Infekcje intymne w ciąży zdarzają się częściej

W ciąży dochodzi do prawdziwej rewolucji hormonalnej, efektem czego jest, między innymi, zwiększona podatność na wystąpienie stanów zapalnych. Infekcje intymne w ciąży zdarzają się częściej niż w innych okresach życia. Nie wolno ich jednak ignorować. Jak je rozpoznać i jak leczyć?

W ciąży zwiększa się ilość wydzieliny

Organizm każdej kobiety w ciąży funkcjonuje nieco inaczej. Pewne zmiany są widoczne już na pierwszy rzut oka, jak wzrost ilości intymnej wydzieliny w ciąży.

Jeśli śluz jest przezroczysty lub biały, nie towarzyszy mu swędzenie, pieczenie, czy przykry zapach, można uznać, że wszystko jest w porządku. Gdy równowaga bakteryjna w pochwie zostaje natomiast zaburzona, efektem tego zazwyczaj są żółte, brązowe upławy w ciąży. I te, jak najbardziej wymagają leczenia.

Jak wyglądają infekcje intymne w ciąży?

Infekcje intymne w ciąży mogą mieć postać między innymi:

Zazwyczaj w każdym przypadku obserwuje się upławy, nieprzyjemną wydzielinę z pochwy, swędzenie, pieczenie. Niekiedy pojawia się również zaczerwienienie miejsc intymnych, ból podczas współżycia czy oddawania moczu.

infekcje intymne w ciąży

Jak dochodzi do infekcji intymnych w ciąży?

Zazwyczaj nie potrzeba wiele. Przyczyną może być wizyta na basenie, osłabiony układ odporności, mierzący się z infekcją, np. katarem. Infekcja intymna może pojawić się również z powodu otarcia miejsc intymnych po badaniu czy po seksie. Czynnikiem inicjującym, sprzyjającym zakażeniom mogą być zmiany w diecie.

Według National Institutes of Health u 1 na 5 kobiet w ciąży wystąpi infekcja bakteryjna. Dochodzi do niej, gdy zwiększa się ilość bakterii, które normalnie bytują w pochwie. Często dochodzi do tego pod wpływem zmian hormonalnych. Efektem tego jest wystąpienie swędzących i drażniących upławów. Typowe objawy to szarawa wydzielina, swędzenie i ból podczas oddawania moczu.

Nieleczona infekcja bakteryjna w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu. Często jednak objawy same znikają. Jeśli kobieta jest w I trymestrze, lekarz może zdecydować się poczekać z leczeniem do II trymestru. Najczęściej na infekcje bakteryjne podaje się antybiotyki – metronidazol i klindamycynę.

Do infekcji grzybiczej w ciąży dochodzi, gdy Candida bytujący w pochwie uzyska warunki idealne do rozrostu. A dzieje się tak właśnie w ciąży, kiedy wzrasta ilość progesteronu. Infekcja może wystąpić również po antybiotykoterapii. Typowymi objawami są ból, swędzenie i zaczerwienienie okolic intymnych. Upławy są gęste, przypominają twarożek, intensywnie pachną. Pojawia się ból podczas współżycia i pieczenie w trakcie oddawania moczu. Infekcję leczy się zazwyczaj poprzez stosowanie miejscowo maści, czasami również leków doustnych.

W ciąży może rozwinąć się również rzęsistkownica, choroba pasożytnicza. Objawami są zazwyczaj zielonożółte pieniste, cuchnące upławy, swędzenie, pieczenie i ból podczas stosunków seksualnych. Leczenie zazwyczaj wymaga podania antybiotyków. 

Jak leczy się infekcje intymne w ciąży?

Jeśli infekcje intymne w ciąży są szybko zdiagnozowane, ich leczenie zazwyczaj jest proste.

Najczęściej w celach diagnostycznych lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad oraz pobiera wymaz z pochwy, by ocenić, co wywołało infekcję. Po rozpoznaniu „winowajcy” włącza się leczenie – najczęściej miejscowe, czasami również doustne.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym w ciąży?

 • pij co najmniej osiem szklanek wody dziennie, by usunąć z organizmu toksyny,
 • regularnie oddawaj mocz,
 • nie siedź w mokrym stroju kąpielowym,
 • przebieraj po ćwiczeniach bieliznę,
 • używaj wkładek higienicznych,
 • stosuj delikatne płyny do kąpieli i do higieny intymnej,
 • unikaj długiego siedzenia w wannie,
 • pamiętaj o prawidłowym kierunku podcierania,
 • noś bawełnianą bieliznę, która ułatwi cyrkulację powietrza,
 • śpij bez majtek, może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji,
 • unikaj cukru rafinowanego, którego wysokie spożycie może wywołać infekcje intymne,
 • sięgnij po jogurty i kiszonki, które są cennym źródłem probiotyków, chroniących przed infekcjami,
 • wykonuj zalecane przez lekarza badania kontrolne.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. eve eve

  co jest najskuteczniejsze w leczeniu grzybicy pochwy?

 2. mania mania

  jest taki lek bez recepty REKLAMA mi pomogl a mialam objawy typu swedzenie i uplawy

 3. Kaja Kaja

  ja teraz też czegoś szukam, a nic mi nie pomaga.. probowałam juz kilka leków takich bez recepty i nic