Jak ciąża wpływa na wzrok? Czyli problemy ze wzrokiem w ciąży

Spora część przyszłych mam zgłasza w ciąży dolegliwości ze strony oczu i problemy ze wzrokiem. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko i wyłącznie kobiet, które wadę wzroku miały stwierdzoną jeszcze przed ciążą, ale dotyczy w takim samym stopniu ciężarne, które nigdy dotąd nie uskarżały się na problemy z widzeniem. Sprawdź, jak ciąża może wpłynąć na Twój wzrok oraz jak prawidłowo dbać o swoje oczy w tym szczególnym okresie?

Dlaczego ciąża wpływa na wzrok?

W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo zmian przygotowujących do wydania na świat potomstwa. Choć głównie dotyczą one miejsca rozwoju dziecka, czyli macicy, spora część odnosi się także do innych narządów lub ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Tak właśnie dzieje się z produkowanymi w dużych ilościach hormonami, które to odpowiedzialne są za pogorszenie funkcji wzroku. Mogą one bowiem powodować obrzęki w gałce ocznej oraz wpływać negatywnie na stan soczewki, rogówki i twardówki, co będzie skutkowało (zwykle) przemijającymi zaburzeniami widzenia w trakcie ciąży.

Jakich dolegliwości ze strony oczu możesz doświadczyć w ciąży?

Kobiety w ciąży najczęściej doświadczają tzw. zespołu suchego oka. Jest on spowodowany przez wydzielaną w ciąży w wysokich ilościach prolaktynę, która powoduje wysuszanie rogówki, co skutkuje łzawieniem oczu, ich pieczenie i nadwrażliwość na światło. W takim wypadku warto sięgnąć po krople do oczu, które odpowiednio je nawilżą i poprawią komfort widzenia.

Kolejnym problemem są dość często pojawiające się w trakcie porodu wybroczyny w gałce ocznej. Są one spowodowane podniesieniem ciśnienia w gałce ocznej w wyniku parcia przez rodzącą kobietę. Pomimo że wyglądają nieestetycznie, nie są one groźne i znikają w ciągu kilku dni po porodzie.

Kobiety ciężarne nierzadko doświadczyć mogą także pogorszenia wzroku. Dotyczy to zarówno tych z nich, które już przed ciążą miały stwierdzoną wadę, jak i tych, które nigdy w życiu nie narzekały na swój wzrok. Z uwagi jednak na to, że zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, objawy pogorszenia wzroku zwykle ustępują po urodzeniu dziecka, na poszukiwanie nowych okularów lepiej wybrać się dopiero po porodzie, jeśli dolegliwości jednak nie ustąpią. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy pogorszenie wzroku jest tak duże, że powoduje zdecydowane obniżenie komfortu ciężarnej oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu.

jak dbać o wzrok w ciąży

Objawem alarmującym powinno być natomiast podwójne widzenie, zamazany obraz oraz miganie, mroczki przed oczami lub jaskrawe plamy. W tym wypadku koniecznie udaj się do lekarza, gdyż takie objawy w pierwszej kolejności mogą świadczyć o pojawieniu się cukrzycy ciążowej, którą należy jak najszybciej potwierdzić i skorygować dla dobra matki i dziecka. Czasem mogą one świadczyć również o zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym, a nawet o gestozie, czyli zatruciu ciążowym będącym zagrożeniem dla ciężarnej i płodu.

Jak dbać o wzrok w ciąży?

Aby złagodzić objawy związane z pogorszeniem wzroku i innymi dolegliwościami ocznymi, warto zadbać o prawidłową pielęgnację oczu. Po pierwsze już od początku ciąży warto nieco zmienić swoją dietę, nie tylko na bardziej lekkostrawną, ale również na bardziej bogatą w witaminy i minerały. Dla prawidłowego funkcjonowania naszych oczu niezbędna jest witamina A oraz beta-karoten, dlatego ich włączenie do diety z pewnością przyniesie dobry skutek. Warto więc spożywać nieco więcej marchwi, dyni, jarmużu czy szpinaku, a od czasu do czasu także wątróbkę wołową lub wieprzową.

Oprócz dostarczania witamin i minerałów wspomagających funkcjonowanie oczu, należy zadbać również o ich prawidłową higienę i nawilżenie. Oczy nie powinny być zbytnio obciążane, dlatego kobiety ciężarne muszą ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera lub telewizora do maksymalnie 4 godzin na dobę.

Dodatkowo warto również systematycznie nawilżać oczy, aby poprawić komfort widzenia oraz pozbyć się pieczenia i uczucia piasku przed oczami. Najlepsze w tym wypadku będą krople bez konserwantów, jednak zawsze warto zapytać o radę farmaceutę – z pewnością poleci on odpowiednie i bezpieczne preparaty do stosowania w ciąży.

W trosce o zdrowie dziecka oraz własne, w tym także oczu ciężarnej, przyszłe mamy pod żadnym pozorem nie powinny dźwigać ciężarów. Oprócz stwarzania niebezpieczeństwa dla płodu może to również doprowadzić do pogorszenia widzenia lub utraty wzroku wskutek odklejenia siatkówki.

Wizyta u okulisty przed porodem

Ciężarne mające problemy ze wzrokiem, szczególnie jeśli zdiagnozowana została u nich wada wzroku, powinny odbyć ok. 2-3 tygodni przed porodem wizytę u okulisty. W trakcie takiej konsultacji lekarz zbada wzrok, ciśnienie w gałce ocznej, a także stan siatkówki i na podstawie tych badań określi, czy są jakieś przeciwwskazania do porodu naturalnego. Zwykle jednak występują one u kobiet z wysoką krótkowzrocznością i w takim przypadku poród odbywa się drogą cięcia cesarskiego. Cesarskie cięcie jest absolutnie konieczne, ponieważ wysiłek podczas porodu naturalnego może doprowadzić do odklejenia się siatkówki, co może spowodować pogorszenie widzenia lub nawet utratę wzroku.

Teraz gdy już wiesz, jakie dolegliwości ze strony oczu mogą dotknąć Cię w trakcie ciąży, warto już teraz zadbać o odpowiednią profilaktykę. Zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w beta-karoten oraz witaminę A może przynieść naprawdę dobre rezultaty, a nawilżanie oczu złagodzi objawy suchego oka. Pamiętaj też, że jeśli zauważysz u siebie problemy ze wzrokiem, zawsze warto odwiedzić specjalistę, by zasięgnąć jego porady. Na całe szczęście jednak większość problemów ze wzrokiem w ciąży bardzo szybko ustępuje po porodzie, dzięki czemu świeżo upieczona mama może w pełni cieszyć się macierzyństwem i widokiem swojego nowo narodzonego dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.