Suchy kaszel bywa niezwykle uciążliwy. Towarzyszy mu najczęściej uporczywe drapanie i łaskotanie w gardle. Nasila się szczególnie w nocy i zazwyczaj nie pozwala należycie wypocząć. Walkę z kaszlem należy prowadzić wielotorowo i oprócz przyjmowania leków zwalczających infekcję, warto również sięgnąć po inhalacje z soli fizjologicznej, które doskonale nawilżają i oczyszczają drogi oddechowe z wydzielin.
Czym jest sól fizjologiczna?
Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9% dostępny zazwyczaj w postaci ampułek o pojemności 2,5 lub 5 ml. Warto pamiętać, że otwarta sól bardzo szybko traci swoją sterylność, dlatego niewykorzystaną ciecz należy wyrzucić.
Chlor i sód pełnią szczególną funkcję w organizmie człowieka, ponieważ stanowią jeden z najważniejszych składników płynu pozakomórkowego. Sól fizjologiczną w postaci kroplówki podaje się zatem odwodnionym pacjentom, aby przywrócić właściwą ilość elektrolitów w ich płynach ustrojowych.
W warunkach domowych sól fizjologiczna może być podawana drogą wziewną podczas nebulizacji lub inhalacji. Najpopularniejszą metodą wykorzystywania roztworu, szczególnie w zaciszu domowym, jest podawanie go drogą wziewną podczas nebulizacji oraz inhalacji.
Dlaczego sól fizjologiczna pomaga na kaszel?
Najważniejszą rolą inhalacji z soli fizjologicznej jest oczyszczanie i nawilżanie nosa, gardła oraz dróg oddechowych. Roztwór chlorku sodu uspokaja zaognione i podrażnione błony śluzowe, a także przynosi ulgę w oddychaniu i tym samym poprawia samopoczucie chorego.
Aby maksymalnie wykorzystać dobroczynną moc inhalacji, można stosować roztwór z soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego, który dodatkowo nawilża gardło i śluzówkę nosa. Z kolei inhalacje z hipertonicznego roztworu chlorku sodu poza oczyszczaniem pobudzają wydzielanie zalegającej w nosie i gardle wydzieliny na zasadzie działania osmotycznego. Przynoszą tym samym ogromną ulgę nie tylko podczas kaszlu, ale również kataru.
Jak prawidłowo przeprowadzić inhalację z soli fizjologicznej?
Inhalacja to proces podawania do układu oddechowego związków poprzez wdychanie powietrza zawierającego je w postaci aerozolu.
Urządzeniem, które wytwarza taki aerozol i dzięki któremu można przeprowadzić leczenie wziewne jest inhalator. Jego częścią jest nebulizator, w którym roztwór z solą fizjologiczną (lub innym preparatem) jest rozpraszany przez sprężone powietrze albo ultradźwięki.
Domowa metoda inhalacji solą fizjologiczną z użyciem nebulizatora jest w pełni bezpieczna i można ją stosować samodzielnie, bez konieczności wizyty u specjalisty.
Chlorek sodu do inhalacji jest sprzedawany w każdej aptece bez recepty.
Inhalacje z soli fizjologicznej są bardzo proste. Wystarczy napełnić pojemnik na lek (nebulizator) roztworem soli z ampułki. Następnie nałożyć na twarz maskę od inhalatora (zazwyczaj dołączone są różne rozmiary) i uruchomić urządzenie. Jedna ampułka wystarcza do przeprowadzenia pojedynczej sesji. Po zakończeniu inhalacji, należy wyłączyć i dokładnie umyć wszystkie elementy, które miały styczność z twarzą chorego. Zapobiegniemy w ten sposób namnażaniu się niebezpiecznych bakterii i przygotujemy urządzenie do następnego użycia. Należy także pamiętać, że do nebulizatora, oprócz soli fizjologicznej, nie wolno dodawać olejków eterycznych.
Jak często można wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej?
Inhalacje z soli fizjologicznej zwalczające uporczywy kaszel najlepiej wykonywać dwa lub trzy razy dziennie, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości.
Pojedyncza sesja inhalacji nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, przy czym warto zachować odpowiedni odstęp czasowy po posiłku (przynajmniej godzinę), aby nie spowodować nudności, zwłaszcza w przypadku małych dzieci.
Warto również pamiętać, że ostatniej w danym dniu inhalacji z roztworu chlorku sodu nie należy wykonywać bezpośrednio przed snem. Właściwości odkrztuszające tej metody mogą chwilowo nasilać kaszel, co z kolei negatywnie wpływa na jakość nocnego odpoczynku i regenerację chorego podczas snu.
Komentarze