Ile trzeba zapłacić niani?

Jeśli Wasza rodzina myśli o zatrudnieniu niani, musi rozważyć wiele czynników, aby upewnić się, że podejmuje właściwą decyzję. Nic nie jest ważniejsze niż znalezienie odpowiedniej osoby do opieki nad dziećmi.

Zastanówcie się, w jakim zakresie czasowym potrzebujecie niani

Najważniejszą kwestią jest ta, czy niania, którą zamierzacie zatrudnić, jest odpowiednią osobą dla Waszej rodziny.  Czy będziecie czuć się przy niej komfortowo? W końcu to obca osoba, która będzie przebywać od teraz u Was w domu. Czy dostosuje się do Waszego stylu życia?

Przydatne może być wymienienie poglądów z innymi rodzinami, które w przeszłości miały lub aktualnie zatrudniają  nianię.

Względy ekonomiczne

Po podjęciu decyzji, innym aspektem do rozważenia jest Wasza sytuacja finansowa i czy pozwala ona na pokrycie kosztów opiekunki. Liczba godzin pracy ma duży wpływ na wynagrodzenie.

Należy mieć to na względzie, że niania zatrudniona na pełen etat, w zależności od potrzeb rodziny i czasu, jaki ma u niej spędzić, może też oprócz pensji mieć prawo do wyżywienia i częściowego zakwaterowania. Ponadto, aby przestrzegać litery prawa, należy zapłacić podatki i składki od umowy z pracownikiem.

Zastanów się, czego potrzebuje Twoja rodzina

Ile godzin chcecie, aby niania pracowała każdego dnia? Ważne jest, abyście wiedzieli, czego potrzebujecie i czego od niej oczekujecie. Opiekunki w pełnym wymiarze czasu pracują zmienną liczbę godzin, w zależności od konkretnych potrzeb rodziny, więc musicie dokładnie przemyśleć Wasze wymagania przed zatrudnieniem babysitter.

To, ile jej zapłacicie zależy od wielu czynników. Wpływ na wysokość kwoty za usługi świadczone przez nianie ma nie tylko część obszaru Polski, w której są one zatrudnione, ale również wola pracodawców – coraz częściej skłonnych zapłacić więcej niż wynosi średnia mediana zarobków w tej grupie w danym województwie. Dla nich ważne stały się kompetencje i zaufanie, a osoby spełniające te warunki chcą odpowiednio wynagrodzić finansowo. 

1. Jaka jest średnia zarobków niań?
2. W której części naszego kraju trzeba zapłacić nianiom najwięcej?

Jaka jest średnia zarobków niań?

Jeżeli rodzice nie mogą liczyć na pomoc babci a nie zamierzają posyłać dziecka do żłobka, podpisanie umowy z nianią wydaje się odpowiednim rozwiązaniem. Należy jednak liczyć się ze sporym obciążeniem dla domowego budżetu, gdyż ostatnio zarobki w grupie babysitter poszybowały mocno w górę. 

Ile płaci się niani?

W ubiegłym roku stawka za godzinę pracy niani wynosiła średnio 16 zł netto i było to o około 3 złotych więcej niż poprzednim roku.

Zmieniły się też oczekiwania rodziców. Bardzo często są one wyższe niż wcześniej. Rodzice wymagają odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, chcą także, aby opiekunka była po kursach przydatnych w opiece nad dzieckiem. Wynika to z przekonania, że osoba zajmująca się maluchem podczas ich nieobecności powinna być odpowiednia, odpowiedzialna i posiadać wysokie kompetencje, a to kosztuje.

Ciekawostką jest oferowanie nianiom wyższych zarobków niż proponowane przez nie same. Z czego to wynika? Prawdopodobnie z tego, że zajmowanie się dzieckiem jest wyjątkowym i niełatwym  zadaniem. Rodzice coraz częściej zdają sobie z tego sprawę  i wiedzą, że warto doceniać taką pracę. 

Podsumowując – to ile trzeba zapłacić niani, w ogromnym stopniu zależy od budżetu. W obecnym czasie rynek sprzyja opiekunkom dziecięcym i to rodzice bardziej potrzebują właściwej osoby do pracy niż na odwrót. Najbardziej kompetentne babysitter mogą przebierać w ofertach. 

W której części naszego kraju trzeba zapłacić nianiom najwięcej?

To, ile trzeba zapłacić niani, jest zależne również od lokalnej sytuacji na rynku.

Stawki które obowiązują  w konkretnym województwie zależą od wielu czynników. Między innymi od sytuacji panującej na lokalnym rynku pracy oraz średnich zarobków zatrudnionych osób. Należy mieć na uwadze, że zwykle w dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Trójmiasto obowiązują wyższe stawki, bez względu na to jaki sektor usług mamy na myśli. 

Ile płaci się nianiom w poszczególnych województwach? Najwyższe stawki za pracę niań są w następujących regionach (stawki netto za godzinę):
1. mazowieckim (około 18 zł),
2. dolnośląskim (16 zł),
3. pomorskim (15 zł).
Najmniej zarobią opiekunki w województwach:
1. podlaskim (12 zł),
2. warmińsko-mazurskim (12 zł),
3. podkarpackim (12 zł).

W największych Polskich metropoliach  należy liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami: w Warszawie to średnio 19 zł za godzinę, we Wrocławiu 17 zł, a w Gdańsku 16 zł. Wszystkie kwoty podane są w netto.

Umowa z opiekunką

Musicie jako pracodawcy zdecydować, w które dni i godziny niania będzie pracować, a kiedy przypadnie jej czas wolny. Należy pamiętać, że każda godzina przepracowana poza ustalonym czasem jest uznawana za dodatkową. Konieczne będzie również ustalenie innych możliwych warunków współpracy, takich jak korzystanie z samochodu (do użytku służbowego lub osobistego) a także zasady których opiekunka będzie musiała przestrzegać, przebywając u Was w domu.

Wszystkie te aspekty są bardzo ważne przy zatrudnianiu niani w pełnym wymiarze czasu pracy.

Powinniście podjąć decyzję o opiekunce do dziecka, dopiero po dokładnym rozważeniu wszystkich powyższych aspektów, aby współpraca przebiegała bez zgrzytów, a rodzina miała zapewnioną idealną pomoc, jakiej oczekiwała.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.