Po porodzie organizm kobiety musi dojść do siebie. Potrzebuje do tego czasu, by macica rosnąca przez cały okres ciąży, mogła wrócić do swoich pierwotnych rozmiarów. Zmianom tym towarzyszy krwawienie. Nie powinno ono jednak trwać zbyt długo z uwagi na niebezpieczeństwo kryjące się w przedłużającym się krwawieniu. Może bowiem dojść do rozwoju infekcji czy niebezpiecznego w skutkach silnego krwotoku. Ile trwa krwawienie po porodzie?
Krwawienie po porodzie to objaw fizjologiczny
Krwawienie po porodzie jest normalne. Zawsze występuje. Różnice tkwią w jego intensywności i długości trwania. Są uwarunkowane indywidualnymi predyspozycjami i wynikają z odmiennego przebiegu każdej ciąży.
Krwawienie po porodzie występuje zarówno po porodzie naturalnym, jak i po zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie.
Dlaczego pojawia się krwawienie po porodzie?
Krwawienie po porodzie pojawia się z uwagi na obkurczanie i oczyszczanie się macicy. Wydalana jest krew i resztki błon śluzowych. Z macicy uwalniany jest śluz i wydzieliny z rany macicy powstałe po urodzeniu łożyska.
Macica musi zmienić swój rozmiar, zmniejsza się z około 1000 gramów do 50-70 gramów.
Odchody poporodowe usuwane przez macicę początkowo są czerwone, z czasem przybierają kolor coraz bardziej różowy, a na końcu zbliżony do brązowego. By na końcu mogły zaniknąć. Pierwsze dni mają one najbardziej krwistą barwę i jest ich najwięcej.
- Przez pierwsze 3-4 dni krwawienie jest obfite i krwistego
- następnie zmienia się na różowy lub brunatnokrwisty,
- kolejne dni – pod koniec 2 tygodnia po porodzie odchody zmieniają się na żółtobrudne,
- pod koniec 4 tygodnia odchody powinny zniknąć. W ich miejsce pojawia się naturalna wydzielina.
Ile trwa krwawienie po porodzie?
Usuwanie odchodów po porodzie powinno całkowicie ustać w okresie połogu. 6 tygodni to czas maksymalny, kiedy powinno się ono skończyć, a organizm powinien pod tym względem dojść do siebie.
Samo krwawienie zazwyczaj nie trwa dłużej niż dwa tygodnie (u wielu kobiet kończy się po kilkunastu dniach). W tym czasie można spodziewać się obfitego lub lekkiego krwawienia. Tempo pozbywania się zanieczyszczeń z macicy uzależnione jest od tego, jak dużo kobieta się rusza (im więcej, tym proces tej jest szybszy), a także od tego, czy dziecko jest karmione piersią (karmienie piersią, bez dokarmiania butelką pozwala na szybkie obkurczanie i oczyszczanie macicy).
Ile traci się krwi?
Krwawienie po porodzie przypomina obfitą miesiączkę. Kobieta powinna tracić maksymalnie 500 ml krwi na dobę (przy porodzie przez cesarskie cięcie nieco więcej). Przekroczenie 1000 ml na dobę oznacza wystąpienie krwotoku poporodowego. Dlatego nadmierne krwawienie należy skonsultować z lekarzem!
Krew w okresie połogu przypomina tę występującą podczas miesiączki, jest krwistego koloru, najczęściej występują w niej również skrzepy.
Krwawieniu może towarzyszyć ból i charakterystyczne skurcze w podbrzuszu. Niekiedy mają one charakter napadowy i mogą być odbierane jako dość bolesne.
O tym pamiętaj
Po porodzie nie wolno stosować tamponów, ani kubeczków menstruacyjnych. Często zmieniaj podpaski, noś przewiewną odzież i bieliznę.
Podstawa to zachowanie higieny. Zaleca się podmywanie kilka razy dziennie, ruchem od przodu ku tyłowi. Niewskazane są kąpiele w wannie. Należy wziąć prysznic lub umyć się w wannie, bez siadania w niej.
Minimum dwa razy dziennie wietrzyć krocze, przez kilka minut, umożliwiając swobodny dopływ powietrza.
Kiedy do lekarza?
- Gdy wydzielina ma nieprzyjemny zapach.
- Gdy krwawienie przedłuża się. Jest wyjątkowo obfite.
- Jeśli zmniejsza się, a później nagle znowu jest silniejsze.
- Pojawi się gorączka.
- Pojawia się silny ból, osłabienie.
- Ból jest stały, nie mija.
- Pojawia się ból przy oddawaniu moczu.
- Nie ma odchodów poporodowych.
- Pojawiają się duże skrzeki w krwi.
- Odchody cuchną.
Komentarze