenisept i pępuszek nie zagoił się przez 14 dni, potem 3 dni spirytusu i już było po problemie.
Na też kazali octeniseptem, odpadl po 11 dniach. Za długo to trwało
Przy córce – spirytus. Pępek jędził się w nieskończoność. Przy 2 synów – nic. Normalna kąpiel, porządne osuszanie ręcznikiem i w obu przypadkach pępek odpadł po 5 dniach.
U nas idealnie zagojony po 5 dniach, przemywac wilgotnym patyczkiem. I nie kąpać noworodka aż do wygojenia (przebywać gąbeczką pupę, buzie itd)
My kąpaliśmy córeczkę od początku w wiadrze do kąpieli niemowląt, co wiązało się z całkowitym zmoczeniem kikuta, po każdej kąpieli osuszałam i pozwalałam na porządne wyschnięcie, oprócz tego w ciągu dnia sporadycznie woda z mydełkiem. Kikut odpadł po 7 dniach pozostawiając śliczny pępuszek!
Ja tez robiłam octeniseptem. .. pępek odszedł po 5 tygodniach!
Metoda na sucho? Żeby pępek zgnił?
Octaniseptem ? Tragedia.. Skąd te wyniki ?
Spirytus i częste przemywanie nim.. Zdecydowanie.. !
Ja zgodnie z wytycznymi w uk gdzie mieszkam myłam tylko wodą z mydłem i osuszałam i odpadł kikut po 5 dniach. Każdy tak robi i nawet nie ma specjalnych środków w aptekach.
Dziwne że polecane są preparaty antybakteryjne ,które zabijają nawet te dobre bakterie potrzebne przy zasychaniu i odpadnięciu kikuta. U nas przy każdym dziecku tylko czysta woda i dużo powietrza i kikut odpadał po 5 dniach
Zgadzam się – super artykuł dla świeżo upieczonych rodziców. Ja już co prawda tą wiedzę mam utrwaloną po dwójce dzieci ;) Dorzucę swoje wrażenia – za każdym razem zbliżający się moment odpadnięcia kikuta był dla mnie przerażający, ale nie poddawałam się i regularnie odkażałam to miejsce Octeniseptem. Cieszę się, że wybrałam właśnie jego, bo dzięki temu dziecko nie cierpiało podczas przemywania pępka, bo preparat nie wywołuje pieczenia.