Jak dbać o dziecko w trakcie upałów?

Lato co roku nas zaskakuje swoją pogodą. Raz jest zimno, raz gorąco, jednak to właśnie upał jest najbardziej uciążliwy dla dziecka. Nawet jeśli tych gorących dni będzie mało, należy się przygotować i w razie potrzeby ulżyć dziecku. O czym pamiętać w trakcie upałów i jak zadbać o dziecko?

Odpowiednie ubranie na upał dla dziecka

Wielu rodziców przesadza z ubieraniem swoich dzieci w obawie, że maluch zmarznie. Nie zapominajmy jednak, że dziecko nawet to leżące w wózku jest zwykle ruchliwe i nie potrzebuje zbyt wielu ubrań. Jeśli na dworze panuje temperatura bliska 30 stopni, niemowlęciu wystarczy pieluszka i przewiewna koszulka, sukienka, rampers, starszym dzieciom będzie wygodnie w cieniutkich: koszulkach, spodenkach, sukienkach (dziewczynka) lub po prostu majteczkach.Na nóżkach wystarczą sandałki, klapki i w razie potrzeby cieniutkie skarpetki, po mieszkaniu natomiast maluch może biegać boso.  Nie zapominamy natomiast o cienkiej czapce, chustce, kapeluszu, by chronić główkę dziecka przed słońcem.

Jak dbać o dziecko w trakcie upałów?

Spacer w upalny dzień z dzieckiem. Jak dbać o dziecko w trakcie upałów?

W ciepły, upalny dzień nie rezygnujmy z przebywania na świeżym powietrzu. Najlepiej wybrać porę, podczas której słońce nie świeci zbyt mocno, rankiem – do godziny 10, lub po południu po godzinie 15. Unikniemy przegrzania, poparzeń słonecznych a i spacer będzie przyjemniejszy.

Pamiętamy, by zabezpieczyć ciało dziecka kremem z filtrem a na główkę zakładamy czapkę. Dobrze mieć przy sobie zapas picia, by w każdej chwili dziecko mogło ugasić pragnienie. Podczas spaceru czy zabaw w upalne i słoneczne dni wybieramy miejsca zacienione, tak by maluch nie był nastawiony bezpośrednio na słońce lub ochraniamy odpowiednio np. parasolami.

Kąpiel na świeżym powietrzu

Dzieci, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym uwielbiają pluskać się w morzu, jeziorze czy choćby basenie. Choć na chwilę mogą się ochłodzić, korzystając przy tym z wspaniałej zabawy. Podczas takich kąpieli należy pilnować malca, by miał na głowie czapkę. Skórę dziecka należy zabezpieczyć kremem z filtrem i czynność powtarzać po każdym wyjściu z wody .

Sen podczas upałów może być zaburzony…

Upał bardzo daje w kość maluchom, zwłaszcza niemowlętom, dlatego najlepiej na drzemkę wybrać najbardziej chłodne miejsce w mieszkaniu lub zacienione na dworze. Jeśli dziecko śpi na zewnątrz, nawet  w cieniu, dbamy o zabezpieczeniu ciała kremem z filtrem, nie przykrywamy natomiast zbyt mocno, wystarczy pieluszka, by maluch się nie zgrzał. Jeśli noce są ciepłe, dziecko może spać przy otwartym oknie, jednak unikamy przeciągów i zabezpieczamy przed owadami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. agnes

    Czy waasze dzieci tez w trakcie upalow więcej spia?

  2. Jula

    siedzenie w basenie w cieniu – terapia dla wszystkich, również dorosłych :)