Jak bezpiecznie brać na ręce/przewijać i kąpać niemowlę – kilka ważnych zasad

Opieka nad małym dzieckiem często spędza rodzicom sen z powiek, szczególnie w przypadku, gdy dopiero co zostali rodzicami i to na dodatek po raz pierwszy. Nie ma co się jednak zrażać ani obawiać, że to zadanie nie do udźwignięcia, gdyż wspólnymi siłami, stosując się do pewnych prostych zasad, z pewnością wszystko uda się opanować. Spróbujemy dzisiaj przyjrzeć się czynnościom, które najczęściej sprawiają rodzicom trudności (branie na ręce, przewijanie i kąpiel) i w kilku prostych zasadach podpowiedzieć, w jaki sposób najlepiej się do tego zabrać.

Jak bezpiecznie brać na ręce niemowlę?

Choć z boku wydaje się to bardzo proste, to niewprawionym rodzicom może przysparzać sporo kłopotów. Aby łatwo i bezpiecznie podnieść maluszka, postępuj według poniższych zasad.

jak podnosić niemowlę

1. Przygotuj niemowlaka na zmianę pozycji

Nigdy nie podnoś niemowlęcia z podłoża gwałtownie – jest to dla niego silny bodziec, zaburzający poczucie bezpieczeństwa i wprowadzający niepokój. Podejdź do maluszka tak, by Cię zobaczył i połóż dłoń na jego ciele (możesz też głaskać go przez chwilę delikatnie, tak, aby uspokoił się i przyzwyczaił do dotyku). Mów do niego spokojnym, delikatnym głosem opowiadając mu, co będzie się za chwilę działo – słysząc brzmienie Twojego głosu, malec poczuje się bezpiecznie.

2. Zmieniaj jego pozycję powoli i delikatnie

Aby płynnie i niezbyt gwałtownie zmienić pozycję maluszka oraz bezpiecznie go podnieść, należy zrobić to od boku. Wsuń delikatnie jedną dłoń pod pupę niemowlęcia i przytrzymując go z przodu drugą, powoli odwróć go na bok. Następnie ułóż przedramię na pleckach malucha tak, aby dłonią przytrzymywać jego główkę. Jest to bardzo ważne, gdyż u bardzo małych dzieci napięcie mięśniowe jest jeszcze zbyt słabe, aby pozwalało im samodzielnie ją utrzymywać. Dlatego też, dopóki niemowlę nie nauczy się tego robić, pamiętaj, aby za każdym razem przytrzymywać mu główkę i dbać o to, aby zawsze była asekurowana za pomocą ręki albo oparta o Twoje ciało.

3. Unoś niemowlę powoli, przyjmując odpowiednią pozycję

Chcąc podnieść maluszka, pamiętaj aby robić to spokojnie i powoli, najlepiej bokiem, tak aby dziecko mogło obserwować, co dzieje się w danej chwili. Nachyl się w jego stronę, tak aby zaraz po uniesieniu mogło się do Ciebie przytulić i poczuć bezpiecznie. Twój zapach, ciepło i bicie serca uspokoi je i będzie mogło nieco się rozluźnić, będąc już stabilnym w nowej pozycji.
Nie zrażaj się, jeśli początkowo będzie Ci to sprawiać trudność. Za każdym razem będzie szło Ci coraz lepiej i po niedługim czasie dojdziesz do takiej wprawy, że wkrótce zapomnisz o początkowych problemach.

Przewijanie niemowlaka – jak zrobić to sprawnie i bezpiecznie?

Przewijanie niemowlęcia nie jest może najprzyjemniejszą czynnością, niemniej jednak każdy rodzic musi opanować tę sztukę najlepiej, jak tylko się da. Postępuj zgodnie z poniższymi punktami:

  1. Miejsce do przewijania wybierz tak, by było stabilne, wygodne i aby wszystkie niezbędne przybory były w zasięgu ręki.
  2. Staraj się dostosować pory przewijania do rytmu snu i czuwania dziecka.
  3. Jeśli Twój maluszek ma skłonność do ulewania, przebieraj go zawsze przed karmieniem.
  4. Przed rozebraniem dziecka przygotuj czystą pieluszkę, nawilżane chusteczki dla niemowląt oraz krem o właściwościach ochronnych, którego używasz do pielęgnacji niemowlaka.
  5. Delikatnie rozbierz malca od pasa w dół, ubranko odłóż lub podwiń do góry tak, aby się nie zabrudziło.
  6. Ogrzanymi w dłoniach nawilżanymi chusteczkami podmyj noworodka, delikatnie unieś jego pupę, wsuwając pod nią jedną dłoń (nigdy nie podnoś dziecka za stópki czy nóżki), a drugą przetrzyj wcześniej niedostępne miejsca. Pamiętaj, że u dziewczynek nie usuwa się wydzieliny pojawiającej się na wargach sromowych.
  7. Trzymając pupę noworodka w górze, zwiń zużytą pieluszkę, podłóż czystą i następnie delikatnie połóż na niej maluszka.
  8. Zanim założysz czystą pieluszkę, dokładnie osusz skórę pośladków i okolicy krocza, a gdy będzie sucha, nasmaruj ją kremem o właściwościach ochronnych.
  9. Zapnij dokładnie pieluszkę, ubierz maluszka z powrotem i gotowe.

