Jajko w diecie niemowlaka i małego dziecka

Wokół jaj narosło wiele kontrowersji. Swego czasu obwiniano je o podnoszenie cholesterolu we krwi i zalecano drastycznie ograniczenie ich spożycia. Dzisiaj wiemy, że jaja warto jeść, zachowując umiar. Należy je wprowadzić też do diety dziecka.

Często rodzice zapominają o włączeniu jaj do jadłospisu malca. Bardziej koncentrują się na podaniu mięsa, ryb, przyrządzaniu pierwszych zupek, tymczasem bogate w cenne składniki: witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe jajko powinno znaleźć się w jadłospisie małych dzieci. Jako symbol życia ma ważne zadanie do wypełnienia. Jak wprowadzać jajko do diety niemowlęcia?

Jak zacząć podawanie jajek?

Uwaga, zalecenia dotyczące rozszerzania diety zmieniają się. Jeszcze do 2015 roku wyglądały one następująco:

stockvault-eggs-in-carton131463Dla dzieci zdrowych, bez alergii pokarmowej wprowadza się jajka do diety po siódmym miesiącu życia. W tym czasie w jadłospisie maluszka może się znaleźć pół żółtka jajka, czyli 1,5 łyżeczki surowego, które należy włączać co drugi dzień do zupki jarzynowej lub przecieru. Jeśli dodajemy surowe żółtko, należy pamiętać o tym, by całą potrawę zagotować. Możemy również włączyć żółtko, poprzez uprzednie ugotowanie na twardo i wtarcie do zupki. Niemowlakom i małym dzieciom nie wolno podawać surowego jajka. Gdy dziecko ma 9 miesięcy i jest karmione sztucznie lub 10 miesięcy i jest karmione naturalnie, można podawać maluszkowi pół żółtka codziennie. Od 11 miesiąca można wprowadzać dziecku całe jajko gotowane na twardo 2-3 razy w tygodniu.

Obecnie (od 2015 roku) zaleca się wprowadzanie jajek (tylko żółtek lub całych) już w 5-6 miesiącu życia.  W przypadku dużego ryzyka wystąpienia alergii zaleca się podawanie tylko jednej części jajka – żółtka lub białka w odstępie dwutygodniowym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. olka olka

  Przy pierwszym dziecku szczerze nie zważałam na te normy i jajka jakoś szczególnie nie wprowadzałam, teraz mam roczniaka i jakoś staranniej do tego podszłam, a mówią, że jest zazwyczaj na odwrót :D

 2. Magdalenka Magdalenka

  Moje maluchy lubią jajka w każdej postaci, ja też :)

 3. Agnieszka Agnieszka

  Nie wiem, co dzieci widzą w tych jajkach, ale nasze też uwielbiają:)

 4. monika06 monika06

  moja dziecina nigdy nie przepadala za jajkami, a teraz ich nie chce jesc w ogole;-( staram sie jakos przemycac, czasami wychodzi…

  • Maria Maria

   Moniko, a do zupki, na surowo? Tez nie przechodzi?

 5. Ewa Ewa

  Nieaktualne. Jest nowy schemat żywienia od 2014 r. Całe jajko wprowadza się już po 4 miesiącu życia. Wprowadz się również gluten , ryby i mięsko. Powinniście aktualizować wiadomości w końcu ktoś to czyta i realizuje.

  • sosrodzice sosrodzice

   Ewo, zalecenia się zmieniają. To artykuł z 2014 roku, zmiany weszły w życie w 2015 roku. W bazie mamy tysiące wpisów. Niemniej jednak dziękujemy za komentarz. Uzupełniliśmy artykuł. Pozdrawiamy! :)