10-miesięczne dziecko to jeszcze niemowlę, które tak naprawdę poznaje dopiero specyfikę jedzenia stałych posiłków. Nadal potrzebuje jeszcze mleka z piersi lub modyfikowanego i ostrożnego powolnego rozszerzania diety. Jak powinien wyglądać jadłospis 10 miesięcznego dziecka?
Przeczytaj.

close up of woman’s hands protecting happy family, mother, father, child. Family abstract in palms on grey wall background. Safe childhood, parenting. Love care compassion safety secure future concept
Karmienie a aktywność dziecka
Wzorzec karmienia dzieci ma ścisły związek z ich aktywnością.
U niemowląt szczególnie istotne są drzemki i czas aktywności oraz jakość snu nocnego (częstotliwość pobudek i domagania się jedzenia).
W przypadku 10-miesięcznego dziecka karmienie nocne nie jest potrzebne z powodów czysto fizjologicznych, dzieci w tym wieku mogą się jednak budzić na mleko z przyzwyczajenia, czy z potrzeb natury psychologicznej – dążąc do zaspokojenia potrzeby bliskości.
W 10 miesiącu życia dzieci śpią również w ciągu dnia. Zazwyczaj są to dwie drzemki.
W ciągu 24 godzin 10-miesięczne dziecko potrzebuje około 14 godzin snu.
Jadłospis 10 miesięcznego dziecka
Jadłospis 10 miesięcznego dziecka powinien opierać się na:
- trzech głównych posiłkach w ciągu dnia
- około 800 mililitrów mleka w ciągu doby.
Obok siebie powinno funkcjonować mleko i posiłki stałe. Oba te źródła składników odżywczych są równie istotne. Tymczasem wielu rodziców odczuwa presję, by jak najszybciej zrezygnować z mleka na rzecz produktów stałych. To nie do końca dobry kierunek. Niemowlę to mały ssak, który potrzebuje mleka, a rozszerzanie jadłospisu powinno następować pomału, stopniowo. Wraz z upływem czasu ilość mleka będzie się zmniejszać na rzecz produktów stałych. Dziecko może miewać okresy, kiedy będzie wracało do mleka i odmawiało spożywania czegokolwiek innego. Na przykład w okresie choroby. Nie trzeba się tym stresować, lepiej po prostu podążać za dzieckiem, odpowiadając na jego potrzeby.
W 10 miesiącu życia wskazane jest karmienie piersią lub, jeśli to niemożliwe, podawanie mleka modyfikowanego.
Ponadto warto nastawić się na częste karmienie i serwowanie niezbyt dużych objętościowo posiłków.
10 miesięczne dziecko nie jest w stanie jednorazowo zjeść zbyt wiele, dlatego nie powinniśmy się martwić tym, że zjadane porcje są niewielkie, tylko przede wszystkim dbać o jakość tego, co trafia codziennie na talerz. Pamiętamy, żeby nie zmuszać do jedzenie i na bieżąco proponować nowe produkty spożywcze. Bardzo ważne jest, by dziecko próbowało jeść nowe rzeczy. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, kiedy rodzic decyduje się uatrakcyjniać codzienne menu.
Być może martwisz się, że 10 miesięczne dziecko pije głównie mleko i mało je? Nie ma powodu do niepokoju. Niektóre niemowlęta potrzebują więcej czasu, by przekonać się do posiłków stałych. Bądź cierpliwa i systematycznie proponuj dziecku nowe produkty spożywcze, obserwując reakcję dziecka (czy produkt jest dobrze tolerowany)
Jak powinien wyglądać jadłospis 10 miesięcznego dziecka?
Plan posiłków może wyglądać następująco:
6.30-7.30 – pobudka i mleko
8.30-9.00 – śniadanie, świeże owoce, warzywa, płatki zbożowe lub mała kanapka z serem lub pastą warzywną
10.00 – mleko – zazwyczaj pierwsza drzemka
13.00 – obiad – mały kawałek mięsa, warzywa, makaron/kasza/ziemniaki lub inne
15.00 – niewielka porcja mleka i drzemka, od pół godziny do godziny
18.00 – kolacja
19.30 – kąpiel i mleko
Czy dziecko 10 miesięczne może zjeść parę ziarenek pestki słonecznika? I czy mogą uszkodzić żołądek dziecka jeśli zostały pominięte w całości?
Ja daję pętli słonecznika do kaszki ale nie w całości tylko jest bardzo drobno kroje.
W końcu trafiłam na odpowiedni artykuł i teraz wiem jak mniej więcej zorganizować dziecku posiłki w ciągu dnia.
Hej!
Super artykuł, ale co z mlekiem w czasie pobudek nocnych? Moja córka budzi się ok 3:00 i domaga się mleka, czy mam jej dawać, czy przepajać woda?
Pozdrawiam
Ilość posiłków jest zdecydowanie za duża, należy usunąć co najmniej ostatni posiłek z listy i skupić się na kolacji w formie kaszki pełnoziarnistej z mlekiem. Układ pokarmowy naszych pociech potrzebuje odpoczynku aby prawidłowo funkcjonować.
Chętnie bym się stosowała ale co w przypadku gdy mój 10miesięczniak nie potrafi gryźć pokarmu? Jedyne co widać, że w miarę „mieli” to chrupki kukurydziane, wszystko inne jest połykane niemal natychmiastowo Jak nauczyć go jeść i nie bać się o zadławienie?
Nasz jadłospis
Godz 7 pierś (tylko pije trochę, piersią się już nie najada ,wygląda tak jakby się chciał tylko napić)
Godz 8 mm 210
10 drzemka
11.30
Jogurt z owocami ,albo np zupka jarzynowa
Ok 13.30 obiad że słoiczka,albo gotuje np królika z warzywami itd
Godz 15 drzemka
Po 16 deser owocowy albo np kaszka
O 19 znów pierś ale tylko trochę+nie chce więcej)
Godz 20 mam 210
W nocy pierś
W między czasie chrupki kukurydziane,owoc wodą lub delikatny kompot z jabłek