O czym pamiętać podczas kąpieli niemowlęcia?

Kąpiel jest niezwykle emocjonującym przeżyciem zarówno dla rodziców, jak i dla samego maluszka. Postaramy się podkreślić tutaj kilka najważniejszych zasad oraz najczęściej popełnianych błędów, a do przeczytania szczegółowych zasad kąpieli niemowlęcia zachęcamy tutaj (link do artykułu).

1. Bezpieczeństwo i technika kąpieli

W pierwszej kolejności zawsze zadbaj o bezpieczeństwo swoje i maluszka. Pamiętaj o tym, aby pozamykać wszystkie okna (tak, aby nie było przeciągów), a także zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym kąpiesz niemowlę oraz o właściwą temperaturę wody. Temperatura otoczenia powinna wynosić ok. 25 st. C (wtedy maluszek nie powinien zmarznąć po wyciągnięciu z wanienki), a wody ok. 36-37 st. C. Temperaturę wody łatwo można sprawdzić za pomocą specjalnych termometrów do wody lub też za pomocą łokcia (mniej dokładny sposób) – woda powinna być w takim odczuciu lekko ciepła. Warto kontrolować temperaturę wody również podczas kąpieli i nie prowadzić jej zbyt długo.

Niemowlę najlepiej kłaść do wanienki bokiem, własnym przedramieniem obejmując je pod paszki i stabilizując w ten sposób tułów – dzięki temu maluch widzi, co się dzieje i nagłe odczucie dotyku wody go nie wystraszy, a sama pozycja jest dla niego wygodna i minimalizuje ryzyko przypadkowego zachłyśnięcia wodą. Następnie można delikatnie przełożyć niemowlę na drugie przedramię, tak aby podtrzymując nim potylicę i plecki dziecka łatwo i bezpiecznie móc je dokładnie umyć.

2. Kąpiel nie musi odbywać się o stałej porze

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest bezwzględne przestrzeganie stałej godziny kąpieli. Nie jest to konieczne, a może nawet niewskazane, gdyż pomimo że chcesz nauczyć maluszka pewnej rutyny, to czasem takie zachowanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zrezygnuj z kąpieli lub przesuń ją w przypadku, jeśli dziecko niedawno zjadło (odczekaj ok. 1 godzinę) lub jest bardzo głodne, a także jeśli maluch jest śpiący. Kąpiel po jedzeniu jest absolutnie niewskazana, gdyż może grozić ulewaniem i wymiotami, natomiast zaraz przed snem może rozbudzić dziecko, a wtedy próby uśpienia go zaraz po niej niestety zakończą się fiaskiem.

3. Kąpiel nie tylko ze względów higienicznych

Pamiętaj, że kąpiel nie służy jedynie umyciu niemowlęcia i ułożenia go do snu czystym i pachnącym. Dla niemowląt czynność ta jest niezwykle rozwijająca, gdyż podczas niej aktywują się jego zmysły, dzięki czemu uczy się on rozpoznawać nowe bodźce i doznania. Znajome bodźce zapachowe podczas takiej kąpieli mogą działać na maluszka uspokajająco i relaksująco, a nawet potrafią zwiększyć ilość jego spokojnego snu. Również głosy rodziców i mówienie do niemowlęcia w jej trakcie mają pozytywny wpływ na komunikację i emocje dzięki oddziaływaniu na te obszary mózgu, które są za nie odpowiedzialne. Dla nieco starszych dzieci kąpiel stanowi również doskonałą okazję do różnego rodzaju zabaw, oswajania się z wodą oraz niezwykle rozwijającej podwodnej gimnastyki ciała.

Kąpiel jest jedną z ciekawszych i przyjemniejszych form interakcji z niemowlakiem, dlatego też warto przyłożyć do niej nieco większą wagę. Jest to również świetny sposób na budowanie i rozwijanie więzi pomiędzy dzieckiem a tatą, gdyż w jej trakcie maluch uczy się zaufania do rodzica oraz jego bliskości, której zwykle ojcowie doświadczają o wiele mniej niż mamy (z oczywistych powodów np. karmienia).

Jeżeli mimo wszystko z którąś z tych czynności masz problem lub boisz się jej wykonywać, poproś o pomoc kogoś doświadczonego. Na pewno w Twoim otoczeniu znajdzie się ktoś z rodziny (mama, babcia, siostra) lub ze znajomych (może któraś z przyjaciółek wprawiła się już w tym na swoim dziecku), kto będzie mógł pokazać Ci krok po kroku jak najlepiej się do tego zabrać. Pamiętaj, że to nie wstyd prosić o pomoc i nie tylko Ty możesz mieć z czymś kłopot – z tymi samymi problemami zmagają się przecież miliony rodziców na całym świecie. Wraz z upływem czasu nabierzesz coraz większej wprawy i zamiast denerwować się, że zrobisz coś nie tak zaczniesz zauważać, jak poprzez takie proste codzienne czynności między Tobą a Twoim maleńkim skarbem rodzi się niezwykła więź, która pozostanie z Wami już na całe życie.

W oparciu o:
Opieka nad noworodkiem Redakcja: Agnieszka Bałanda
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18053656
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19864015
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.