Ile trwa ciąża? Przeczytaj i wyznacz dzień porodu

Odczytałaś dwie kreski na teście ciążowym? Już wiesz, że wkrótce zostaniesz mamą, chciałabyś jednak się dowiedzieć, kiedy będziesz mogła powitać maluszka po drugiej stronie brzucha. Przeczytaj, ile trwa ciąża i na co się przygotować w tym przepięknym czasie.

Ile trwa ciąża, czyli wątpliwości z wyznaczeniem pierwszego dnia

Wiedza o tym, skąd się biorą dzieci jest dobrze znana. Musi dojść do kontaktu seksualnego, w trakcie którego łączy się plemnik z komórką jajową i dochodzi do zapłodnienia. W praktyce jednak wyznaczenie konkretnego dnia, w którym to nastąpiło bywa trudne. Niewiele kobiet ma również  informację dotyczącą dnia jajeczkowania. Jeśli nie obserwuje swojego ciała, nie mierzy temperatury, raczej nie wskaże, kiedy w danym miesiącu miała dni płodne.

Dlatego w ocenie długości ciąży bierze się pod uwagę termin miesiączki. Wszystko dlatego, że jest ona łatwiejsza w wyznaczeniu. Ma to jednak pewną wadę. Obliczanie czasu trwania ciąży na podstawie terminu ostatniej miesiączki prowadzi do tego, że „bycie w ciąży” zaczyna się jeszcze w trakcie menstruacji, na długo przed jajeczkowaniem i de facto zapłodnieniem. Ze względu jednak na możliwość lepszej oceny zmian zachodzących w ciele jest to praktykowane. Tak naprawdę jednak ciąża zazwyczaj jest młodsza o dwa tygodnie niż na to wskazuje kalendarz ciąży.

ile trwa ciąża

Ile trwa ciąża? W dniach i w tygodniach

Wiek ciąży przyjęło się podawać w tygodniach. Jest to  najbardziej konkretny sposób dzielenia się informacjami, na temat rozwoju płodu. Określanie wieku ciąży za pośrednictwem miesięcy może być dużo bardziej skomplikowane i niejasne.

Według reguły Naegelego, metody, z której korzystają lekarze, ciąża trwa 40 tygodni, a dokładniej 281 dni. 

Przeczytaj, który termin porodu jest bardziej wiarygodny z miesiączki, czy z badania USG.

Kiedy urodzę?

Wiedza o tym, że ciąża trwa 40 tygodni może prowadzić do wniosku, że w takim razie, po 281 dniach dojdzie do rozwiązania. Nie jest to jednak prawda, w każdym przypadku. Tak naprawdę tylko 5% kobiet rodzi dokładnie w tym terminie.

Ramy są znacznie szersze. Przyjmuje się, że ciąża może trwać od 38 tygodni do 42 tygodni i w tym terminie może dojść do rozwiązania – naturalnego lub gdy maluszek nie spieszy się wyjść na świat poprzez wywoływanie porodu.

Przeczytaj – oznaki zbliżającego się porodu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.