Nadeszło lato, a wraz z nim fala upałów, która poważnie zagraża zdrowiu naszych dzieci: słońce i wysokie temperatury mogą stać się bardzo niebezpieczne, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze w celu ograniczenia tych dwóch czynników. W przypadku ich zlekceważenia, są w stanie spowodować bardzo poważne problemy.
Lekarze pediatrzy, od lat zaangażowani są w pomoc i edukację rodziców w tej materii. Również i teraz warto przypomnieć sobie ich zalecenia, aby odpowiednio przygotować się do stawienia czoła gorącej, letniej pogodzie. Stosując się do ich wskazań, sprawimy, że wakacje będą pełne chwil relaksu i zabawy, a nie niepokoju.
Zasady dla dzieci podczas upałów
Jaki krem z filtrem przeciwsłonecznym i czynnikiem ochrony SPF zastosować?
Od lat dermatolodzy zachęcają dorosłych i dzieci do smarowania skóry kremami ochronnymi z filtrem UV. Zastosowanie się do tej rady jest niezbędne, jeśli chcemy uniknąć oparzeń słonecznych. Czynnik ochronny SPF w produkcie przeznaczonym dla dzieci musi wynosić co najmniej 50 (dla dzieci do 6 roku życia) i powinien być stosowany na skórę co 2 lub 3 godziny. Konieczne jest dokładne nałożenie kremu na całe ciało, przede wszystkim na obszary, które pozostają odkryte i mogą być bardziej narażone na działanie promieniami słonecznych (nos, kark, ramiona).
Która godzina jest najlepsza na plażę i spacer?
Podobnie jak w przypadku dorosłych, tym bardziej reguła ta dotyczy dzieci, od 11.00 do 16.00 zdecydowanie zaleca się unikanie ekspozycji skóry na słońce – są to najgorętsze godziny, a oprócz podniesienia temperatury ciała, promienie UV mogą znacznie łatwiej spowodować oparzenia słoneczne.
Do 6-8 miesiąca życia nie zaleca się bezpośredniego narażania dziecka na działanie słońca. Po ośmiu miesiącach – do 30-36, skóra dzieci może być już powoli wystawiona na krótkie okresy nasłonecznienia, ale tylko we wczesnych godzinach porannych i późnym popołudniem (8-10:30 / 16:30-19:00).
Należy tutaj podkreślić, że dobrze by było, aby maluchy nie pozostawały zbyt długo w obszarze działania promieni UV i że należy zawsze odpowiednio chronić je poprzez zastosowanie filtra o wysokim współczynniku protekcyjnym.
Dziecięca odzież na upały
Dla twojego dziecka nakrycie głowy jest jest obowiązkowe: najprawdopodobniej nie spodoba mu się to, ale jego zastosowanie ma fundamentalne znaczenie, jeśli chcemy chronić je przed udarem słonecznym.
Dla zwiększenia ochrony możliwe jest założenie na naszą pociechę oprócz kostiumu, bawełnianego t-shirtu – zapobiegnie on bezpośredniemu uderzeniu słońca na skórę, zachowując jej integralność.
Krem do opalania z filtrem UV pozwoli skórze naszego maleństwa stopniowo przyzwyczajać się do słońca i uniknąć poważnych problemów w postaci oparzeń.
Co dzieci powinny pić w upalny dzień?
Dzieci mają stałe zapotrzebowanie na płyny: nawodnienie szczególnie latem, jest bardzo ważne i musi być utrzymywane na stałym poziomie poprzez ciągłe podawanie im płynów.
Woda jest najlepszym napojem do picia. Jej temperatura nie powinna być zbyt niska, ponieważ nadmierna różnica pomiędzy zimnym płynem a otoczeniem może być przyczyną problemów żołądkowych i z gardłem. Najlepiej jest podawać wodę w upał jako jedyny środek gaszący pragnienie. Gazowane napoje i soki zawierają cukry, które poprzez swoje działanie wzmagające pragnienie i z całą pewnością nie pomogą organizmowi w skutecznym nawodnieniu.
Co dzieci powinny jeść latem?
Żywność taka jak jaja, mięso, mleko i ryby nie jest zalecana w okresie letnim. Istnieje ryzyko, że pod wpływem ciepła zepsuje się i sfermentuje.
Znacznie lepiej jest zajadać świeże owoce bogate w nawadniające płyny i witaminy. Obiad złożony z nich i warzyw jest idealnym posiłkiem dla dziecka podczas upałów..
Wieczorem, kiedy jest już chłodniej, możemy zaproponować inne dania, które mogą bazować na mięsie czy makaronie i być bardziej sycące. To zrekompensuje kalorie niezjedzone w ciągu dnia. Pamiętajmy o tym, że latem żywność znacznie łatwiej się psuje; spożywajmy dużo owoców a na plażę warto zabrać ze sobą torbę termiczną, gdzie można przechowywać wodę, aby utrzymać ją w stałej, chłodnej temperaturze.
Jak chronić małe dzieci przed upałem: podsumowanie
- Zdecydowanie unikaj pozostawiania malucha w samochodzie.
- Zawsze zasłaniaj skórę malucha cienkimi i przewiewnymi ubraniami.
- Używaj kremów z filtrem SPF, zwłaszcza jeśli jesteś na plaży. Dzieci mają bardziej delikatną skórę niż dorośli, a także są podatne na rumień słoneczny i udary cieplne.
- Wietrz często mieszkanie, zwłaszcza miejsce, gdzie śpisz – to dobry sposób aby odświeżyć maluchy i nas samych.
- Umieść nadgarstki dziecka pod zimną wodą, w ten sposób szybko obniżysz temperaturę ciała.
Komentarze