Jak często karmić piersią?

Dzisiaj standardem jest karmienie na żądanie, które ma ułatwić zdrowy wzrost dziecka i uwolnić kobietę od sztywnych godzin karmienia. Czy tak jest rzeczywiście? Niestety w wielu przypadkach nie do końca. Mamy skarżą się, że instynkt zawodzi, do tego dochodzi zmęczenie i rozczarowanie. Karmienie piersią  nie jest takie, jak młoda mama sobie wyobrażała. Coraz częściej pojawia się pytanie – czy ja to robię dobrze? I jak często karmić piersią?

Okazuje się bowiem, że aby wesprzeć laktację, częste karmienie piersią jest niezbędne. Częste nie oznacza jednak za każdym razem, gdy niemowlę zakwili. Jak zatem karmić? Kiedy przystawiać niemowlę do piersi?

Jak często karmić piersią – karm tak często, jak maluszek tego potrzebuje

Zalecenie jest jedno – karm tak często, jak maluszek tego potrzebuje.

Problem w tym, że wiele mam skarży się na to, że nie wiedzą, kiedy ich córka czy synek są głodni i tym samym przystawiają do piersi za każdym razem, gdy niemowlę płacze. A wbrew pozorom, nawet noworodek nie płacze tylko z głodu, płacz pojawia się z różnych powodów i przystawianie za każdym razem do piersi może dawać szybki efekt – dziecko się uspokaja, ale w perspektywie długofalowej taki sposób postępowania bywa dla kobiet męczący i trudny również dla malca.

jak często karmić piersią

Skutki są często takie, że niemowlę, które je na okrągło, często ulewa, a nawet wymiotuje, jest niespokojne, a młoda mama jest wykończona – nie ma kiedy zrobić sobie śniadania, ubrać się, uczesać, posprzątać, jest przemęczona i ma poczucie klęski. Mówi – to nie tak miało wyglądać i jest bliska rezygnacji z karmienia piersią. Coraz silniej dochodzi do głosu myśl, że podanie mieszanki będzie lepszym wyjściem dla niej i dla dziecka.

Tu trzeba by było postawić znak stop. Nie warto zbyt szybko rezygnować z naturalnego karmienia. Dobrze przyjrzeć się swojemu sposobowi postępowania, a trudne momenty zwyczajnie przeczekać.

Kiedy niemowlę jest głodne?

Podawanie piersi za każdym razem, gdy niemowlę zapłacze  to nie najlepszy pomysł.

Jak zatem rozpoznać, kiedy niemowlę jest głodne?

Dzieci informują o tym, że są głodne na długo przed tym, zanim zaczną płakać:

  • w charakterystyczny sposób mlaskają,
  • ssą pięść,
  • ssą wargi, ubranka,
  • otwierają i zamykają usta,
  • próbują ułożyć się w pozycji do karmienia,
  • szukają piersi, w typowy sposób się wyginają,
  • od razu się uspokajają, gdy dostaną pierś.

Jak często karmić piersią?

Gdy niemowlę ma kilka tygodni, zazwyczaj karmienie piersią się stabilizuje, a dziecko częściej domaga się piersi w okresach wzmożonego wzrostu, tak zwanych kryzysów laktacyjnych.  Przeciętnie kobiety podają pierś 8 razy na dobę, jednak normą jest karmienie co 90 minut lub co 3-5 godzin.

Generalnie zbyt często karmienie piersią stanowi mniejszy „problem” niż zbyt rzadkie. Przystawianie maluszka do piersi pobudza laktację i pozwala karmić tak długo, jak pragnie tego kobieta i jak chce tego niemowlę i później małe dziecko.

Z czasem po pierwszych trudnych tygodniach wzorzec karmienia zazwyczaj się stabilizuje. Im dłużej maluszek jest karmiony naturalnie,  tym karmienie piersią jest mniej problematyczne. W razie jakichkolwiek problemów, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym, zanim podejmiesz decyzję o odstawieniu maluszka od piersi.

Przeczytaj – 7 najczęstszych problemów z karmieniem piersią.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.