Jak dbać o dobrą kondycję psychiczną w ciąży?

Ciąża uznawana jest za jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Najczęściej kojarzy się z radosnym oczekiwaniem na maluszka i kompletowaniem wyprawki niemowlęcej. Zachodzące zmiany dla wielu przyszłych mam mogą jednak okazać się zbyt przytłaczające, powodować smutek czy wywoływać lęki. Dlatego tak ważne jest, aby w tym szczególnym czasie pamiętać o własnym zdrowiu psychicznym.
Jak zadbać więc o dobrą kondycję psychiczną w ciąży?

Jak dbać o dobrą kondycję psychiczną w ciąży?

Jak dbać o dobrą kondycję psychiczną w ciąży? Otaczaj się bliskimi i kochającymi osobami

Dla kobiet w ciąży bardzo ważne jest wsparcie kochających osób. Zmiany hormonalne mogą powodować huśtawki emocjonalne, przez co przyszła mama może czuć się zagubiona lub zdezorientowana. Częste rozmowy z najbliższymi powinny chociaż w pewnym stopniu pomóc w podtrzymaniu stabilniejszego nastroju. Warto też w tym czasie postawić wyłącznie na siebie i swoje potrzeby. Zamiast spotykać się z ciągle narzekającą koleżanką, lepiej zaprosić do domu ulubioną ciocię, która zawsze poprawia humor.

Większość kobiet ceni sobie również konwersacje z innymi rodzicielkami. Dla dobrej kondycji psychicznej niezastąpione okażą się także rozmowy o emocjach, opierane na wzajemnym zrozumieniu oraz empatii.

Zadbaj o relaks i spróbuj medytacji

Nic tak nie pomaga załagodzić napięcia ciążowego jak medytacja czy aromaterapia. Zarówno dla mamy, jak i zdrowia przyszłego dziecka najważniejszy powinien być odpoczynek oraz spokój.

Świetną opcję stanowią też sesje relaksacyjne z ulubionym olejkiem eterycznym. Zapachy doskonale rozluźniają i pozwalają się odprężyć, jednocześnie w dużym stopniu niwelując stres. Niezastąpiona może okazać się również medytacja. Poświęcanie kilkudziesięciu minut dziennie na tego typu praktyki powinno poprawić ogólny stan psychiczny ciężarnej oraz pomóc jej nauczyć się rozluźniać, co okaże się potem niezwykle przydatne w pierwszej fazie porodowej.

Pamiętaj o własnych przyjemnościach

Dla zachowania dobrej kondycji psychicznej w ciąży bezcenne okaże się pozwalanie sobie na drobne przyjemności. W zależności od indywidualnych preferencji może to być zarówno wyjście do kawiarni, sesja w spa, popołudniowa drzemka czy samotny spacer w lesie, jak i wspólny maraton filmowy z przyjaciółką lub partnerem. Każda błahostka sprawiająca radość efektywnie wpływa na dobrostan przyszłej mamy, a co za tym idzie oddziałuje na prawidłowy rozwój maluszka.

Ciąża wymaga od kobiety zwiększonego wysiłku fizycznego i emocjonalnego, dlatego warto wtedy bez skrupułów rozpieszczać
samą siebie na wszystkie możliwe sposoby.

Przestań od siebie wymagać

Dbanie o swoją kondycję psychiczną powinno też wiązać się ze zwolnieniem z dotychczasowego tempa życia i odpuszczeniem sobie licznych obowiązków.

W ciąży przyszła mama musi martwić się nie tylko o zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka, ale też własne, dlatego lepiej zrezygnować z niektórych absorbujących czynności. Nie bój się prosić innych o pomoc, ani nie obwiniaj się za potrzebę dłuższego
odpoczynku. To szczególny czas, który należy poświęcić swojemu ciału noszącemu w sobie nowe istnienie.

Zaakceptuj swój stan emocjonalny

Niektóre kobiety boją się natłoku myśli, uczuć i niekontrolowanych emocji, które towarzyszą ciąży. Zupełnie niepotrzebnie. Każda przedstawicielka płci pięknej przechodzi bowiem przez to samo, a wszelkie wątpliwości dotyczące przyszłego macierzyństwa są czymś całkowicie naturalnym.

Nie warto obwiniać siebie za huśtawkę emocjonalną, ani tym bardziej krytykować. Aby jak najłagodniej przejść
przez ten proces należy więc w pełni zaakceptować swoje uczucia. Można im się przyjrzeć, spróbować przeanalizować oraz zrozumieć.

Odczuwanie takich emocji jest jednak istotną częścią zmian, jakie w tym czasie zachodzą w życiu kobiety i powinny potem pomóc lepiej przetrwać pierwsze tygodnie macierzyństwa.

Świadome dbanie o swoją kondycję psychiczną w ciąży jest niezwykle istotne dla zdrowia mamy i jej przyszłego dziecka. Największym wsparciem w tym okresie powinni okazać się najbliżsi. Czasami zdarza się jednak, że nowa sytuacja całkiem przerasta kobietę i mimo chęci, nie potrafi sobie nadal z nią do końca poradzić. Najlepszym rozwiązaniem okaże się wtedy podjęcie odpowiedniej psychoterapii, na
której specjalista w profesjonalny sposób pomoże w udźwignięciu tych obaw i natrętnych emocji.

Bibliografia:
Makara-Studzińska M. Problemy psychologiczne okresu ciąży, "Psychologia w położnictwie i ginekologii",
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.Wojdyła Z. i inni, Zaburzenia zdrowia psychicznego u
kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, "Wybrane aspekty opieki pielęgniarskiej i położnicznej w różnych
specjalnościach medycyny" t. 7, Opole 2019.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.