W ciąży dochodzi do prawdziwej rewolucji hormonalnej, efektem czego jest, między innymi, zwiększona podatność na wystąpienie stanów zapalnych. Infekcje intymne w ciąży zdarzają się częściej niż w innych okresach życia. Nie wolno ich jednak ignorować. Jak je rozpoznać i jak leczyć?
W ciąży zwiększa się ilość wydzieliny
Organizm każdej kobiety w ciąży funkcjonuje nieco inaczej. Pewne zmiany są widoczne już na pierwszy rzut oka, jak wzrost ilości intymnej wydzieliny w ciąży.
Jeśli śluz jest przezroczysty lub biały, nie towarzyszy mu swędzenie, pieczenie, czy przykry zapach, można uznać, że wszystko jest w porządku. Gdy równowaga bakteryjna w pochwie zostaje natomiast zaburzona, efektem tego zazwyczaj są żółte, brązowe upławy w ciąży. I te, jak najbardziej wymagają leczenia.
Jak wyglądają infekcje intymne w ciąży?
Infekcje intymne w ciąży mogą mieć postać między innymi:
- bakteryjnego zapalenia pochwy,
- zapalenia bakteryjnego GBS,
- infekcji grzybicznej,
- rzęsistkowicy.
Zazwyczaj w każdym przypadku obserwuje się upławy, nieprzyjemną wydzielinę z pochwy, swędzenie, pieczenie. Niekiedy pojawia się również zaczerwienienie miejsc intymnych, ból podczas współżycia czy oddawania moczu.
Jak dochodzi do infekcji intymnych w ciąży?
Zazwyczaj nie potrzeba wiele. Przyczyną może być wizyta na basenie, osłabiony układ odporności, mierzący się z infekcją, np. katarem. Infekcja intymna może pojawić się również z powodu otarcia miejsc intymnych po badaniu czy po seksie. Czynnikiem inicjującym, sprzyjającym zakażeniom mogą być zmiany w diecie.
Według National Institutes of Health u 1 na 5 kobiet w ciąży wystąpi infekcja bakteryjna. Dochodzi do niej, gdy zwiększa się ilość bakterii, które normalnie bytują w pochwie. Często dochodzi do tego pod wpływem zmian hormonalnych. Efektem tego jest wystąpienie swędzących i drażniących upławów. Typowe objawy to szarawa wydzielina, swędzenie i ból podczas oddawania moczu.
Nieleczona infekcja bakteryjna w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu. Często jednak objawy same znikają. Jeśli kobieta jest w I trymestrze, lekarz może zdecydować się poczekać z leczeniem do II trymestru. Najczęściej na infekcje bakteryjne podaje się antybiotyki – metronidazol i klindamycynę.
Do infekcji grzybiczej w ciąży dochodzi, gdy Candida bytujący w pochwie uzyska warunki idealne do rozrostu. A dzieje się tak właśnie w ciąży, kiedy wzrasta ilość progesteronu. Infekcja może wystąpić również po antybiotykoterapii. Typowymi objawami są ból, swędzenie i zaczerwienienie okolic intymnych. Upławy są gęste, przypominają twarożek, intensywnie pachną. Pojawia się ból podczas współżycia i pieczenie w trakcie oddawania moczu. Infekcję leczy się zazwyczaj poprzez stosowanie miejscowo maści, czasami również leków doustnych.
W ciąży może rozwinąć się również rzęsistkownica, choroba pasożytnicza. Objawami są zazwyczaj zielonożółte pieniste, cuchnące upławy, swędzenie, pieczenie i ból podczas stosunków seksualnych. Leczenie zazwyczaj wymaga podania antybiotyków.
Jak leczy się infekcje intymne w ciąży?
Jeśli infekcje intymne w ciąży są szybko zdiagnozowane, ich leczenie zazwyczaj jest proste.
Najczęściej w celach diagnostycznych lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad oraz pobiera wymaz z pochwy, by ocenić, co wywołało infekcję. Po rozpoznaniu „winowajcy” włącza się leczenie – najczęściej miejscowe, czasami również doustne.
Jak zapobiegać infekcjom intymnym w ciąży?
- pij co najmniej osiem szklanek wody dziennie, by usunąć z organizmu toksyny,
- regularnie oddawaj mocz,
- nie siedź w mokrym stroju kąpielowym,
- przebieraj po ćwiczeniach bieliznę,
- używaj wkładek higienicznych,
- stosuj delikatne płyny do kąpieli i do higieny intymnej,
- unikaj długiego siedzenia w wannie,
- pamiętaj o prawidłowym kierunku podcierania,
- noś bawełnianą bieliznę, która ułatwi cyrkulację powietrza,
- śpij bez majtek, może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji,
- unikaj cukru rafinowanego, którego wysokie spożycie może wywołać infekcje intymne,
- sięgnij po jogurty i kiszonki, które są cennym źródłem probiotyków, chroniących przed infekcjami,
- wykonuj zalecane przez lekarza badania kontrolne.
co jest najskuteczniejsze w leczeniu grzybicy pochwy?
jest taki lek bez recepty REKLAMA mi pomogl a mialam objawy typu swedzenie i uplawy
ja teraz też czegoś szukam, a nic mi nie pomaga.. probowałam juz kilka leków takich bez recepty i nic