Ile powinno spać niemowlę?

W okolicach 7 miesiąca życia niemowlę w ciągu dnia ucina sobie dwie drzemki (2-3 godzinne) , stopniowo rezygnując z jednej, zaś w nocy przesypia 8-10 h. W kolejnych miesiącach  drzemki pojawiają się coraz rzadziej lub nieregularnie za to sen nocny wydłuża się do 10 – 12 godzin .

Dlaczego każde dziecko ma indywidualny rytm snu?

Życzeniem chyba każdego rodzica jest, by dziecko przesypiało czas od godziny 19 wieczorem do 8 rano. Niestety w rzeczywistości niemowlę budzi się w nocy co 2-3 godziny, zakłócając przy tym sen domowników.

Sen niemowlęcia może być zależny od wielu czynników:

 • temperamentu,
 • genów,
 • wydarzeń w ciągu dnia
 • a także całego rytmu dziennego.

Często niemowlę jest budzone przez starsze rodzeństwo, hałas z ulicy, głód, mokrą pieluszkę (choć są i takie maluchy, którym nic nie jest w stanie zakłócić snu).

Sen niemowlęcia podobnie jak sen dorosłego jest zwykle kwestią indywidualną, nie należy się zbytnio zamartwiać, gdyż nie da się do końca stwierdzić, ile ktoś potrzebuje snu. Przeważnie maluch śpi tyle, ile potrzebuje, zasypia, gdy jest zmęczony, budzi, gdy jest dość wypoczęty.

Niemowlę musi po prostu zaspokoić swoją potrzebę snu. W tym przypadku najlepiej sprawdza się zachowanie zdrowego rozsądku i zaufanie maluszkowi, a jednocześnie pamiętanie o tym, by zapewnić dziecku dobre warunki do snu – spokój i regularność.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Anna Anna

  Moje dzieci w okresie niemowlęcym nie były chętne do spania…Niestety budziły się co kilkadziesiąt minut, trochę pomogło nosidło, ale okresu tego nie wspominam z tego powodu najlepiej

 2. Dorota Dorota

  A ja mam szczescie do spioszkow ;) synek cala noc bez pobodki na jedzenie zaczal przesypiac majac ok 3 m-ce. Teraz mam jeszcze 1,5 m-czna corke, ktora o 21 ma ostatnie karmienie i spi 7-8 godzin. W ciagu dnia potrafi po kazdym karmieniu przespac od 3 do 5 godzin. Raj na ziemi ;)

 3. Luelle Luelle

  Mój Synek od zawsze nie lubi spać. W kwietniu skończył 2 lata, a od pół roku śpi około 11 godz. na dobę (w porywach 11 i pół), przeważnie bez popołudniowej drzemki. To mały kłopot, bo kładzie się po ok.19.30 i wstaje… po 6 :(, a jestem w ciąży i chciałabym trochę więcej odpocząć. Wnioskując z rytmu snu i czuwania drugiego Synka w brzuchu, czeka nas powtórka z rozrywki… I seppuku ;)

 4. Aneta Agnieszka Aneta Agnieszka

  Moja starsza corka od pierwszych dni zycia do 6-7 miesiaca spała całe noce i całe dnie z przerwami na mleko. W nocy na mleko sie nie budziła, ale budziłam ja ja. Młodsza corka w wieku niemowlęcym podobnie, ale w nocy sie budziła ze 2x. Dzis juz sa troche starsze i sen dla nich to 12h

 5. Maja Maja

  Moją córcia jako niemowlę spała niewiele i krótko może 12 godzin na dobę Emotikon frown A teraz ma rok i nam się unormowało śpi 12-14 godzin

 6. Małgorzata Małgorzata

  Prawie 10 tyg, spi koło 15h…

 7. Magda Magda

  Córka 19 miesięcy śpi od 20 do 9 + drzemka w ciągu dnia od 12 do 14, a synuś 8 miesięcy i śpi od 20 do 7 a w ciągu dnia z 3-4 drzemki po 30min

 8. Małgorzata Małgorzata

  Marysia 2.5roku ok 12h Magda rok ok13h

 9. Paulina Paulina

  Tymon 2,5 roku śpi 12-13 godzin, Oskar 16 miesięcy śpi około 15 godzin na dobę Emotikon smile

 10. Ewa Ewa

  Wiktor 2,5 roku, Norbert prawie 4 lata ; śpią obaj ok 14 -15 godzin na dobę

 11. Saii Saii

  Naomi 21 miesiecy spi 12-14.30 I 21.30-7
  Czyli 12 godzin plus minus

Zobacz również