Pierwsze ruchy dziecka każda kobieta może odczuwać w nieco odmiennym momencie. W pierwszej ciąży zazwyczaj następuje to około 19 tygodnia ciąży, w drugiej – około 16 tygodnia ciąży, a w trzeciej nawet w 15 tygodniu ciąży.
Jak opisywane są pierwsze ruchy dziecka?
Pierwsze ruchy dziecka są bardzo delikatne. Wiele kobiet, gdy je odczuwa, ma wątpliwości, czy to już „to”. Oto jak je opisują:
- łaskotanie w brzuchu od wewnętrznej stronie,
- lekkie falowanie,
- delikatne przelewanie,
- muskanie,
- „bąbelki”,
- motyle w brzuchu,
- „dotknięcie rybiego ogona”,
- wrażenie, jakby skóra się od środka rozciągała.
Kopniaki, czasami mocne i falujący brzuch, pojawiają się dopiero z czasem. Pierwsze ruchy zazwyczaj pojawiają się wieczorem, w trakcie odpoczynku, gdy kobieta siedzi lub leży, czuje się zrelaksowana.
Kiedy będę czuła ruchy dziecka?
Często jako pierwsze ruchy dziecka odbiera się bulgotanie, przelewanie w brzuchu, tymczasem te sygnały wskazują zazwyczaj po prostu na pracę jelit. Lekarze przestrzegają, że swędzenie i łaskotanie to nie ruchy dziecka, ale delikatne skurcze macicy. Jednak jaka jest prawda? To ciężko stwierdzić, bo odbiór pierwszych ruchów dziecka jest bardzo subiektywny. Dopiero z czasem ruchy są tak wyraźne, że nie sposób ich z niczym pomylić i wątpliwości znikają.
Przyjmuje się, że wcześniej pierwsze ruchy dziecka odczuwają kobiety drobne i szczupłe oraz w kolejnych ciążach. Mniejsza zawartość tkanki tłuszczowej u szczupłych kobiet ułatwia odbiór ruchów, pozwala uniknąć efektu ich tłumienia. W kolejnych ciążach kobiety mają większą świadomość i wiedzą, czego się spodziewać, dlatego zazwyczaj szybciej rozpoznają ruchy dziecka.
Dodatkowo sporo zależy od ułożenia łożyska – umiejscowienie go na przedniej ścianie macicy może utrudniać odbieranie ruchów dziecka. Szybciej odczuwa się również ruchy większych i bardziej energicznych dzieci. Późniejsze odczuwanie ruchów może być też związane z obecnością większej ilości wód płodowych.
Co jeśli nadal nie odczuwam ruchów dziecka?
Jeśli jesteś w 21 tygodniu ciąży i nie odczuwasz ruchów dziecka, zgłoś się do lekarza. Z pewnością jest wszystko w porządku, ale warto na wszelki wypadek to sprawdzić. Lekarz wykona badanie USG i będzie mógł rozwiać Twoje wątpliwości.
Wielu ginekologów zaleca, by każdego dnia obserwować ruchy dziecka. Niektórzy proszą o zapisywanie, jak wiele razy poczujemy ruchy dziecka w przeciągu godziny. Warto uwzględnić tę praktykę w planie dnia. Poznając zwyczaje dziecka już w brzuchu, można sporo powiedzieć o temperamencie maluszka. Mamy także większą szansę zareagować w razie wystąpienia nieprawidłowości.
Komentarze