Jadłospis 6-miesięcznego dziecka

Gdy dziecko kończy pierwsze półrocze, w jego życiu zachodzą pewne zmiany. Jest już silny, okazuje emocje, doskonale rozpoznaje rodziców, bawi się z nimi, zaczyna siadać, ale także i poznaje nowe smaki. To właśnie szósty miesiąc życia jest czasem, kiedy mleko przestaje być jedynym pokarmem. Co powinna zawierać dieta półrocznego dziecka? Czego unikać a na co jest jeszcze za wcześnie? Oto najważniejsze informacje dotyczące tematu- jadłospis 6-miesięcznego dziecka.

Zalecenia ekspertów dotyczące żywienia 6 miesięcznych niemowląt

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2015 roku dotyczące żywienia niemowląt sugerują, by priorytetem było dążenie, żeby karmienie piersią trwało co najmniej 6 miesięcy (przeczytaj – jak długo karmić piersią), dopiero wtedy można wprowadzać do diety pokarmy stałe.

Jeśli chodzi o karmienie mlekiem modyfikowanym, powinno przebiegać w myśl podobnego schematu, choć z reguły rozszerzanie diety w tym przypadku następuje po 4 miesiącu życia.  Zaleca się, żeby dziecko w tym wieku spożywało 5 posiłków dziennie w tym 4 mleczne, zaś wielkość porcji wynosiła 150 – 160 ml. Choć głównie to rodzic decyduje co, kiedy, ile i jak zje dziecko, odpowiadając na apetyt i potrzeby rosnącego malucha.

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka. Co może jeść półroczny maluch?

jadłospis 6-miesięcznego dziecka

Jak powinien wyglądać jadłospis sześciomiesięcznego dziecka, jeśli chodzi o szczegóły?

Pokarmy dla półrocznego malucha dobrze, by były początkowo gotowane i miksowane do konsystencji papki. W diecie mogą znaleźć się:

  • warzywa – marchew, fasolka szparagowa, groszek, ziemniaki, kalafior, brokuł, pietruszka, dynia, brukselka, cukinia, patison, seler, kukurydza
  • owoce – banan, jabłko, jagody,
  • mięso – z kurczaka, indyka, cielęcina, jagnięcina, królik
  • kaszki i kleiki bezglutenowe

Produkty zbożowe: w małych ilościach (nie wcześniej niż w 5 miesiącu i nie później niż w 6 miesiącu) – kasza manna, ryż biały i brązowy kasza gryczana

Soki przecierowe 100% bez cukru: 150 ml na dobę

W diecie 6 miesięcznego dziecka nadal głównym pokarmem powinno być mleko, jeśli karmimy piersią, nadal róbmy to na żądanie, zaś mlekiem modyfikowanym zależnie od zaleceń na opakowaniu.

Na następnej stronie: jak przygotowywać posiłki 6-miesięcznemu maluchowi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.