Ile żyją plemniki? I kiedy może dojść do zapłodnienia?

Plemniki to komórki płciowe produkowane w ciele mężczyzny. Po połączeniu z komórką jajową w procesie zapłodnienia tworzą zarodek, z którego rozwija się nowe życie. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się trochę więcej o plemnikach, ale boicie się zapytać – poszukajcie odpowiedzi w naszym dzisiejszym artykule. Dzisiaj odpowiedź na pytanie – ile żyją plemniki?

Czym są plemniki?

Plemniki, w języku specjalistycznym nazywane spermatozoidami. Są to komórki produkowane przez męskie gonady (gruczoły płciowy). Komórki plemnikowe wchodzą w skład nasienia – płynnej, mlecznej wydzieliny, która dostaje się do kobiecej pochwy podczas stosunku płciowego. Zasadowy odczyn spermy umożliwia znajdującym się w niej plemnikom ruch (środowisko kwaśne je uniemożliwia), a zawarta w niej fruktoza jest dla nich substancją odżywczą. Oprócz niej, w nasieniu znajdują się także inne substancje: lipidy, aminokwasy, hormony steroidowe, prostaglandyny, enzymy oraz witamina C i B12, potas, cynk, magnez i selen. Skład spermy nie jest jednak stały i w pewnym stopniu zależy od diety mężczyzny.

Ile żyją plemniki – dowiesz się, czytając dalej.

Jak zbudowane są plemniki? Żywność plemników

Ludzkie plemniki zbudowane są z trzech głównych części: główki, wstawki i witki. W główce komórki plemnikowej znajduje się jądro komórkowe z zawartym w nim materiale genetycznym. Znajduje się też akrosom. Jest to wyspecjalizowana jednostka zawierająca enzymy trawiące osłonki komórki jajowej i umożliwiające wniknięcie do niej plemnika, a więc i zapłodnienie. Za główką znajduje się struktura zwana wstawką. Znajdują się w niej liczne mitochondria – elementy komórkowe produkujące energię potrzebną do funkcjonowania plemnika. Komórka plemnikowa zakończona jest witką. To element odpowiadający za wprawienie plemnika w ruch, do czego wykorzystuje energię produkowaną przez wspomniane już mitochondria. Szybkość ruchu komórek plemnikowych wynosi około 0,1 mm/s.

ile żyją plemniki

Ile żyją plemniki?

Na to pytanie, nie da się udzielić jednej konkretnej odpowiedzi. Ponieważ musimy w tym przypadku wyróżnić dwie sytuacje: długość życia plemników w pochwie oraz długość ich życia poza organizmem człowieka.

W pierwszym przypadku, plemniki, które trafiają do pochwy, znajdują się w sprzyjającym dla nich środowisku. Jest ono odpowiednio ciepłe i wilgotne. Dodatkowo po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, u kobiety wydzielany jest tzw. śluz płodny. Jego stężenie sukcesywnie rośnie i jest największe w okresie owulacji. W tym okresie w wyniku działania hormonów estrogenowych staje się on nieco rzadszy i przejrzysty. Przypomina swoją konsystencją białko jaja kurzego. Staje się też bardziej obfity, a jego odczyn zmienia się w zasadowy (w wyniku wzrostu pH). Dzięki właściwym parametrom otoczenia, w którym się znajdują plemniki, łatwiej mogą dotrzeć do jamy macicy i co więcej, przeżyć w drogach rodnych kobiety dłużej. Nawet 2 do 5 dni (w przypadku bardzo żywotnych plemników). To sprawia, że do zapłodnienia może dojść nie tylko w momencie wystąpienia owulacji i nie tylko bezpośrednio po współżyciu.

Inaczej natomiast wygląda sytuacja, gdy komórki plemnikowe znajdują się poza organizmem. Wtedy nie są w stanie przeżyć nawet doby – czas ich przeżycia wynosi w tym przypadku maksymalnie 18 godzin.

Co wpływa na żywotność plemników?

Żywotność plemników zależy przede wszystkim od jakości spermy. Dieta ma znaczący wpływ na skład nasienia. Aby poprawić jego jakość, warto wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w antyoksydanty – substancje chroniące komórki, w tym plemnikowe, przed uszkodzeniem. Ich duże ilości znajdują się m.in. w zielonej herbacie, owocach jagodowych, pomidorach, szpinaku, cytrusach i kukurydzy. Większa ilość antyoksydantów w nasieniu będzie chronić plemniki przed uszkodzeniem, co może wpłynąć na wzrost ich żywotności. Warto jednak wspomnieć, że oprócz tego, że dieta może pomóc poprawić jakość nasienia, może też niestety wpłynąć na nie niekorzystnie. Aby tego uniknąć, należy wykreślić z jadłospisu kawę i alkohol, a także rzucić papierosy, które wpływają bardzo niekorzystnie na jakość spermy oraz znajdujących się w niej plemników.

Warto wiedzieć, że oprócz diety, niekorzystny wpływ na nasienie ma także stres, przemęczenie i przepracowanie, a także używanie lubrykantów, które mogą upośledzać ruch plemników.

Podsumowując, żywotność plemników zależy głównie od jakości nasienia oraz środowiska, w którym się znajdują. Plemniki najdłużej mogą przeżyć w najbardziej sprzyjających warunkach w kobiecych drogach rodnych w tzw. śluzie płodnym. Wtedy ich żywotność może wynieść nawet do 5 dni (w przypadku najbardziej ruchliwych plemników).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.