Jak będzie wyglądać wigilia szkolna 2020?

Żyjemy w skomplikowanych czasach. To, co do tej pory wydawało się naturalne i zawsze obecne, teraz jest poza zasięgiem, przynajmniej dla polskich dzieci. Przykładem jest nauka w szkole oraz tradycja obchodzenia wigilii klasowych. Jak w tym roku będą wyglądały ostatnie spotkania przed świętami?

Przed komputerem

Tylko w nielicznych szkołach w Polsce wigilia klasowa ma szansę odbyć się stacjonarnie. Tam, gdzie rodzice przy przyzwoleniu dyrekcji „załatwili” sobie i dzieciom naukę w szkole. Najczęściej odbędzie się ona i tak zdalnie z nauczycielem, za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Nauka bezpośrednia, gdzie nauczyciel widzi się z uczniem jest obecnie niemal niemożliwa. Jednak już spotkania dzieci odbywają się stacjonarnie, a to dzisiaj całkiem sporo.

Jak będą w tym roku wyglądać wigilie szkolne?

Strój galowy i świeca przed kamerą

Na grupie „Nie dla zdalnej nauki” napisała Ania z pytanie:

Wigilia klasowa online, ten absurd to we wszystkich szkołach, czy tylko u nas? Jestem zszokowana, wigilia w trybie zdalnym.. galowy ubiór, ciastko, napój, świeca przed kamerą, czy tylko ja uważam to za szczyt absurdu?

I dodaje:

„U nas absurdu jest więcej: wczoraj mieli sobie wystawiać oceny z zachowania semestralne… Jak można oceniać niewidzialnych kolegów? To zakrawa o obłęd”

Odpowiada jej Marta:

„Też tak uważam. My nawet świetlicę i zbiórki harcerskie mamy online”

Czy wigilia przed laptopem to dobry pomysł? Jedzenie, picie przed komputerem specjalnie przygotowanych posiłków świątecznych i jeszcze ta świeca? Gdzie tu bezpieczeństwo i higiena?

Temat podsumowuje Iwona:

„Branie udziału w tej szopce jest wyraźnym sygnałem, że zaczynamy się urządzać w tej nowej normalności i za chwilę się okaże, że faktycznie można tak spędzić klasową wigilię i  że to wcale nie jest takie złe. A chyba nie o to w tym chodzi, żeby się urządzać w tym nowym świecie, ale pokazywać, że się na to nie zgadzamy. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania normalnej wigilii, to nie róbmy jej wcale”.

Zabawy plastyczne

W młodszych klasach zamiast wirtualnego dzielenia się opłatkiem często nauczycielki proponują inne rozwiązanie – prace plastyczne, wykonywanie ozdób na choinkę, malowanie Mikołaja, dekorowanie goździkami pomarańczy.

W starszych klasach czasami nauczyciele prosili o wysyłanie kartek z życzeniami świątecznymi (często samodzielnie wykonanych). Wigilia to po prostu luźne spotkanie przed świętami, z rozmowami i spędzaniem razem czasu przed komputerem…

W niektórych szkołach lekcje odbywają tak jak dotychczas, włącznie z wtorkiem. We wtorek nie są skrócone, nie ma też spotkania „wigilijnego”.

Od środy w szkołach zaczyna się przerwa świąteczna i razem z feriami potrwa do 17 stycznia. A potem mamy nadzieję, że dzieci zaczną wracać do szkół.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.