Infekcje dróg moczowych w ciąży zdarzają się często

Infekcje dróg moczowych w ciąży zdarzają się niestety stosunkowo często. Dlatego tak istotne są kontrole i opieka lekarska, a w razie potrzeby leczenie. Zaniedbany problem może bowiem prowadzić do porodu przedwczesnego i niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Może być też niebezpieczny dla samej kobiety.

Czym są infekcje dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych to inaczej ZUM. Zazwyczaj rozwijają się na skutek choroby bakteryjnej. Dotyczą nieprawidłowości w obrębie nerek, moczowodów, pęcherza, czy cewki moczowej.

infekcje dróg moczowych w ciąży

Dlaczego infekcje dróg moczowych w ciąży są tak częste?

W ciąży kobieta jest szczególnie narażona na infekcje. Dzieje się tak z uwagi na zmiany hormonalne, które zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Poza tym rosnący płód uciska na pęcherz moczowy, co może utrudniać jego całkowite opróżnienie.

Obserwuje się ponadto zmiany w zakresie składu moczu (więcej cukru, białka, hormonów) i większą podatność na stany zapalne. Problemem mogą być także bakterie E. coli przenoszone z okolicy odbytu.

Infekcje dróg moczowych mogą być wynikiem przeniesienia bakterii podczas aktywności seksualnej. Niestety z uwagi na rosnący brzuch kobieta w ciąży może mieć problem z utrzymaniem higieny, a krótka cewka moczowa (około 3-4 cm) jest szczególnie narażona na infekcje.

Jak objawiają się infekcje dróg moczowych w ciąży?

Infekcje dróg moczowych w ciąży z uwagi na charakterystyczne dla tego okresu częste oddawanie moczu mogą być trudne w rozpoznaniu. Nie zawsze stanom chorobowym towarzyszą alarmujące objawy.

Najczęściej pojawiają się:

 • parcie na pęcherz,
 • potrzeba częstego oddawania moczu,
 • uczucie pieczenia podczas sikania,
 • czasami ból,
 • mętny kolor moczu,
 • obecność krwi w moczu, zabarwienie moczu na różowo, czerwono.

W niektórych skrajnych przypadkach może pojawić się gorączka, ból brzucha lub dolnego odcinka pleców, nudności, wymioty. Jeśli obserwujesz u siebie wymienione objawy, możliwie szybko skonsultuj się z lekarzem.

Jak zdiagnozować ZUM?

Kluczowe jest badanie moczu i stwierdzenie w nim bakterii, czerwonych i białych krwinek. Po wykonaniu posiewu moczu można dokładnie zbadać, z jakimi bakteriami mamy do czynienia.

Jak zapobiegać?

 • Być może z powodu konieczności częstego odwiedzania toalety, ograniczasz picie. Nie rób tego. Pij  co najmniej 7 szklanek wody dziennie.
 • Nie wstrzymuj siku.
 • Noś wygodną, bawełnianą bieliznę.
 • Unikaj zbyt ciasnych spodni.
 • Weź prysznic zamiast kąpieli.
 • Pamiętaj o odpowiednim podcieraniu.
 • Zrób siusiu przed seksem i po współżyciu.
 • Umyj okolice intymne przed stosunkiem.
 • Unikaj drażniących kosmetyków – uwaga, w czasie ciąży nawet sprawdzone kosmetyki mogą powodować niekorzystne reakcje, a co dopiero nowości. Unikaj niepotrzebnego zmieniania dobrze tolerowanych preparatów.

Jak leczyć stany zapalne w ciąży?

Wszelkie infekcje dróg moczowych w Polsce należy leczyć pod kontrolą lekarza.

Podstawą do wyleczenia jest antybiotykoterapia stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie ma obaw o stosowanie leków w ciąży. Wiele antybiotyków może być bezpiecznie stosowanych przez przyszłe mamy – np. amoksycylina, erytromycyna i penicylina.

Przykre objawy powinny minąć już po 1-2 dniach. Jednak zaleca się kontynuowanie kuracji. Przedwczesne zakończenie przyjmowania leków wiąże się z ryzykiem nawrotu objawów choroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*