Jajko w diecie niemowlaka i małego dziecka

Dzieci, które ukończyły rok mogą otrzymywać całe jajko 4-5 razy w tygodniu.

Jak dodawać żółtko do zupki niemowlaka?

By zachować maksymalne bezpieczeństwo w kuchni i chronić się przed bakteriami bytującymi na skorupce, warto przechowywać jajka w specjalnym pojemniczku, gdzie nie będą miały styczności z innymi produktami spożywczymi. Przed włożeniem ich do lodówki, dobrze umyć je pod bieżącą wodą, a przed rozbiciem na chwilę włożyć do gorącej wody. Po każdym dotknięciu jajka należy dokładnie umyć dłonie.

Jak dodać żółtko do zupki niemowlaka? Można to zrobić na dwa sposoby – dodając surowe jajko i całość zupki gotując. Można również ugotować jajko na twardo i dodać je do zupki, przecierając na sitku.

Jak gotować jajka dla niemowlaka?

Gotując jajka, warto to robić przez maksymalnie 6-10 minut. Dłuższe gotowanie sprawia, że naokoło żółtka powstaje zielona obwolutka, reakcja siarki  z żelazem.

Żółtko w diecie niemowlaka zalety

Żółtko jajka jest cennym źródłem żelaza, fosforu, wapnia, cynku, witamin z grupy B i rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A (także beta-karotenu) i E, przeciwutleniaczy wpływających na zdrowie m.in. układu nerwowego oraz oczu. Oprócz nasyconych kwasów tłuszczowych zawiera także kwasy jedno- i wielonienasycone, również cenne kwasy Omega-3, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i rozwój wzroku. Żółtko jajka to bardzo dobrze przyswajane przez organizm dzieci i dorosłych tłuszcze i białka.

Uczulenie na jajka

Niestety jajka, które niosą wiele cennych składników odżywczych również często uczulają. Substancje alergizujące zawarte są przede wszystkim w białku jaj. Dlatego dzieciom ze skłonnością do alergii zaleca się wprowadzanie białek jajka później, najlepiej po ukończeniu pierwszego roku życia, po konsultacji z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. olka olka

  Przy pierwszym dziecku szczerze nie zważałam na te normy i jajka jakoś szczególnie nie wprowadzałam, teraz mam roczniaka i jakoś staranniej do tego podszłam, a mówią, że jest zazwyczaj na odwrót :D

 2. Magdalenka Magdalenka

  Moje maluchy lubią jajka w każdej postaci, ja też :)

 3. Agnieszka Agnieszka

  Nie wiem, co dzieci widzą w tych jajkach, ale nasze też uwielbiają:)

 4. monika06 monika06

  moja dziecina nigdy nie przepadala za jajkami, a teraz ich nie chce jesc w ogole;-( staram sie jakos przemycac, czasami wychodzi…

  • Maria Maria

   Moniko, a do zupki, na surowo? Tez nie przechodzi?

 5. Ewa Ewa

  Nieaktualne. Jest nowy schemat żywienia od 2014 r. Całe jajko wprowadza się już po 4 miesiącu życia. Wprowadz się również gluten , ryby i mięsko. Powinniście aktualizować wiadomości w końcu ktoś to czyta i realizuje.

  • sosrodzice sosrodzice

   Ewo, zalecenia się zmieniają. To artykuł z 2014 roku, zmiany weszły w życie w 2015 roku. W bazie mamy tysiące wpisów. Niemniej jednak dziękujemy za komentarz. Uzupełniliśmy artykuł. Pozdrawiamy! :)