Dieta malucha pod koniec pierwszego roku życia nadal opiera się w głównej mierze na posiłkach mlecznych. Niemniej jednak wprowadzane od 6 miesiąca życia posiłki uzupełniające sprawiają, iż jest ona z miesiąca na miesiąc bogatsza. Zatem, jak powinien wyglądać jadłospis 11-miesięcznego dziecka i jakie dania mogą się w nim znaleźć?
Jadłospis 11-misięcznego dziecka karmionego piersią
Przyjmuje się, iż 11-miesięczny maluch musi każdego dnia przyjmować od 4 do 5 posiłków o średniej objętości około 190-220 mililitrów. 3 spośród nich powinny zawierać mleko. Jeśli chodzi o częstość karmienia piersią, to zaleca się tak zwane karmienia na żądanie. Oznacza to, iż dziecko przystawia się do piersi w momencie, gdy manifestuje ono swoim zachowaniem głód. Pozostałe posiłki uzupełniające powinny być podawane o w miarę stałych porach.
Pod koniec pierwszego roku życia dziecko może jeść większość produktów. Najlepiej sprawdzą się jednak zmiksowane lub drobno posiekane mięsa i ryby, gotowane warzywa i owoce, surowe owoce o miękkiej konsystencji, kasze i makarony.
Korzystne dla malucha będzie również włączenie do diety fermentowanych produktów mlecznych (na przykład kefirów, czy też jogurtów). Produkty te stanowią doskonałe źródło białka, wapnia, magnezu, witaminy A i B oraz są o wiele lepiej tolerowane niż mleko krowie. Co warte zaznaczenia, mogą być również podawane maluchom cierpiącym na nietolerancję laktozy. Warto jednak zaznaczyć, iż lepiej unikać oferowanych w sklepach jogurtów z dodatkami owocowymi. Zawarte w nich barwniki i dodatki smakowe mogą uczulać dziecko. To z kolei może być błędnie interpretowane, jako alergia na białko zawarte w mleku.
Wielu dietetyków poleca również podawanie dziecku 3-4 w tygodniu jajek w postaci jajecznicy lub lanych klusek. Po ukończenie przez malucha pierwszego półrocza życia dopuszczalne jest wzbogacanie smaku podawanych mu dań ziołami. Ich ilość nie powinna jednak przekraczać 1/4-1/2 łyżeczki na porcję.
11-miesięczne dziecko ma zapotrzebowanie na wodę rzędu 800 mililitrów na dobę. W części jest ono pokrywane przez podawane mu pokarmy. Pozostała objętość musi być dostarczona w postaci wody oraz soków przecieranych bez cukru (do 150 gramów na
dobę).
Optymalna jest woda źródlana lub mineralna o niskiej zawartości minerałów (całkowite stężenie soli mineralnych mniejsze niż 500 mg/l). Niewskazane jest podawanie dziecku wody ze studni, gdyż istnieje duże ryzyko jej zanieczyszczenia przez azotany i azotyny. Niezalecane jest również pojenia dziecka herbatą, gdyż zawarte w niej garbniki zmniejszają wchłanianie żelaza. To z kolei może doprowadzić po czasie do wystąpienia objawów anemii.
Jadłospis 11-miesięcznego dziecka karmionego sztucznie
Dieta 11-miesięcznego malucha karmionego sztucznie jest zbliżona do tej u dziecka przystawianego do piersi. Obowiązuje od 4 do 5 posiłków dzienne o średniej objętości około 190-220 mililitrów. Spośród nich przynajmniej 3 powinny opierać się o podawanie maluchowi mleka następnego przygotowywanego zgodnie z zaleceniami producenta. Niewskazane jest wsypywanie większej ilości miarek mieszanki (grozi to otyłością malucha i obciąża jego nerki) lub dodawanie dodatkowej ilości wody (grozi to
niedożywieniem).
Co dosyć istotne, część maluchów może manifestować objawy świadczące o nietolerancji mleka modyfikowanego (kolka, ulewania, biegunki lub zaparcia). W większości przypadków symptomy te ulegają jednak szybko wyciszeniu i nie jest konieczna zmiana podawanej mieszanki.
Warto jednak w każdym przypadku wystąpienia niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Jadłospis 11-miesięcznego malucha – proponowane posiłki uzupełniające
Wśród polecanych przez lekarzy i dietetyków dań, które można podawać 11-miesięcznym maluchom, należy wymienić:
- Zupa pomidorowa – pokrojone drobno pomidory, marchewkę, zielony groszek, pietruszkę, seler, por, chude mięso oraz ryż należy gotować w wodzie źródlanej lub niskozmineralizowanej do pełnej miękkości. Całość można doprawić do smaku bazylią lub natką pietruszki. Ostudzoną zupę należy podawać dziecku łyżeczką.
- Pulpety z warzywami – starte warzywa korzeniowe, ugotowany ryż, zmielone mięso z indyka, pestki ze słonecznika, szczyptę bazylii i sparzone jajko należy połączyć ze sobą i uformować pulpeciki. Gotowe i obtoczone w mące ziemniaczanej kulki należy gotować w wodzie przez kilka minut aż do wypłynięcia.
- Chłodnik – umytą i startą rzodkiewkę, ogórka, pokrojonego pomidora i rozdrobnione jajko na twardo należy połączyć z chłodnym kefirem. Całość można doprawić bazylią lub koperkiem i podawać dziecku za pomocą łyżeczki.
Jadłospis 11-miesięcznego dziecka jest już bardzo bogaty.
Niemniej jednak należy go wciąż rozszerzać, unikając jednocześnie produktów niezdrowych. Należy bowiem pamiętać, iż pierwsze dwa lata życia dziecka są najważniejsze, jeśli chodzi o jego późniejsze preferencje smakowe oraz zdrowie.
Komentarze