Będziesz mamą chłopca? Pora zacząć zastanawiać się nad imieniem! Imiona dla chłopców

Imię to ten z elementów naszej tożsamości, który towarzyszy nam przez całe życie. Nic więc dziwnego, że rodzice już właściwie od chwili, kiedy dowiadują się, że na świat wkrótce przyjdzie ich dziecko, rozmyślają nad tym, jakie imię mu nadać. Wybór ten powinien być bardzo dobrze przemyślany, gdyż imię w znaczący sposób wpływa na osobowość i poczucie własnej wartości człowieka. W ostatnich latach wyraźnie widać, że do łask wracają tradycyjne polskie imiona, które były dość mało popularne jeszcze 10 lat temu.
Jakie imiona dla chłopców cieszą się największą popularnością i czy lepiej jest wybrać dla swojego syna imię tradycyjne czy może bardziej oryginalne?

Imiona dla chłopców: Jan, Jakub i Stanisław kontra Brajan, Olivier i Martin

Według przeprowadzonych przez socjologów J. Gerhardsa i S. Liebersona badań, to, jakie imię będzie nosiło nasze dziecko, wynika nie tylko z naszych indywidualnych upodobań, ale także z naszego wykształcenia oraz statusu społecznego. Okazuje się bowiem, że rodzice z wyższym wykształceniem, o dobrej sytuacji materialnej, chętniej nadają swoim dzieciom klasyczne polskie imiona. Imiona dla chłopców przez nich wybierane to np.: Jan, Antoni, Stanisław czy Jakub. Badacze zauważyli także, że w tendencji tej widać wyraźnie społeczne aspiracje oraz oczekiwania, jakie rodzice wiążą ze swoim potomkiem i jego przyszłością.

Z kolei rodzice należący do tzw. klas niższych chętniej stawiają na bardziej oryginalne imiona, często także spolszczone w pisowni. Są to np.: Brajan, Olivier czy Martin. Wśród tych ostatnich obserwuje się także tendencję do nadawania dziecku imion popularnych obecnie bohaterów seriali, filmów czy ikon pop kultury. Rodzice bardziej wykształceni unikają natomiast tego typu imion, gdyż w ich mniemaniu są one zbyt wymyślne i mogą mieć negatywny wpływ na dalsze życie ich dziecka oraz jego relacje z rówieśnikami.

Przy wyborze imienia dla naszego dziecka raczej nie należy się kierować jedynie naszymi preferencjami, ale przede wszystkim pomyśleć, jakie imię będzie najlepsze dla naszego syna. Jakie więc imię dla chłopca wybrać, aby podobało się zarówno nam, jak i naszemu dziecku w przyszłości?

imiona dla chłopców

Uniwersalne imię, które zawsze będzie w modzie

Wybór właściwego imienia to nie lada dylemat. Z pewnością każdy z nas może jednak bez większego namysłu wskazać imiona dla chłopców, które dobrze mu się kojarzą oraz posiadają ładne brzmienie. Osobiste gusta to jednak nie wszystko. Należy bowiem mieć na uwadze, że trendy są bardzo zmienne i to, co aktualnie się nam podoba, za kilka lub kilkanaście lat może przestać. Podobnie jest z gustami innych osób.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii będzie zdecydować się na ładne i na tyle uniwersalne imię, które zawsze będzie się podobało. Do nich bez wątpienia należą właśnie tradycyjne polskie imiona. Nie znaczy to jednak, że koniecznie trzeba nadać swojemu dziecku imię, jakie aktualnie jest na topie. Jeśli więc chcemy, aby nas syn wyróżniał się i w przyszłości nie był dziesiątym Jakubem w swojej klasie, pomyślmy także o mniej popularnych imionach. Należą do nich np.: Franciszek, Tobiasz, Mirosław i wiele innych. Są to klasyczne imiona dla chłopców. Jednak niezależnie od wyboru, już dla dorosłego dziecka imię może wydawać się piękne i właściwie lub niekoniecznie. Trudno niestety to przewidzieć.

A może imię po dziadku?

Nasze mamy i babcie bardzo chętnie nadawały dzieciom imiona noszone przez swoich przodków. Takie imię miało bowiem zarówno upamiętniać ważną osobę, jak i przynosić szczęście dziecku, które je nosi. Obecnie, wraz ze wzrostem mody na tradycyjne imiona dla chłopców także zaobserwować możemy nadawanie dzieciom imion po naszych dziadkach czy ojcach. Jeśli takie imiona nam się podobają i uważamy, że będą one pasowały naszemu dziecku, jest to także doskonałe rozwiązanie. Nadanie dziecku imienia po dziadkach czy naszych rodzicach będzie także z pewnością doskonałym prezentem dla nich samych oraz dodatkowo umocni ich wzajemną więź.

Imiona dla chłopców w 2017 r. – jakie są obecnie najpopularniejsze?

Rozmyślając nad imieniem dla swojego synka, warto jest zapoznać się także z listą zawierającą najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2017 r. Pozwoli to dowiedzieć się, jaką decyzję w tej kwestii podjęli inni rodzice oraz być może podsunie nam ciekawy pomysł, jakie imię nadać naszemu dziecku. Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji, w roku 2017 najchętniej wybierane imiona dla chłopców to:

 • Antoni
 • Jakub
 • Szymon
 • Jan
 • Filip
 • Franciszek
 • Mikołaj
 • Aleksander
 • Kacper
 • Wojciech

Jak widać z powyższego zestawienia, polscy rodzice najchętniej wybierają tradycyjne imiona, które jeszcze kilka lat temu uchodziłyby za nieco staroświeckie. Być może warto jest więc pójść tym tropem i wybrać dla swojego syna imię, które będzie miało piękne polskie brzmienie oraz bogatą historię? A Ty, droga mamo, jakie imię nadasz swojemu dziecku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ira Ira

  Zorian to rzadkie,ale piękne imię po etnografie Zorianie Dołędzè-Chodakowskim

 2. Ewelina Ewelina

  Patrzac na to to wyksztalcona elita to wiekszosc spoleczenstwa okolo 9.5tys. Chlopcow dostalo imie Antoni juz jakies 3 lata jak nie wiecej podazanie za moda nie ma nic wspolnego z wyksztalceniem

 3. Magdalena Magdalena

  Gdybym miala syna,to dalabym mu Tymoteusz. Jestem zakochana w tym imieniu ponad 20 lat. Niestety musze obejsc sie miloscia niespelniona bo mam 3 corki. Kocham je nad zycie i jestem szczesliwa,ze je mam,ale synusia mamusi nie bedzie mi dane miec

 4. Anna Anna

  Szkoda tylko, że imię dla pierwszego syna wybrał mąż, więc wasze badania w kwestii wyższego wykształcenia leżą a to co ja wybrałam dla drugiego to w żadnych rankingach nie ma. Jest wyjątkowy . Jan Jarosław pierwszy i Gabriel Michał drugi.