Jak stosować inhalacje na kaszel?

Inhalacje na kaszel pozwalają złagodzić uciążliwe objawy choroby. W przypadku mokrego kaszlu ułatwiają odkrztuszanie. Wielu rodziców zastanawia się jednak, jak przygotować inhalacje, by uzyskać najlepsze wyniki? Czy zawsze potrzebny jest nebulizator, a może skuteczna będzie inhalacja nad miską z gorącą wodą?

Inhalacje na kaszel lepsze od syropu?

Inhalacje mają tę przewagę nad syropem, że docierają od razu do układu oddechowego, czyli dokładnie tam, gdzie istnieje problem. Omijają układ pokarmowy, nie obciążają go dodatkowymi substancjami, które dodawane są do syropów i często działają drażniąco, a nawet alergizująco. Syropy na kaszel, nawet najlepsze, mogą wywoływać ból brzucha, nudności i biegunki. Inhalacje są wolne od tego typu niepożądanych działań.

Poza tym inhalacje działają niemal natychmiast od zastosowania. Są skoncentrowane na celu, stąd ich działanie jest silniejsze. Wielu lekarzy również docenia moc nebulizacji, chętnie przypisując leki do zastosowania podczas inhalacji. Nic dziwnego, że obecnie wielu rodziców, zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym, ma w domu nebulizator i korzysta z niego regularnie przy infekcjach.

inhalacje na kaszel

Na jaki kaszel sprawdzą się inhalacje?

 • na kaszel suchy,
 • na kaszel męczący, duszący,
 • na kaszel mokry,
 • na kaszel nawracający,
 • na kaszel przewlekły,

A także:

Jak można przygotować inhalacje na kaszel?

Do przygotowania inhalacji na kaszel nie potrzeba nebulizatora, jak sądzi wielu rodziców. Można zdecydować się na klasyczne inhalacje nad miską z gorącą wodą i z ręcznikiem na ramionach. W tym celu świetnie sprawdzają się zioła oraz olejki eteryczne. Inhalacje mogą być w 100% naturalne i bezpieczne.

Można również sięgnąć po leki syntetyczne, które w odpowiednim stężeniu wlewa się do nebulizatora i stosuje według wskazań lekarza. Do nebulizatora można użyć również soli fizjologicznej, soli morskiej, mgiełki Zabłockiej i są to najbardziej bezpieczne opcje.

Inhalacje na kaszel suchy – co stosować?

Kaszel suchy to kaszel nieproduktywny, zazwyczaj męczący, atakujący o różnych porach dnia, również w nocy. Utrudniający spokojny sen, a także zwykłą codzienną aktywność. Celem inhalacji jest uspokojenie odruchu kaszlu i zmiana kaszlu na mokry, umożliwiający odkrztuszanie.

W tym celu warto wykorzystać:

 • napar z rumianku – w inhalacji klasycznej nad miską z gorącą wodą,
 • napar z rozmarynu – w inhalacji klasycznej,
 • inhalacja solą morską – podczas nebulizacji nebulizatorem,
 • inhalacje ze sterydami – do nebulizatora.

Inhalacje na kaszel mokry – co stosować?

W przypadku kaszlu mokrego celem inhalacji jest ułatwienie odkrztuszania zalegającej wydzieliny

 • z wykorzystaniem mukolityków – do nebulizatora,
 • z wykorzystaniem naparów ziołowych – tymianek, koper włoski, podbiał,
 • z wykorzystaniem olejków eterycznych – sosnowego czy eukaliptusowego.

Jak przeprowadza się inhalacje na kaszel?

W przypadku korzystania z nebulizatora, należy stosować się do zaleceń producenta. Klasyczne inhalacje przeprowadza się nad miską z gorącą wodą, w której rozprowadza się zioła lub wybrany olejek. Można również do wody wlać sól morską. Następnie dziecko z głowa okrytą ręcznikiem powinno wdychać parę przez około 5-10 minut.

Inhalacje należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Czy inhalacje są bezpieczne?

Inhalacje są generalnie bezpieczne. Nie powinno to jednak uśpić naszej czujności.

W przypadku najmłodszych dzieci przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Nawet zioła mogą bowiem uczulić lub zastosowane w zbyt dużej ilości spowodować negatywne reakcje. W przypadku inhalacji z użyciem leków należy stosować się do zaleceń producenta leków i do wskazań lekarza.

Przeczytaj, jakich błędów unikać podczas inhalacji dziecka. To ważne, bo przeprowadzając nieprawidłową inhalacje, dziecko może nabawić się kolejnych chorób.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy