Ile zębów mlecznych ma dziecko?

Pierwsze zęby mleczne wychodzą u dziecka zazwyczaj w 6 miesiącu życia. To, kiedy się pojawią to kwestia bardzo indywidualna. Czasami dzieje się to znacznie szybciej (niektóre dzieci rodzą się z zębami) lub dużo później. Pytanie na dzisiaj jest takie, ile zębów mlecznych ma dziecko? I kiedy można mówić o pełnym uzębieniu mlecznym?

Zęby i ich rola

Zęby nieprzypadkowo wychodzą dziecku po tak zwanym okresie „tylko mlecznym”, kiedy maluszek powinien spożywać mleko mamy lub modyfikowane. Przygotowują one dziecko do spożywania innych pokarmów, gryzienia, żucia i rozdrabniania.

Kiedy rozwijają się zęby mleczne?

Zęby mleczne zaczynają rozwijać się już w życiu płodowym. W większości przypadków wychodzą (są widoczne w jamie ustnej) w okresie niemowlęcym – od 6 do 12 miesiąca życia. Są mniejsze i bielsze niż zęby stałe.

Zazwyczaj jako pierwsze wyrzynają się dwa dolne środkowe siekacze. Kolejno wychodzą cztery górne przednie zęby. Zęby pojawiają się zazwyczaj parami, wypełniając szczękę.

Większość dzieci ma pełne uzębienie mleczne przed ukończeniem 3 lat. Zazwyczaj około 2-2,5 lat.

Istnieje ogólna zasada, która mówi, że na każde 6 miesiące życia wyrzynają się 4 zęby. Najczęściej u dziewczynek zęby pojawiają się wcześniej niż u chłopców.

ile zebów mlecznych ma dziecko

Ile zębów mlecznych ma dziecko?

Dziecko ma 20 zębów mlecznych – 10 na górze i 10 na dole.

Wszystkie zęby mleczne wypadają. Jednak to nie powinno usprawiedliwiać osób, które uważają, że o mleczaki nie trzeba dbać, bo i tak wypadną. Zęby mleczne powinny być starannie myte, a w razie wystąpienia próchnicy – leczone. To ważne, bo choroby zębów mlecznych mogą bardzo łatwo przenosić się na zęby stałe. Poza tym zbyt wczesne wypadanie czy konieczność wyrwania zepsutych zębów może niekorzystnie wpływać na rozwój zgryzu.

Kiedy zęby wypadają?

Mleczne zęby zaczynają wypadać zazwyczaj w szóstym roku życia (to kwestia bardzo indywidualna, mogą wypadać znacznie wcześniej i dużo później). Najczęściej wypadają w tej samej kolejności, w której się wyrzynały.

Zębów stałych jest więcej niż mlecznych, bo 32 – 8 siekaczy, 4 kły, 8 przedtrzonowych, 12 trzonowych (w tym 4 tak zwane zęby mądrości). Często konieczne jest usunięcie zębów mądrości, z powodu braku miejsca w szczęce. Wtedy dorosła osoba ma 28 zębów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.