Żyjemy w skomplikowanych czasach. To, co do tej pory wydawało się naturalne i zawsze obecne, teraz jest poza zasięgiem, przynajmniej dla polskich dzieci. Przykładem jest nauka w szkole oraz tradycja obchodzenia wigilii klasowych. Jak w tym roku będą wyglądały ostatnie spotkania przed świętami?
Przed komputerem
Tylko w nielicznych szkołach w Polsce wigilia klasowa ma szansę odbyć się stacjonarnie. Tam, gdzie rodzice przy przyzwoleniu dyrekcji „załatwili” sobie i dzieciom naukę w szkole. Najczęściej odbędzie się ona i tak zdalnie z nauczycielem, za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Nauka bezpośrednia, gdzie nauczyciel widzi się z uczniem jest obecnie niemal niemożliwa. Jednak już spotkania dzieci odbywają się stacjonarnie, a to dzisiaj całkiem sporo.
Jak będą w tym roku wyglądać wigilie szkolne?
Strój galowy i świeca przed kamerą
Na grupie „Nie dla zdalnej nauki” napisała Ania z pytanie:
Wigilia klasowa online, ten absurd to we wszystkich szkołach, czy tylko u nas? Jestem zszokowana, wigilia w trybie zdalnym.. galowy ubiór, ciastko, napój, świeca przed kamerą, czy tylko ja uważam to za szczyt absurdu?
I dodaje:
„U nas absurdu jest więcej: wczoraj mieli sobie wystawiać oceny z zachowania semestralne… Jak można oceniać niewidzialnych kolegów? To zakrawa o obłęd”
Odpowiada jej Marta:
„Też tak uważam. My nawet świetlicę i zbiórki harcerskie mamy online”
Czy wigilia przed laptopem to dobry pomysł? Jedzenie, picie przed komputerem specjalnie przygotowanych posiłków świątecznych i jeszcze ta świeca? Gdzie tu bezpieczeństwo i higiena?
Temat podsumowuje Iwona:
„Branie udziału w tej szopce jest wyraźnym sygnałem, że zaczynamy się urządzać w tej nowej normalności i za chwilę się okaże, że faktycznie można tak spędzić klasową wigilię i że to wcale nie jest takie złe. A chyba nie o to w tym chodzi, żeby się urządzać w tym nowym świecie, ale pokazywać, że się na to nie zgadzamy. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania normalnej wigilii, to nie róbmy jej wcale”.
Zabawy plastyczne
W młodszych klasach zamiast wirtualnego dzielenia się opłatkiem często nauczycielki proponują inne rozwiązanie – prace plastyczne, wykonywanie ozdób na choinkę, malowanie Mikołaja, dekorowanie goździkami pomarańczy.
W starszych klasach czasami nauczyciele prosili o wysyłanie kartek z życzeniami świątecznymi (często samodzielnie wykonanych). Wigilia to po prostu luźne spotkanie przed świętami, z rozmowami i spędzaniem razem czasu przed komputerem…
W niektórych szkołach lekcje odbywają tak jak dotychczas, włącznie z wtorkiem. We wtorek nie są skrócone, nie ma też spotkania „wigilijnego”.
Od środy w szkołach zaczyna się przerwa świąteczna i razem z feriami potrwa do 17 stycznia. A potem mamy nadzieję, że dzieci zaczną wracać do szkół.
Komentarze